Przejdź na WP

Przyczyny choroby Alzheimera. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w dzieciństwie

Na chorobę Alzheimera choruje już co setna osoba. Badacze z University of California zauważyli związki między wynikami testów na inteligencję w dzieciństwie, a zachorowaniami na Alzheimera na starość.

Zobacz film: "Odkryto przyczynę alzheimera?"

1. Wczesne objawy choroby Alzheimera

Objawy Alzheimera mogą pojawiać się już w dzieciństwie - stwierdzili badacze z University of California. Pod kieruniem dr Chandry Reynolds zauważyli zaskakujące związki wyników testów na inteligiencję u kilkulatków z późniejszymi zachorowaniami na alzheimera. Niższe IQ powiązano z obecnością "genu demencji". Wyniki opublikowano w "Neurobiology of Aging".

To może być wyjaśnienie przyczyn leżących u podstaw zachorowań na chorobę Alzheimera. Mechanizm powstawania tego typu demecji, jak również metody skutecznego leczenia wciąż nie są znane.

Zauważono jednak, że obecność pewnego genu można wiązać z zachorowaniami na chorobę Alzheimera. Obecność tego genu sprzyja też gorszym wynikom w testach na inteligencję. Naukowcy powiązali i usystematyzowali te wnioski.

Gen ApoE występuje w różnych formach. Może mieć trzy warianty: e2, e3 i e4. Każdy człowiek ma dwie kopie tego genu, np. e2 /e3, e2/e4 itd. 25 proc. ludzi na świecie ma jedną kopię e4, a wówczas ich ryzyko zachorowania na alzheimera jest dwa razy większe.

Dieta, która rujnuje zdrowie mózgu. Tych produktów unikaj
Dieta, która rujnuje zdrowie mózgu. Tych produktów unikaj [6 zdjęć]

Opublikowany w 2015 r. model diety MIND, czyli najlepszej dla mózgu, nie wskazuje produktów zakazanych...

zobacz galerię

Jeśli e4 występuje w dwóch kopiach, jako dziedzictwo od obojga rodziców, ryzyko choroby wzrasta od 3 do 5 proc. Po zbadaniu 1321 dzieci w wieku 7, 12 i 16 lat badacze orzekli, że osoby będące nosicielami e4, mają w dzieciństwie niższe o prawie 2 punkty wyniki testów na inteligencję.

Ten gen oraz zdolności umysłowe już we wczesnej młodości, przekładają się na zdolności poznawcze u osób dorosłych. Osoby z podwójną kopią e4 miały wyniki jeszcze gorsze, niż osoby z jedną kopią tego genu. Zmiany genomu bardziej negatywnie wpływały na kobiety, u których wyniki testów IQ spadały nawet o blisko 3,5 punktu, w porównaniu ze spadkiem o 0,33 u mężczyzn.

Choroba Alzheimera może dawać objawy już w dzieciństwie
Choroba Alzheimera może dawać objawy już w dzieciństwie (123rf)

Choć choroba Alzheimera to wciąż zagadka, ze względu na jej coraz częstsze występowanie naukowcy dokładają wszelkich starań, aby znaleźć odpowiedzi na pytanie o źródło tego schorzenia. Badaczom zależy na metodach ułatwiających wczesne rozpoznanie, a co za tym idzie, na znalezieniu sposobów umożliwiających zatrzymanie zmian neurodegeneracyjnych jak najszybciej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy