Zauważyłeś te objawy? Gdy się pojawią, masz 60 minut na reakcję
Najnowsze badania przynoszą niepokojące informacje - w Polsce co około 6,5 minuty dochodzi do udaru mózgu. Coraz częściej problem dotyka młodszych pacjentów. Jakie są pierwsze objawy i jak reagować?
1. Udar mózgu dotyka nie tylko starsze osoby
Posiadanie wiedzy na temat tego, jak należy zareagować w sytuacji, gdy udar mózgu faktycznie wystąpi, jest niezwykle cenne. Choć podeszły wiek jest jednym z czynników ryzyka udaru mózgu, to jednak statystyki pokazują, że coraz częściej z tym schorzeniem borykają się młodzi ludzie.
W wielu przypadkach udar mózgu prowadzi do trwałej niepełnosprawności, a nawet może być przyczyną przedwczesnej śmierci. Za wystąpienie udaru odpowiadają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i styl życia, w tym takie czynniki jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta czy brak aktywności fizycznej.
Udar mózgu to schorzenie, które często dotyka pacjentów z nieleczoną zakrzepicą, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, chorobą wieńcową, otyłością, zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub cierpiących na bezdech senny.
2. Liczy się każda minuta
Objawy udaru mózgu mogą obejmować ostre bóle i zawroty głowy, drętwienie twarzy, duszności, jednostronne niedowłady kończyn, nieprawidłowy rytm serca, problemy z utrzymaniem równowagi, a także zaburzenia mowy, widzenia czy czucia.
Typ i nasilenie symptomów zależy od tego, która część mózgu została uszkodzona podczas udaru. Jeżeli zauważymy u siebie lub u osoby z naszego najbliższego otoczenia jakiekolwiek niepokojące objawy, które nie ustępują samoistnie, powinniśmy natychmiast wezwać pomoc. Czas, który mamy na uratowanie życia osobie dotkniętej udarem, jest bardzo krótki.
Obowiązuje tu ''złota godzina'' - 60 minut to optymalny czas, aby znaleźć się w szpitalu na diagnostyce.
Zaawansowane metody diagnostyczne pozwalają na precyzyjne zidentyfikowanie stopnia uszkodzenia mózgu i ocenę, czy istnieje możliwość powodzenia jakiejkolwiek interwencji medycznej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.