Drastyczny wzrost zgonów wśród osób po 65. r.ż. Nie ma związku z pandemią COVID-19
"The Lancet" i kilkaset innych prestiżowych magazynów opublikowało raport, będący apelem do światowych przywódców. Jego celem jest przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Okazuje się, że ma ono dramatyczny wpływ na zdrowie i życie ludzkie.
1. Apel redaktorów naczelnych
Redaktorzy naczelni ponad 220 magazynów naukowych – w tym "The Lancet", "British Medical Journal" czy "PLOS Medicine" – opublikowali apel "Wezwanie do podjęcia działań nadzwyczajnych w celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatury, przywrócenia bioróżnorodności i ochrony zdrowia”.
Publikacja pojawiła się w związku z planowanym COP26 – konferencją klimatyczną w Glasgow.
Autorzy nawiązują w nim do podnoszonej od lat kwestii – globalnego ocieplenia. Jak można przeczytać w artykule: "wzywamy do podjęcia pilnych działań w celu utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie poniżej 1,5 st. Celsjusza, powstrzymania niszczenia przyrody i ochrony zdrowia (...).Globalne wzrosty temperatur i niszczenie świata naturalnego już teraz szkodzą zdrowiu, na co od dziesięcioleci zwracają uwagę pracownicy służby zdrowia".
Zdaniem autorów publikacji dobrze znane są konsekwencje podnoszenia się temperatury w związku z globalnym ociepleniem.
2. Wzrost temperatury powoduje wyższą śmiertelność
O zmianach klimatycznych mówi się najczęściej w odniesieniu do środowiska, ale specjaliści przypominają, że globalne ocieplenie ma duży wpływ także na sektor zdrowia publicznego.
Wzrost temperatury, jak możemy przeczytać w "The Lancet", może powodować:
"odwodnienie i utratę funkcji nerek, nowotwory dermatologiczne, infekcje tropikalne, niekorzystne skutki dla zdrowia psychicznego, powikłania ciąży, alergie oraz zachorowalność i śmiertelność sercowo-naczyniową i płucną".
Co istotne najwyższą cenę zmian klimatycznych płacą najsłabsi – dzieci, mniejszości etniczne i społeczności krajów rozwijających się, osoby przewlekle chore, a także – seniorzy.
Na przestrzeni ostatnich 20 lat umieralność związana z upałami wzrosła aż o 50 proc. wśród osób po 65 roku życia. Nic dziwnego – ostatnie lata należały do najgorętszych, a organizacja Climate Action Tracker alarmuje, że globalne ocieplenie przyspiesza.
3. Walka z COVID-19 stawiana za wzór
W "The Lancet Planetary Health" pojawiła się publikacja, która przedstawiła wyniki analizy śmiertelności w aż 43 krajach na całym świecie. Jej autorzy informują, że spadła liczba zgonów spowodowanych niskimi temperaturami, natomiast wzrasta – spowodowana wysokimi. Zdaniem naukowców na każde 100 tys. osób przypada 74 nadmiernych zgonów z powodu wyjątkowo niskich lub wysokich temperatur.
Czy badacze widzą wyjście z tej sytuacji? Wystosowany apel redaktorów magazynów naukowych podkreśla konieczność wzięcia odpowiedzialności przez bogate kraje. Autorzy publikacji podkreślają także, iż "rządy muszą dokonać fundamentalnych zmian w sposobie organizacji naszych społeczeństw i gospodarek oraz w naszym stylu życia".
Co stawiają za wzór? Walkę z pandemią COVID-19, na którą przeznacza się gigantyczne środki finansowe – te są potrzebne także na starcie z niebezpiecznymi zmianami klimatycznymi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.