Ostrzega, że udar jest blisko. Nigdy nie ignoruj
Jeśli regularnie męczą cię problemy z nosem, mamy złe wieści. Takie dolegliwości mogą świadczyć o tym, że jesteś narażony na większe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.
1. Cichy zabójca
Jak wynika z danych podanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w naszym kraju z nadciśnieniem tętniczym zmaga się ok. 31,5 proc. dorosłej populacji. Stan chorobowy oznacza, że serce musi znacznie ciężej pracować.
Nadmiernie obciążone są też naczynia krwionośne oraz narządy wewnętrzne. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do chorób układu krążenia i nerek oraz udaru, niewydolności i zawału serca.
Zbyt wysokie ciśnienie jest powszechnym problemem, ale nie boli, więc może pozostać niezdiagnozowane aż do czasu, gdy zaczyna zagrażać życiu. Rzadko pojawiają się objawy, dlatego nadciśnienie tętnicze zyskało miano cichego zabójcy.
Większość osób z tym schorzeniem czuje się dobrze i nie zauważa żadnych zmian. W profilaktyce kluczowe są jednak regularne badania i wsłuchiwanie się w sygnały wysyłane przez organizm.
2. Objawy wysokiego ciśnienia
Częste krwawienia z nosa są bardziej prawdopodobne u osób z wysokim ciśnieniem krwi, jak podają specjaliści z Medical Associates of North Texas. Wciąż jednak toczy się dyskusja na temat przyczyn.
Niektórzy medycy uważają, że krwawienia z nosa są bezpośrednio spowodowane wysokim ciśnieniem krwi. Inni jednak podkreślają, że nie ma wystarczających danych, by jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię.
Jedno z badań przeprowadzonych w 2020 roku wykazało, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi 2,7 razy częściej potrzebowały pomocy doraźnej w przypadku krwawienia z nosa niż osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi.
U osób z nadciśnieniem krwawienia są znacznie trudniejsze do opanowania. Specjaliści przypuszczają, że wyjątkowo wysokie ciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne w nosie, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoku.
Wśród innych objawów, które mogą sugerować wysokie ciśnienie, wymienia się:
- bóle w klatce piersiowej,
- duszności,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- problemy z widzeniem.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.