Trwa ładowanie...

GIF wycofuje serię popularnego leku na kaca

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu serii leku przeciwbólowego Alka-Prim. Lek w formie tabletek musujących jest często stosowany w łagodzeniu skutków kaca.

1. Wycofanie leku przeciwbólowego

Decyzję o wycofaniu medykamentu z obrotu GIF podjął na podstawie wniosku producenta. Według Polpharmy produkt nie spełniał wymagań jakościowych. Seria leku o numerze 20317 z datą ważności: 31.03.2019 r., miała zniekształcone opakowanie. Powstało ono na skutek wewnętrznej reakcji substancji pomocniczej i wody, które są składnikami produktu.

Seria wycofana z obrotu zawierała tabletki musujące 330 mg.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Działanie leku

Alka-Prim dostępny jest w opakowaniach po 2 lub 10 tabletek. Działa na bóle o słabym lub średnim nasileniu. Producent zaleca stosowanie leku na ból głowy, bóle mięśni i stawów. Łagodzi też gorączkę. Jest wykorzystywany w celu złagodzenia skutków zatrucia alkoholowego.

Przeciwwskazania do stosowania leku, to m.in. nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, astma oskrzelowa, ciężke zaburzenia wątroby i nerek.

Lek, który został wycofany z rynku nie może być sprzedawany. W systemach komputerowych aptek jest blokowany przez dedykowany system informatyczny w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, co skutecznie uniemożliwia obrót tym konkretnym lekiem.

Podmiotem odpowiedzialnym posiadającym pozwolenie na dopuszczenie do obrotu są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA z siedzibą przy ul. Pelplińska 19 w Starogardzie Gdańskim.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza