Trwa ładowanie...

Dlaczego dorośli mają trądzik?

Wypowiedź: dr Aleksandra Jagielska, dermatolog, specjalista medycyny estetycznej klinika Sthetic

Trądzik wydaje się być nieodłączną częścią naszej młodości. Godzimy się z tym, że musimy go przejść w czasie dojrzewania, a potem staramy się jak najszybciej o nim zapomnieć. Coraz częściej występują jednak przypadki trądziku u dorosłych. Jak temu zapobiegać i jak z nim walczyć?

Zobacz także:

Trądzik osób dorosłych zdarza się coraz częściej. Dotyczy 12% kobiet i 3% mężczyzn – mówi dr. Aleksandra Jagielska z kliniki Sthetic. Co jest jego przyczyną? Przede wszystkim przewlekły stres, życie w pośpiechu i zła dieta.

Czym różni się trądzik okresu dojrzewania od tego, który występuje u dorosłych? Trądzik wieku młodzieńczego najczęściej zajmuje całą twarz i skórę pleców, natomiast trądzik osób dorosłych zajmuje głównie skórę brody, okolicę linie żuchwy oraz wyższe partie szyi.

Co więcej, trudniej się go leczy. Przede wszystkim jest to leczenie długotrwałe, wymaga wielu miesięcy przyjmowania leków doustnych. Te terapie nie mogą być krótkotrwałe, bo wtedy efekty również będą krótkotrwałe. Dodatkowo powinna zostać dobrana odpowiednia terapia miejscowa, czyli między innymi maść z antybiotykiem.

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie powinno się używać produktów wysuszających do przemywania skóry np. na bazie alkoholu. Uważa się błędnie, że te preparaty mogą przynieść szybszą poprawę, jednak będzie to poprawa tylko chwilowa – po pewnym czasie trądzik powróci ze zdwojoną siłą.

Dlatego łatwiej zapobiegać trądzikowi niż go leczyć – trzeba przede wszystkim skupić się na odpowiedniej diecie, która powinna być bogata w warzywa, owoce oraz dobrej jakości białka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza