Trwa ładowanie...

Jak różne państwa walczą z koronawirusem? Polska wśród najsłabszych

Dlaczego jedne państwa już zapanowały nad epidemią koronawirusa, a drugie wciąż notują wzrost liczby zachorowań? Jakie metody walki z COVID-19 są najskuteczniejsze? Odpowiedzi na te pytania sugeruje międzynarodowa organizacja EndCoronavirus, która przeprowadziła obszerne badania. Jak Polska wypada na tle innych państw?

Zobacz film: "Koronawirus. Polak mieszkający w Londynie mówi, jak epidemia zmieniła życie ludzi w stolicy Wielkiej Brytanii"

1. Które państwa pokonały koronawirusa?

EndCoronavirus (ECV) postała stworzona 29 lutego 2020 roku. Głównym celem organizacji jest walka z koronawirusem i jak najszybsze zakończenie pandemii. ECV zrzesza ponad 4 tys. wolontariuszy z całego świata, w tym lekarzy, epidemiologów oraz analityków.

Polska jest w trzeciej grupie krajów, które wciąż nie radzą sobie z epidemią koronawirusa
Polska jest w trzeciej grupie krajów, które wciąż nie radzą sobie z epidemią koronawirusa (endcoronavirus.org)

Przez ostatnie 2,5 miesiąca ECV zbierała wszystkie dane na temat rozwoju epidemii koronawirusa w różnych państwach świata. Pod uwagę brano liczbę dziennych nowych przypadków zakażeń, analizowano tendencje wzrostowe oraz spadkowe. Na tej podstawie ECV podzieliła państwa na trzy grupy:

Kraje, które pokonały koronawirusa: Australia, Austria, Chiny, Chorwacja, Estonia, Grecja, Islandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Kambodża, Jordania, Liban, Luksemburg, Mauritius, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia oraz Wietnam.

Państwa, które pokonały koronawirusa
Państwa, które pokonały koronawirusa (EndCoronavirus)
Państwa, które pokonały epidemię COVID-19
Państwa, które pokonały epidemię COVID-19 (EndCoronavirus)

2. Tendencja spadkowa zachorowań na COVID-19

Państwa, w których jest wyraźna tendencja spadkowa liczby nowych zakażeń: Niemcy, Hiszpania, Włochy, Holandia, Portugalia, Szwajcaria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Azerbejdżan, Kostaryka, Cypr, Iran, Izrael, Japonia, Kirgistan, Malezja, Tunezja, Turcja i Uzbekistan.

Państwa, w których jest wyraźna tendencja spadkowa liczby nowych zakażeń
Państwa, w których jest wyraźna tendencja spadkowa liczby nowych zakażeń (endcoronavirus.org)

3. Które państwa walczą z koronawirusem?

Państwa, w których nowych zakażeń wciąż przybywa lub spadek ich liczby jest nieznaczny. W tej grupie znalazła się Polska, Finlandia, Węgry, Szwecja, USA, Ukraina, Wielka Brytania, Rosja, Argentyna, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Brazylia, Kanada, Chile, Ekwador, Egipt, Indie, Indonezja, Irak, Mali, Meksyk, Panama, Peru, Filipiny, Katar, Rumunia, Singapur, Somalia

Państwa, w których nowych zakażeń wciąż przybywa lub spadek ich liczby jest nieznaczny
Państwa, w których nowych zakażeń wciąż przybywa lub spadek ich liczby jest nieznaczny (endcoronavirus.org)
Państwa, w których nowych zakażeń wciąż przybywa lub spadek ich liczby jest nieznaczny
Państwa, w których nowych zakażeń wciąż przybywa lub spadek ich liczby jest nieznaczny (endcoronavirus.org)

4. Jak zwalczyć epidemię? Wytyczne ECV

Jak czytamy na stronie ECV, wprowadzenie restrykcji oraz ich skrupulatne przestrzeganie, pomaga ograniczyć zasięg epidemii koronawirusa w ciągu 5–7 tygodni. To właśnie widać na przykładzie państw zakwalifikowanych do pierwszej grupy.

Organizacja EndCoronavirus na podstawie przeanalizowanych danych, stworzyła wytyczne dla krajów, które gorzej radzą z epidemią koronawirusa. Zaleca się izolować osoby zakażone koronawirusem od rodziny. Jako przykład podano Wuhan, gdzie aż 80 proc. zakażeń nastąpiło w wyniku kontaktu z domownikami.

Równie ważne jest wprowadzenie rygorystycznych obostrzeń w podróżowaniu: ograniczenie wyjazdów zagranicznych i przymusowa kwarantanna dla osób przekraczających granice. EndCoronavirus bezwzględnie zaleca także zwiększenie liczby wykonywanych testów i nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Dowiedz się, jak wygląda walka z epidemią w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Hiszpanii, Francji, we Włoszech i w Szwecji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.