Trwa ładowanie...

Fabkin – nowo odkryty hormon. Badacze wiążą go z rozwojem cukrzycy

W harvardzkim Centrum Badań Metabolicznych im. Sabri Ülkera badacze zidentyfikowali nieznany dotąd hormon. Ma on, jak się okazuje, ścisły związek z rozwojem cukrzycy – zarówno typu 1 jak i 2. W badaniu na myszach blokowanie aktywności fabkin zapobiegało rozwojowi obu form cukrzycy u zwierząt.

spis treści

1. Fabkin – jak wpływa na organizm?

- Przez wiele dziesięcioleci szukaliśmy sygnału, który komunikuje stan rezerw energetycznych w adipocytach (komórkach tłuszczowych, przyp.red.), aby wygenerować odpowiednie reakcje endokrynologiczne, takie jak produkcja insuliny z komórek beta trzustki – powiedział starszy autor Gökhan S. Hotamisligil, dyrektor Sabri Centrum Ülkera.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

- Zidentyfikowaliśmy fabkin jako nowy hormon, który kontroluje tę krytyczną funkcję poprzez bardzo nietypowy mechanizm molekularny – dodał.

Mechanizm regulowania poziomu cukru we krwi jest sterowany przez szereg hormonów. Komórki alfa obecne w trzustce produkują glukagon, który odpowiada za podniesienie poziomu cukru, a beta – insulinę, która ma obniżać jego poziom.

W przebiegu cukrzycy te mechanizmy nie działają prawidłowo, a zdaniem badaczy – przyczynia się do tego jeden, niezwykły hormon.

W rozwoju cukrzycy znaczącą rolę może odgrywać jeden hormon, odkryty przez badaczy
W rozwoju cukrzycy znaczącą rolę może odgrywać jeden hormon, odkryty przez badaczy (Pixabay)

2. Hormon inny niż wszystkie

Fabkin znacząco różni się od reszty hormonów – nie jest pojedynczą cząsteczką z jednym zdefiniowanym receptorem. Jest kompleksem białkowym składającym się z wielu białek: białka wiążącego kwasy tłuszczowe 4 (FABP4), kinazy adenozyny (ADK), kinazy difosforanu nukleozydu (NDPK) i innych.

Jedno z nich, czyli właśnie FABP4, już ponad dekadę temu badacze powiązali z chorobami metabolicznymi, w tym otyłością, cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi i rakiem.

Teraz udowodnili, że kiedy komórki tłuszczowe wydzielają FABP4 do krwiobiegu, łącząc się z innymi białkami, tworzy się kompleks białkowy.

W przypadku cukrzycy fabkin kontroluje funkcję komórek beta w trzustce, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Poziom hormonu fabkin u zwierząt biorących udział w badaniach był bardzo wysoki, podobnie jak u ludzi chorych na cukrzycę typu 1 i typu 2.

Naukowcy doszli do wniosku, że nowo odkryty hormon może być siłą napędową rozwoju cukrzycy. Badacze zaobserwowali, że gdy myszom podane zostały przeciwciała neutralizujące fabkin, u zwierząt nie rozwinęła się cukrzyca.

To może oznaczać, że badaczom udało się wpaść na trop prowadzący do wynalezienia leku mogącego zmniejszyć siłę rażenia podstępnej choroby metabolicznej, jaką jest cukrzyca.

- Jestem bardzo podekscytowana odkryciem nowego hormonu, ale jeszcze bardziej widząc długoterminowe konsekwencje tego odkrycia – powiedziała Kacey Prentice, główna autorka badań, pracownik naukowy w Sabri Ülker Center and Department of Molecular Metabolism.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza