Jak długo ważna jest recepta?
Wychodząc z gabinetu lekarskiego, często trzymamy w ręku otrzymaną od specjalisty receptę. Nie zawsze od razu idziemy do apteki ją zrealizować. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo.
W zdecydowanej większości przypadków recepta ważna jest 30 dni od daty jej wystawienia lub od wyznaczonej daty realizacji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których z wykupieniem leku trzeba się pospieszyć. Chodzi zwłaszcza o antybiotyki, bo w tym przypadku recepta na nie ważna jest tylko przez 7 dni.
Więcej czasu ma się z kolei na wykupienie preparatów immunologicznych (recepta musi zostać zrealizowana w ciągu 90 dni od daty jej wystawienia).
Najdłużej ważna jest recepta na leki sprowadzane z zagranicy (należy je wykupić w ciągu 120 dni).
1. Ile leków może zostać zapisanych na jednej recepcie?
Na jednej recepcie specjalista może wskazać do pięciu leków, których stosowanie zaleca się pacjentowi. Wśród nich mogą być również wyroby medyczne lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Podwójna ilość leku recepturowego (kremy, maści, pasty, żele) może być przepisana na jednej recepcie.
Należy pamiętać, że jeśli na recepcie lekarz zapisał kilka leków, to czas ich realizacji mierzony jest indywidualnie. Jeśli więc znajdują się na niej syrop oraz antybiotyk, to ten drugi wykupić należy w ciągu tygodnia, zaś z zakupem pierwszego można poczekać nieco dłużej (do 30 dni).
2. Ile ważne jest skierowanie?
Zgłaszając się do specjalisty, szpitala (np. na zabieg) lub na leczenie uzdrowiskowe, konieczne jest przedstawienie skierowania. I ono jednak ma swoją ważność.
W większości przypadków jest ono ważne do czasu realizacji, a więc do momentu w którym dokonana zostanie rejestracja do lekarza lub ustalony zostanie termin przyjęcia do szpitala. Niezwykle ważne jest jednak dostarczenie oryginału skierowania w ciągu 14 dni od chwili wpisania pacjenta na listę oczekujących (jeśli ostatni dzień tego terminu przypada na dzień wolny od pracy, upływa on następnego dnia).
Są jednak sytuacje, w których skierowanie ma ściśle określony termin realizacji. I tak na przykład skierowanie do szpitala psychiatrycznego jest ważne przez 14 dni.
Spieszyć się należy również z zarejestrowaniem na rehabilitację, bo w tym przypadku skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia.
Z kolei skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest weryfikowane co 18 miesięcy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.