Jak dopasować metodę leczenia do rodzaju kataru?
Katar, za każdym razem, gdy się pojawia, świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Czasami wystarczą domowe sposoby, by pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Niestety nie zawsze obejdzie się bez wizyty u lekarza. Aby wyleczyć się z kataru, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia.
1. Wirusowe pochodzenie kataru
Najczęściej występuje wirusowy nieżyt nosa. Jest on bardzo zaraźliwy, gdyż przenosi się drogą powietrzno-kropelkową.
W początkowej fazie wydzielina jest wodnista. Z czasem przekształca się w bardziej śluzową koloru białego lub lekko żółtawego. Zwykle pojawia się obrzęk śluzówki, co skutkuje problemami z oddychaniem. Dziecko często budzi się nocą, nie ma apetytu i staje się marudne. Dodatkowo może pojawić się u niego gorączka.
To musisz wiedzieć
W takiej sytuacji bardzo ważne jest przede wszystkim dokładne oczyszczanie nosa. Przyda się więc woda morska, sól fizjologiczna i mnóstwo jednorazowych chusteczek. W przypadku malutkich dzieci, które nie potrafią wydmuchiwać nosa, niezbędny może okazać się aspirator lub gruszka. Odpowiednie nawilżenie powietrza oraz wietrzenie pokoi również będzie bardzo pomocne.
W aptece można kupić aerozol do nosa, np. Sinulan Express Forte Junior dla dzieci powyżej 3. r.ż., który rozrzedzi śluz, wspomagając tym samym jego szybkie usuwanie. Dodatkowo nawilży śluzówkę i nie spowoduje podrażnień. Działa bardzo szybko, bo już w ciągu 30 sekund dziecko powinno poczuć ulgę.
Do lekarza należy udać się w sytuacji, kiedy dziecko jest w wieku niemowlęcym. Starsze dzieci powinny być skonsultowane ze specjalistą, gdy katar trwa dłużej niż dwa tygodnie, zmieni się na ropny albo będzie współwystępował z wysoką gorączką.
2. Bakteryjne pochodzenie kataru
Bakteryjny nieżyt nosa pojawia się najczęściej jako towarzysz bakteryjnego zapalenia gardła, zatok lub ucha. Ewentualnie może rozwinąć się z kataru wirusowego, jeśli dodatkowo nastąpiło nadkażenie bakteryjne.
Kolor wydzieliny z reguły jest żółty lub ma odcień zielonkawy. Śluz jest gęsty, ma ropny charakter i trudno go usunąć. Znacznie upośledzone – czasami wręcz niemożliwe – jest oddychanie przez nos. Staje się to szczególnie uciążliwe w przypadku malutkich dzieci, które nie potrafią jeszcze oddychać ustami.
Jeśli podejrzewamy ten właśnie rodzaj kataru, wizyta u lekarza jest konieczna. Tylko specjalista może określić, jakiej chorobie towarzyszy bakteryjny nieżyt nosa, i wprowadzić odpowiedni sposób leczenia. Bardzo często konieczna jest antybiotykoterapia.
3. Alergiczne pochodzenie kataru
Ten rodzaj kataru dotyka wiele dzieci, a także dorosłych. Wydzielina jest wodnista, a nos ciągle wydaje się zatkany. Bardzo często pojawiają się też napady kichania.
Zobacz koniecznie: Składniki naturalne, które wspierają walkę z przeziębieniem
Katar alergiczny zazwyczaj pojawia się sezonowo i towarzyszy mu np. zapalenie spojówek, łzawienie czy opuchlizna powiek. Najczęściej wywołują go takie alergeny jak: pyłki, roztocza kurzu domowego, pierze, sierść i naskórek zwierząt, pleśń.
W przypadku podejrzenia kataru alergicznego konieczna jest wizyta u alergologa, który pomoże ustalić przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiedni sposób leczenia. Zlekceważenie pierwszych objawów alergii może skutkować powikłaniami, np. pojawieniem się astmy.
4. Przewlekły katar
Uczucie ciągle zatkanego nosa może mieć również podłoże anatomiczne. Najczęściej o przewlekłym katarze mówimy w kontekście przerośniętego trzeciego migdała, skrzywionej przegrody nosowej czy wrodzonego defektu w okolicy ujścia zatok.
W tym przypadku wizyta u lekarza jest konieczna. Może się zdarzyć, że wystarczy zastosowanie odpowiednich leków, by pozbyć się problemu. Czasami jednak niezbędna okazuje się operacja.
W przypadku każdego rodzaju kataru najważniejsze jest to, by go nie lekceważyć. Uważna obserwacja pozwoli na szybką reakcję i rozpoczęcie prawidłowego leczenia lub łagodzenia objawów nieżytu nosa. Jeśli katar trwa długo, a poprawa nie następuje, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Materiał powstał przy współpracy z marką Sinulan