Trwa ładowanie...

Hormon antymullerowski (AMH) - wskazania, przebieg badania, normy

Hormon antymullerowski (AMH) to glikoproteina produkowana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. W życiu płodowym decyduje o konkretnej płci, natomiast w późniejszym czasie umożliwia określenie szansy na urodzenie dziecka u niepłodnych kobiet. Badanie AMH jest zlecane zwykle przez kliniki leczenia niepłodności. Jakie są normy hormonu antymüllerowskiego (AMH)?

spis treści

1. Co to jest hormon antymullerowski?

Hormon antymullerowski (AMH) to glikoproteina produkowana w gonadach kobiet i mężczyzn. AMH determinuje płeć, ale jego poziom pozwala również na ocenę płodności kobiety i zdolności do urodzenia dziecka za pomocą określenia rezerwy jajnikowej.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Zbadanie hormonu antymüllerowskiego ma znaczenie diagnostyczne w przypadku kobiet, mających problemy z zajściem w ciążę. Na jego podstawie możliwe jest oszacowanie szansy na urodzenie dziecka.

2. Rola hormonu antymullerowskiego w wieku rozrodczym

Hormon antymüllerowski służy ocenie procesu dojrzewania pęcherzyka jajnikowego, stanowi czynnik prognozujący szansę na zajście w ciążę. AMH pozwala na określenie płodności kobiety, a także ocenę skuteczności zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).

Niekiedy poziom AMH jest używany do monitorowania skuteczności leczenia niektórych chorób nowotworowych. Hormon antymüllerowski ma duże znaczenie diagnostyczne w klinikach leczenia niepłodności, na podstawie jego stężenia możliwe jest wybranie odpowiedniego postępowania terapeutycznego, dobranego indywidualnie do każdej pacjentki.

3. Wskazania do wykonania badania AMH

Najczęściej określa się poziom hormon antymüllerowskiego w celu określenia liczby pęcherzyków jajnikowych (rezerwa jajnikowa). Każda kobieta posiada ściśle określoną ilość komórek, które wraz z każdą menstruacją i upływem czasu sukcesywnie maleją.

Szacuje się, że tuż po narodzinach dziecko posiada 1-2 miliony pęcherzyków, w okresie dojrzewania ilość ta spada do 300-500 tysięcy, a jedynie 400-500 z nich dojrzewa w prawidłowy sposób i podlega owulacji.

W związku z tym badanie AMH pozwala na sprawdzenie czy kobieta ma wystarczającą ilość rezerwy jajnikowej, by zajść w ciążę. Jest to szczególnie cenna informacja dla lekarzy, którzy specjalizują się w zapłodnieniu pozaustrojowym (in vitro) oraz leczeniu bezpłodności.

Na jego podstawie specjaliści są w stanie przewidzieć odpowiedź jajników na stymulację owulacji i określić potencjał rozrodczy badanej kobiety.

Poziom hormonu wskazuje również na to czy płodność jest prawidłowa w stosunku do wieku lub pacjentka zbliża się do okresu okołomenopauzalnego. Wynik AMH w tym kontekście pozwala na rozpoznanie przedwczesnego wygasania czynności jajników (POF).

Hormon antymüllerowski pozwala również na monitorowanie skuteczności terapii raka jajnika i jądra, a także wykrycie wznowy choroby. Niekiedy AMH określa się również u chłopców przed okresem dojrzewania w przypadku wad wrodzonych układu rozrodczego.

4. Przebieg badania AMH

Badanie hormonu antymüllerowskiego można wykonać w dowolnym dniu, bez względu na cykl miesięczny. Nie ma również potrzeby być na czczo. Warto pamiętać jedynie, że określenie stężenie AMH jest dostępne jedynie w niektórych placówkach medycznych, głównie w klinikach leczenia bezpłodności.

Badanie AMH polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Cena w zależności od laboratorium i miasta waha się od 150 do 200 złotych. Czas oczekiwania na wyniki wynosi około 2 tygodni i należy omówić je z lekarzem ginekologiem.

5. Normy hormonu antymullerowskiego

  • 22-24 lata: 1,22-11,70 ng/ml,
  • 25-29 lat: 0,89-9,85 ng/ml,
  • 30-34 lata: 0,58-8,13 ng/ml,
  • 35-39 lat: 0,15-7,49 ng/ml,
  • 40-44 lata: 0,03-5,47 ng/ml,
  • 40-50 lat: 0,01-2,71 ng/ml.

Interpretacja wyników AMH wymaga wiedzy medycznej, ponieważ powyższe wartości są orientacyjne, większość specjalistów uznaje, że poziom AMH u kobiet w wieku rozrodczym powinien wynosić od 1 do 3 ng/ml.

Wynik powyżej 3 ng/ml może wskazywać na obecność zespołu policystycznych jajników (PCOS) lub guza jajnika złożonego z komórek ziarnistych.

Wówczas pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę, choć zdarza się, że wysokie AMH obserwuje się również u zdrowych kobiet. Oznacza to dużą ilość komórek zdolnych do zapłodnienia i większą szansę na urodzenie dziecka.

Niski poziom AMH jest naturalny dla kobiet w okresie menopauzy, ale również u pacjentek narażonych na przedwczesne wygasanie czynności jajników.

Mała rezerwa jajnikowa nie jest wyrokiem i nie musi świadczyć o tym, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Zwykle stan ten wymaga zwiększenia dawkowania leków i wdrożenia bardziej skutecznych metod leczenia niepłodności.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza