Jak przygotować się do badania na obecność koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne (WIDEO)
Na dwie godziny przed wykonaniem testu na obecność koronawirusa nie wolno: jeść, pić, żuć gumy, płukać jamy ustnej lub nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów. Takie zalecenia opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Dlaczego ich przestrzeganie jest ważne i jaki ma wpływ na wynik testu? W programie "Newsroom" WP wyjaniła to prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Jak przygotować się do badania na #koronawirus❓❓
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2021
Minimum 2 godz. przed badaniem:
➡️ nie jedz 🍔
➡️ nie pij ☕
➡️ nie żuj gumy ✋
➡️ nie płucz jamy ustnej i nosa 👃
➡️ nie myj zębów 🦷
➡️ nie przyjmuj leków 💊
➡️ nie pal papierosów 🚬 pic.twitter.com/tJkJKwfqPj
O tym, jak ważne są prawidłowe procedury przy przeprowadzaniu testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 mówią eksperci od samego początku pandemii. Niezwykle istostne jest przede wszystkim prawidłowe pobranie materiału do badań, a to niestety nie zawsze się udaje. Co może wpływać na wynik testu? Okazuje się, że wiele czynników.
To dlatego Ministerstwo Zdrowia apeluje i wymienia, czego nie wolno robić minimum na dwie godziny przed przeprowadzeniem testu na obecność koronawirusa: jeść, pić, żuć gumy, płukać jamy ustnej lub nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów. Dlaczego przestrzeganie tych zasad jest ważne?
- Chodzi o to, żeby jama nosowo-gardłowa nie była zanieczyszczona pokarmem, żeby też nie była nadmiernie wyczyszczona - wyjaśniła w programie "Newsroom" WP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Czy to oznacza, że jeśli tuż przed testem na koronawirusa zjemy kanapkę, napijemy się soku czy zapalimy papierosa, to wynik może być niewiarygodny?
- Jeśli będziemy myć zęby, żuć gumę, co powoduje zwiększone wydzielanie śliny, a więc spłukiwanie tego wirusa dalej, czy będziemy spożywać posiłki, wówczas tego wirusa może być mniej i może on nie zostać pobrany właściwie do badań. W związku z tym wynik może być fałszywie ujemny - ostrzegła eskpertka.
WIĘCEJ W WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Europejska Agencja Leków o szczepionce AstraZeneca: Preparat można dalej stosować
- "Lepka krew" u pacjentów z COVID-19. Zatory, zawały i udary głównymi wczesnymi powikłaniami po zakażeniu koronawirusem
- Szczepionka AstraZeneca a zakrzepica. "Nie ma podstaw, żeby sądzić, że ta szczepionka może być niebezpieczna"
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.