Trwa ładowanie...

Koronawirus: Coraz więcej osób doświadcza koszmarów sennych

Epidemia koronawirusa może powodować niepokój związany z naszym stanem zdrowia. Możemy się również martwić o zdrowie naszych bliskich, a nawet o konsekwencje ekonomiczne ograniczeń w gospodarce. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że strach, stres i samotność, które odczuwamy w trakcie zamknięcia w domu, mogą odbić się negatywnie na naszym zdrowiu psychicznym.

Zobacz film: "Popularne maseczki. Zobacz, jak prawidłowo ich używać"

1. Koszmary senne związane z koronawirusem

Rok 2020 zaczął się niepozornie. Początkowe informacje na temat nowej pandemii w Chinach zdawały się nas zupełnie nie dotyczyć. W miarę rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2 na całym świecie niepokój narastał. W pewnym momencie odnotowano pierwszy przypadek w kraju, a później licznik wskazywał z dnia na dzień coraz większą liczbę.

Wiele osób mogło odczuwać niepokój lub nawet strach związany z kolejnymi doniesieniami napływającymi z mediów. Szczególnie kiedy rząd wprowadził obostrzenia w przemieszczaniu obywateli, a także nakazał zakrywanie ust i nosa. Dlatego lekarze z WHO ostrzegają, że niektórzy mogą doświadczać w tym czasie problemów ze snem lub koszmarów sennych.

Zobacz także:Pomoc psychologiczna w związku z epidemią koronowiursa. Nasi eksperci czekają na Twoje pytania

2. Techniki relaksacyjne

Dr Hans Kluge ze Światowej Organizacji Zdrowia proponuje, by kłopoty ze snem związane ze stresem spróbować rozwiązać za pomocą technik relaksacyjnych. "Pomocne mogą okazać się ćwiczenia oddechowe, rozluźnianie mięśni, czy medytacja. Zostało naukowo udowodnione, że praktykowanie uważności i medytacji zmniejsza stres i niepokój, a gdy jest praktykowane regularnie, może pomóc poczuć większą kontrolę nad przeżywanym stanem" - mówi Kluge.

Zobacz także:Koronawirus. Najważniejsze wiadomości

Dobrym sposobem ograniczania stresu mogą być również ćwiczenia fizyczne i aromaterapia. Aromaterapia jest techniką wykorzystującą zapachy do wpływania na samopoczucie człowieka. Podobnie do zapachów działają dźwięki. Odpowiednio dobrane (np. śpiew ptaków, odgłosy lasu, szum morza) pozwalają osiągać oczekiwane efekty – przede wszystkim rozluźnienie mięśni, odpoczynek i pozytywne odczucia.

3. Zespół stresu pourazowego przez koronawirusa

Kiedy doświadczamy niepokoju przez dłuższy czas objawy mogą przerodzić się w zespół stresu pourazowego (ang. post-traumatic stress disorder, PTSD), którego pierwszymi obajwami są właśnie koszmary senne. Lęk związany z kwarantanną może do nas powracać w snach nawet kilka miesięcy później. Być tak samo intensywny, jak w dniu, kiedy go odczuwaliśmy. Może prowadzić do wystąpienia również innych problemów psychicznych. Zespół stresu pourazowego to rodzaj zaburzenia lękowego, które rozwija się zazwyczaj jako wynik przerażającego, zagrażającego życiu, niebezpiecznego doświadczenia.

Nadmiar emocji i poczucie zagrożenia wywołują tak silny stres, że z jego skutkami ciężko jest sobie poradzić. Takie doświadczenia mogą rzutować na całe dalsze życie i bez odpowiedniej pomocy mogą spowodować wiele psychicznych i społecznych problemów jednostki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.