Trwa ładowanie...

Czekolada zawiera hormon, który może pomóc związkom

Hormon znajdujący się w czekoladzie może być "umysłową Viagrą", która pomoże w stymulacji popędu seksualnego u par. Kisspeptyna, która zawarta jest w czekoladzie, to hormon oddziałujący na mózg, który powoduje rozpoczęcie okresu dojrzewania. Może to tłumaczyć zachowanie nastoletnich chłopców, ponieważ, według wyników badań, hormon ten czyni mężczyzn bardziej zainteresowanymi seksem i związkami.

Młodzi mężczyźni, których mózg badano rezonansem magnetycznym po podaniu hormonu, wykazali szereg aktywności w częściach mózgu odpowiedzialnych za stymulację seksualną i utrzymywanie związków. Naukowcy twierdzą, że podawanie tego hormonu pomoże mężczyznom rozpocząć życie rodzinne.

Profesor Waljit Dhillo, autor badań, Imperial College w Londynie, stwierdził: "Nasze pierwotne wyniki to dobre i ekscytujące wieści, ponieważ sugerują, że kisspeptyna odgrywa rolę w pobudzaniu niektórych emocji i reakcji które prowadzą do seksu i reprodukcji. Będziemy chcieli sprawdzić, czy kisspeptyna może być skutecznym lekiem dla osób z zaburzeniami psychoseksualnymi, i potencjalnie pomóc niezliczonym parom, które starają się założyć rodzinę.

Według badań, jedna dziesiąta mężczyzn w Wielkiej Brytanii ma problemy na podłożu seksualnym, wielu z nich cierpi na brak libido spowodowany przez problemy w związku, stres, czy nerwicę. To może być przyczyną problemów par, które starają się o dziecko i którym zaleca się w takim przypadku regularny seks.

Czekolada zawiera hormon który odgrywa ważną rolę w okresie dojrzewania, a u dorosłych zwiększa popęd seksualny
Czekolada zawiera hormon który odgrywa ważną rolę w okresie dojrzewania, a u dorosłych zwiększa popęd seksualny

W odkryciu kisspeptyny pokłada się wiele nadziei, po badaniu w którym udział wzięło 29 zdrowych, młodych mężczyzn. Ci, którym podano kisspeptynę, odkrytą w połowie lat dziewięćdziesiątych w Hershey, Pennsylvanii i nazwaną tak na cześć cukierków "Hershey's Chocolate Kisses", reagowali inaczej na obrazy przedstawiające pary z podtekstem seksualnym i te bez podtekstu.

W rezonansie magnetycznym, którym badano mózg pacjenta, można było zaobserwować większą aktywność w częściach mózgu zazwyczaj aktywowanych podczas podniecenia seksualnego niż u mężczyzn, którym podano placebo. "Większość metod badania i leczenia niepłodności skupia się dziś na czynnikach biologicznych, które mogą utrudniać parom naturalne poczęcie" - mówi prof. Dhillo.

Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido
Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido [10 zdjęć]

Wysyłanie SMS-ów i pisanie wiadomości na Facebooku to dobry sposób na komunikowanie prostych przekazów,...

zobacz galerię

"Odgrywają one oczywiście dużą rolę w reprodukcji, ale równie dużą rolę odgrywa tu aktywność mózgu i przetwarzanie emocji, którym poświęca się znacznie mniej uwagi" - dodaje. Działanie kisspeptyny prawdopodobnie wywodzi się od jej właściwości pozwalających na inicjację procesu dojrzewania.

Badanie Uniwersytetu w Edynburgu pokazało już wcześniej, że kisspeptyna napędza produkcję testosteronu, który odgrywa bardzo ważną rolę w męskim libido i płodności. Badacze chcą teraz zbadać sposób, w jaki hormon wpływa tak na kobiety, jak i na mężczyzn, oraz badać ewentualne właściwości kisspeptyny jako antydepresantu.

Koniecznie przeczytaj

Badanie, w którym ochotnikom pokazywano twarze o negatywnych emocjach, a następnie badano ich reakcję przed i po podaniu kisspeptyny, dowiodło, że może ona odgrywać rolę w łagodzeniu lęku, jak twierdzi dr Alex Comninos, autor badania. Dalsze prace będą konieczne, aby lepiej zbadać to zjawisko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.