Diagnostyka autyzmu - choroba, rozpoznanie
Autyzm jest schorzeniem, które dotyka wielu aspektów życia pacjentów. Niestety nieleczony powoduje, że funkcjonowanie w społeczeństwie staje się trudne, zarówno dla osoby chorującej jak i dla osób, które muszą współegzystować z chorym człowiekiem. Diagnostyka autyzmu to praca lekarza psychiatry i psychologa. Jakie są możliwości diagnostyki autyzmu?
1. Diagnostyka autyzmu – choroba
Aby mówić o diagnostyce autyzmu należy najpierw przyjrzeć się samej chorobie. Autyzm jest zaburzeniem w wyniku którego dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania chorego w społeczeństwie. Przyczyny autyzmu mogą brać swój początek już w czasie okresu ciąży.
Utrudnione jest nawiązywanie relacji interpersonalnych oraz komunikacji międzyludzkiej. Autyzm jest klasyfikowany jako zaburzenie neurorozwojowe, a pierwsze objawy mogą wystąpić u kilkunastomiesięcznego dziecka. Z tego powodu ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki i rozpocząć terapię autyzmu tak wcześnie jak to możliwe.
Należy jednak podkreślić, że pomimo zastosowania diagnostyki autyzmu i prowadzenia terapii jest to choroba na całe życie. Ważnym aspektem jest jednak fakt, że objawy autyzmu mogą mieć różne nasilenie – od bardzo dyskretnych po silnie nasilone – z tego względu ważna jest także diagnostyka różnicowa autyzmu i branie pod uwagę również innych chorób, które mogą prezentować podobne objawy.
2. Diagnostyka autyzmu – rozpoznanie
Diagnostyka autyzmu rozpoczyna się w dużej mierze w momencie, kiedy rodzice zaniepokojeni są nieprawidłowym i nietypowym zachowaniem swojej pociechy. Z tego względu bardzo dużą rolę w diagnostyce autyzmu odgrywa wywiad lekarski, który przeprowadzony jest z rodzicami.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy można zapobiec autyzmowi? - odpowiada lek. Jerzy Bajko
- Co oznacza bicie się przez dziecko autystyczne? - odpowiada mgr Agata Majda
- Czy dziecko, które ma predyspozycje do autyzmu nie zachoruje, jeżeli nie podda się szczepieniom? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
Lekarz obserwuje także samo dziecko i sprawdza czy rozwój i jego zachowanie jest adekwatne do wieku. Ocenie podlega między innymi rozwój motoryczny, emocjonalny, a także oceniana jest komunikatywność dziecka. Często nieoceniona może okazać się pomoc lekarzy wielu specjalności takich jak pediatra, neurolog czy też laryngolog.
Biorąc pod uwagę diagnostykę różnicową autyzmu, lekarz może także zlecić podstawowe badania takie jak morfologia krwi, badanie moczu oraz przeprowadzenie szczegółowych badań neurologicznych – jednak decyzja, które badania warto wykonać zależy od lekarza prowadzącego.
Z uwagi na trudności życia codziennego z jakimi spotyka się dziecko chorujące na autyzm (w późniejszym okresie również dorosły człowiek) warto podjąć wczesną diagnostykę autyzmu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Terapia autyzmu może opierać się na kilku aspektach. Leczenie farmakologiczne jest możliwe, jednak bardzo dużą rolę w diagnostyce autyzmu odgrywa odpowiednia terapia psychologiczna, a także odpowiednia edukacja chorych.
Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na zmienność nasilenia objawów odpowiednie leczenie autyzmu będzie różnie wyglądało u różnych pacjentów. Z tego względu konieczne jest prowadzanie wczesnej i efektywnej diagnostyki autyzmu, która szybko doprowadzi do postawienia odpowiedniego rozpoznania i wdrożenia leczenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.