Trwa ładowanie...

Jak określić długość życia? Pomogą badania krwi

Możesz poznać datę swojej śmierci. Wystarczy odpowiednie badanie krwi. Pytanie tylko, czy masz odwagę, by to odkryć?

1. Badanie krwi - zegar życia

To może być prawdziwy przełom. Specjalistyczne testy będą w stanie z olbrzymim prawdopodobieństwem przybliżyć, ile życia nam zostało. Eksperci z niemieckiego Instytut Maxa Plancka opracowali specjalistyczne testy, które są w stanie przewidzieć, czy dana osoba umrze w ciągu najbliższych 10 lat.

Krew jest zwierciadłem naszego organizmu. Lekarze dość często zlecają standardowe badania krwi, które są w stanie pokazać ogólny stan zdrowia. Na ich podstawie jesteśmy w stanie wykryć m.in. stany zapalne, choroby układu krwiotwórczego, a nawet nowotwory.

Zobacz film: "Badania krwi - TG"

Badania krwi - cholesterol (WIDEO)
Badania krwi - cholesterol (WIDEO)

Cholesterol jest steroidowym alkoholem syntetyzowanym w tkankach. Prawie 2/3 cholesterolu powstaje w

zobacz galerię

Rewelacje opublikowane w czasopismie "Nature Communications" dowodzą, że dzięki wykryciu obecności we krwi określonych biomarkerów można ocenić prawdopodobieństwo śmierci danej osoby.

Naukowcy z Instytut Maxa Plancka ds. Biologii Starzenia przebadali krew ponad 44 tysięcy osób między 18 a 109 rokiem życia. Na tej podstawie wyodrębnili 14 biomarkerów, których obecność powiązali następnie ze zwiększonym ryzykiem śmierci. Poziom biomarkerów nie miał związku z płcią czy wiekiem badanych. Dalsze badania potwierdziły, że analiza określonych biomarkerów aż z 83 proc. pewnością pozwala przewidzieć ryzyko śmierci w ciągu od 2 do 16 lat od wykonania badania.

2. Profilaktyka - szansa na długie życie

Osoby biorące udział w badaniu dostały wyniki badań przewidujące czy umrą w najbliższej dekadzie, czy mają szansę na długie życie. Dla jednych taka informacja brzmi jak wyrok i może być zupełnie druzgocąca, dla innych jest szansą, by coś zmienić i być może zyskać "więcej czasu".

Zdaniem niemieckich naukowców to badanie krwi, to nadzieja dla medycyny przyszłości, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Może być dużo skuteczniejsze w określeniu stanu zdrowia danej osoby niż te stosowane do tej pory przez lekarzy na całym świecie. Dzięki odkryciu nieprawidłowości, jesteśmy w stanie wykonać szczegółową diagnostykę i szybciej rozpocząć leczenie.

3. Wczesne objawy alzheimera

Wszystkich, których przytłoczyła ta informacja - uspokajamy. Dni błogiej nieświadomości potrwają jeszcze chwilę. Naukowcy wyjaśniają, że badanie krwi nie będzie dostępne, konieczne są dalsze testy. To nie pierwsze tego typu badania, które udowadniają niesamowity potencjał tkwiący we krwi. Amerykańscy naukowcy prezentowali ostatnio badanie, które jest w stanie wykryć wczesne zmiany związane z rozwojem choroby Alzheimera z 94-procentową skutecznością.

Początki choroby są niewinne. Zazwyczaj pojawiają się drobne problemy z pamięcią, które z czasem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Gdy choroba rozwinie się na dobre, pacjent ma problem nawet z rozpoznaniem najbliższych.

Na chorobę Alzheimera nie ma leków, ale wczesne wykrycie zmian w mózgu pomoże szybciej rozpocząć leczenie i złagodzić skutki choroby. Nowe badanie może być dostępne powszechnie w ciągu najbliższych kilku lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Badanie krwi może określić, kiedy umrzesz
Badanie krwi może określić, kiedy umrzesz (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza