Inhalacje na zatoki – jak wykonać, efekty, zastosowanie, przeciwwskazania
Inhalacje na zatoki to domowy sposób radzenia sobie z dolegliwościami takimi jak ból i ucisk głowy czy też bardzo duży katar. Chociaż medycyna proponuje nam wiele rozwiązań, to bardzo często okazuje się, że sprawdzone i proste sposoby działają zdecydowanie najlepiej. Co ważne, inhalacje na zatoki są bardzo łatwe w przygotowaniu.
1. Inhalacje na zatoki – jak wykonać?
Istnieją dwie możliwości wykonania inhalacji na zatoki. Po pierwsze – możemy skorzystać z wyposażenia domowego – do tego celu wystarczy nam miska oraz ręcznik. Drugą możliwością jest korzystanie z specjalnego urządzenia do inhalacji - nebulizatora, nazywanego często inhalatorem.
Warto zainwestować w taki sprzęt – przydaje się w nie tylko w leczeniu objawowym zapalenia zatok, ale także w nieżycie górnych dróg oddechowych. Jak wykonać inhalację na zatoki? Wystarczy nalać gorącej wody do miski, następnie dodać sól, lub specjalne suszone zioła, nachylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Jak widać inhalacje na zatoki to nic trudnego.
2. Inhalacje na zatoki – efekty
Główną zaletą inhalacji na zatoki jest łagodzenie objawów takich jak katar czy też ból głowy, który potrafi w znaczący sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. To sposób terapii drogą wziewną, który polega na wdychaniu pary wodnej.
Inhalacje na zatoki udrażniają zatkany nos i pomagają w jego oczyszczaniu. Działanie to polepsza także ukrwienie śluzówki. Lekarz może zalecić także inhalacje z dodatkiem glikokortykosteroidów lub mukolityków – jednak dodanie środków tego typu do inhalacji musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Należy także uważać, aby nie nachylać się zbyt blisko wody, która znajduje się w misce – może bowiem dojść do oparzenia i podrażnienia skóry.
3. Inhalacje na zatoki – zastosowanie
Oprócz doraźnej pomocy w walce z bólem i zatkanym nosem, inhalacje stosowane są także w terapii jesiennych przeziębień czy też w leczeniu astmy. Inhalacje na zatoki pomagają w walce z drobnoustrojami. To dobry sposób działania, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że inhalacje można wykonać kilka razy dziennie.
4. Inhalacje na zatoki – przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego sposobu terapeutycznego, tak i w przypadku inhalacji na zatoki istnieją przeciwwskazania do ich wykonywania. Po pierwsze inhalacji nie należy wykonywać, jeśli kiedykolwiek wcześniej występowała alergia lub nadwrażliwość lub alergia na jakikolwiek środek, który chcemy użyć do inhalacji.
Inhalacji nie wolno także wykonywać w przypadku niewydolności oddechowej i krążeniowej czy też krwawień z układu oddechowego o niejasnej etiologii. Najrozsądniej przed wykonaniem inhalacji na zatoki skonsultować ten fakt z lekarzem rodzinnym, który oceni czy można je bezpiecznie stosować.
Jak widać inhalacje nie są trudne do wykonania, są bezpieczne i mogą być wykonywane kilka razy dziennie. Dzięki tym cechom stanowią dobre rozwiązanie w domowej pomocy przy walce z bólem głowy i zatkanym nosem, które towarzyszą zapaleniu zatok.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.