Trwa ładowanie...

Alzheimer - pierwsze objawy, przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 04.01.2024 12:21
Choroba Alzheimera może dawać objawy już w dzieciństwie.
Choroba Alzheimera może dawać objawy już w dzieciństwie. (123rf)

Alzheimer pierwsze objawy daje zdecydowanie niejednoznaczne. To podstępne schorzenie, które zwiastuje pogorszenie pamięci, problemy z koncentracją czy znalezieniem odpowiednich słów czy wahania nastroju. Łatwo je zrzucić na karb przemęczenia czy starzenia się organizmu. Co powinno niepokoić? Jak diagnozować i leczyć chorobę Alzheimera?

spis treści

1. Alzheimer - pierwsze objawy

Alzheimer (pierwsze objawy, jakie go zwiastują) w początkowym etapie często bywa mylony z naturalnym procesem starzenia się organizmu, spadkiem formy czy przemęczeniem. W początkowym stadium choroby dochodzi bowiem jedynie łagodnego otępienia, co u niektórych osób może trwać nawet 20 lat.

Pogłębiające się otępienie sprawia, że chory z czasem traci zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Dzieje się tak, ponieważ zwyrodnienie układu nerwowego, będące istotę schorzenia, prowadzi do zniszczenia komórek mózgu i postępującego otępienia.

Zobacz film: "Odkryto przyczynę alzheimera?"

Jakie są wczesne objawy choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera to jedna z form demencji. Wiąże się ze spadkiem sprawności intelektualnej, zaburzeniami pamięci oraz mowy, snu i łaknienia, problemami w zakresie funkcjonowania i zmianami zachowania.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera to:

  • zaniki pamięci, problemy z przypomnieniem sobie wydarzeń z nieodległej przeszłości (początkowo pogarsza się jedynie pamięć krótkotrwała),
  • odkładanie rzeczy w niewłaściwe, nietypowe miejsca, kłopoty z ich znajdowaniem,
  • problemy z mową, ograniczenia w rozumieniu mowy, trudności w odnajdywaniu słów,
  • trudności z koncentracją, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej, pogorszenie umiejętności czytania,
  • zmiany nastroju i zachowaniu, zarówno drażliwość, jak i apatia, wycofanie się z życia społecznego i zawodowego,
  • utrudnienia w komunikacji z innymi.

Z czasem, gdy choroba Alzheimera postępuje, pojawiają się:

  • problemy z podejmowaniem prostych decyzji,
  • dezorientacja w czasie i miejscu, gubienie się, niemożność odnalezienia dobrze znanej drogi do domu, trudności z ustaleniem bieżącej daty,
  • trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności,
  • słaba lub obniżona zdolność oceny sytuacji,
  • brak dbałości o osobistą higienę,
  • niewielkie zaburzenia w poruszaniu się i postawie ciała,
  • spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni (zespół parkinsonowski).

2. Alzheimer - diagnostyka

Choroba Alzheimera to schorzenie neurodegeneracyjne, na które narażone są głównie osoby po 65. roku życia, choć jej objawy mogą dotyczyć także osób młodszych. To dlatego wszelkie niepokojące obserwacje, dolegliwości i zaburzenia, które mogą wskazywać na pierwsze objawy Alzheimera powinny skłonić do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i rozpoczęcia diagnostyki.

Jakie są metody diagnostyczne wczesnego stadium Alzheimera? Duże znaczenie ma badanie przedmiotowe i podmiotowe (wywiad lekarski i badanie fizykalne), ale i wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych (badanie neuroobrazowe ośrodkowego układu nerwowego to komputerowe badanie tomograficzne lub badanie rezonansem magnetycznym) oraz specjalistycznych (zleconych przez neurologa lub psychiatrę). Trzeba wiedzieć, że nie istnieje jedno badanie, które pozwoliłoby na rozpoznanie choroby Alzheimera.

Aby ustalić diagnozę, lekarze oceniają poziom sprawności intelektualnej, przebieg poszczególnych procesów poznawczych. Bardzo ważne jest wykluczenie innych przyczyn postępującego zaburzenia i innych przyczyn otępienia (np. guz).

Ponieważ choroba może się rozwijać przez wiele lat, zanim pojawią się pierwsze objawy i zanim zostanie rozpoznana, warto być w stałym kontakcie z lekarzem rodzinnym i wykonywać zlecone przez niego badania profilaktyczne oraz kontrolne.

W jaki sposób można rozpoznać pierwsze symptomy Alzheimera?

Jak sprawdzić czy jest się chorym na Alzheimera? Pierwsze objawy może ujawnić test rysowania zegara. Dzięki niemu oceniane są zdolności wzrokowo-przestrzenne, konstrukcyjne, funkcje wykonawcze oraz myślenie abstrakcyjno-pojęciowe. Na czym polega badanie? W najprostszej wersji zadaniem jest narysowanie tarczy zegara i zaznaczenie na niej godziny 10 lub 11.00.

3. Leczenie choroby Alzheimera

Choć nie istnieje terapia, która mogłaby prowadzić do wyleczenia choroby Alzheimera, wczesna i szybka diagnoza pozwala na podjęcie leczenia objawowego. Jego celem jest spowolnienie choroby i łagodzenie jej skutków. Choroba Alzheimera to nieuleczalne i postępujące schorzenie, które atakuje ośrodkowy układ nerwowy.

Jakie są możliwości leczenia i opieki w początkowej fazie choroby Alzheimera? Terapia polega na regularnym przyjmowaniu leków, niemniej ważne jest także przestrzeganie zdrowej diety, dbałość o serce, a także podtrzymywanie aktywności fizycznej, intelektualnej i socjalnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze