Trwa ładowanie...

Czekolada zawiera hormon, który może pomóc związkom

Avatar placeholder
25.01.2017 10:24
Czekolada zawiera hormon, który może pomóc związkom
Czekolada zawiera hormon, który może pomóc związkom

Hormon znajdujący się w czekoladzie może być "umysłową Viagrą", która pomoże w stymulacji popędu seksualnego u par. Kisspeptyna, która zawarta jest w czekoladzie, to hormon oddziałujący na mózg, który powoduje rozpoczęcie okresu dojrzewania. Może to tłumaczyć zachowanie nastoletnich chłopców, ponieważ, według wyników badań, hormon ten czyni mężczyzn bardziej zainteresowanymi seksem i związkami.

Młodzi mężczyźni, których mózg badano rezonansem magnetycznym po podaniu hormonu, wykazali szereg aktywności w częściach mózgu odpowiedzialnych za stymulację seksualną i utrzymywanie związków. Naukowcy twierdzą, że podawanie tego hormonu pomoże mężczyznom rozpocząć życie rodzinne.

Profesor Waljit Dhillo, autor badań, Imperial College w Londynie, stwierdził: "Nasze pierwotne wyniki to dobre i ekscytujące wieści, ponieważ sugerują, że kisspeptyna odgrywa rolę w pobudzaniu niektórych emocji i reakcji które prowadzą do seksu i reprodukcji. Będziemy chcieli sprawdzić, czy kisspeptyna może być skutecznym lekiem dla osób z zaburzeniami psychoseksualnymi, i potencjalnie pomóc niezliczonym parom, które starają się założyć rodzinę.

Według badań, jedna dziesiąta mężczyzn w Wielkiej Brytanii ma problemy na podłożu seksualnym, wielu z nich cierpi na brak libido spowodowany przez problemy w związku, stres, czy nerwicę. To może być przyczyną problemów par, które starają się o dziecko i którym zaleca się w takim przypadku regularny seks.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Czekolada zawiera hormon który odgrywa ważną rolę w okresie dojrzewania, a u dorosłych zwiększa popęd seksualny
Czekolada zawiera hormon który odgrywa ważną rolę w okresie dojrzewania, a u dorosłych zwiększa popęd seksualny

W odkryciu kisspeptyny pokłada się wiele nadziei, po badaniu w którym udział wzięło 29 zdrowych, młodych mężczyzn. Ci, którym podano kisspeptynę, odkrytą w połowie lat dziewięćdziesiątych w Hershey, Pennsylvanii i nazwaną tak na cześć cukierków "Hershey's Chocolate Kisses", reagowali inaczej na obrazy przedstawiające pary z podtekstem seksualnym i te bez podtekstu.

W rezonansie magnetycznym, którym badano mózg pacjenta, można było zaobserwować większą aktywność w częściach mózgu zazwyczaj aktywowanych podczas podniecenia seksualnego niż u mężczyzn, którym podano placebo. "Większość metod badania i leczenia niepłodności skupia się dziś na czynnikach biologicznych, które mogą utrudniać parom naturalne poczęcie" - mówi prof. Dhillo.

Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido
Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido [10 zdjęć]

Wysyłanie SMS-ów i pisanie wiadomości na Facebooku to dobry sposób na komunikowanie prostych przekazów,

zobacz galerię

"Odgrywają one oczywiście dużą rolę w reprodukcji, ale równie dużą rolę odgrywa tu aktywność mózgu i przetwarzanie emocji, którym poświęca się znacznie mniej uwagi" - dodaje. Działanie kisspeptyny prawdopodobnie wywodzi się od jej właściwości pozwalających na inicjację procesu dojrzewania.

Badanie Uniwersytetu w Edynburgu pokazało już wcześniej, że kisspeptyna napędza produkcję testosteronu, który odgrywa bardzo ważną rolę w męskim libido i płodności. Badacze chcą teraz zbadać sposób, w jaki hormon wpływa tak na kobiety, jak i na mężczyzn, oraz badać ewentualne właściwości kisspeptyny jako antydepresantu.

Koniecznie przeczytaj

Badanie, w którym ochotnikom pokazywano twarze o negatywnych emocjach, a następnie badano ich reakcję przed i po podaniu kisspeptyny, dowiodło, że może ona odgrywać rolę w łagodzeniu lęku, jak twierdzi dr Alex Comninos, autor badania. Dalsze prace będą konieczne, aby lepiej zbadać to zjawisko.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze