Trwa ładowanie...

Koronawirus na Słowenii. W tym kraju pokonano epidemię

Avatar placeholder
15.05.2020 15:53
Koniec epidemii oronawirusa w Słowenii
Koniec epidemii oronawirusa w Słowenii (Getty Images)

Koniec epidemii - ogłosił słoweński rząd. Tym samym Słowenia stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który uporał się z koronawirusem. Nie oznacza to jednak, że życie Słoweńców szybko wróci do normy.

1. Koniec epidemii koronawirusa?

Jak donoszą słoweńskie media, w ciągu ostatnich dwóch tygodni potwierdzonych zostało tylko 7 nowych przypadków zakażenia się koronawirusem. To pozwoliło rządowi tego kraju ogłosić, że epidemia została zakończona.

"Dziś mamy najlepszy obraz epidemiologiczny w Europie" – powiedział Janez Jansa, premier Słowenii podczas posiedzenia parlamentu.

Janez Jansa, premier Słowenii
Janez Jansa, premier Słowenii (Getty images)
Zobacz film: "Mieczysław Opałka, polski "pacjent zero" gościem WP"

Stan zagrożenia epidemiologicznego trwał w Słowenii dwa miesiące. W tym czasie potwierdzono 1464 przypadków zakażenia się koronawirusem. 103 osoby zmarły na skutek COVID-19. Słowenia liczy 2 mln. mieszkańców.

Ogłoszenie zakończenia epidemii nie oznacza jednak, że restrykcje, jakie wprowadzono, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zostaną zniesione.

2. Poluzowanie restrykcji na Słowenii

Jak zapowiedział słoweński rząd, obostrzenia będą zdejmowane stopniowo. Od 18 maja do szkół wróci część uczniów. Otwarte zostaną wszystkie sklepy, gastronomia oraz część hoteli, udostępniając maksymalnie 30 pokoi.

Kolejny etap poluzowań nastąpi 23 maja. Wówczas w kraju można będzie organizować zawody sportowe.

Słoweńcy nadal jednak będą musieli nosić maseczki w miejscach publicznych, a także utrzymywać do najmniej 1,5 metra odległości od innych osób.

Rząd nie zamierza też rezygnować z obowiązkowej 7-dniowej kwarantanny dla wszystkich osób wjeżdżających z państw Unii Europejskiej, a dla obcokrajowców przyjeżdżających spoza UE 14-dniowej kwarantanny. Podobnie jak do tej pory, państwową granicę nie przekroczą cudzoziemcy z objawami infekcji.

3. III etap znoszenia ograniczeń w Polsce

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę 14 maja, że od 18 maja rząd znosi część ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa. Tego dnia będą mogły ponownie otworzyć się m.in. salony kosmetyczne, niektóre restauracje czy kina plenerowe.

Szef rządu poinformował, że gabinety fryzjerskie i salony kosmetyczne będą musiały przestrzegać ściśle określonych reguł. W takich miejscach pojawi się konieczność zasłaniania ust i nosa (o ile zabieg będzie na to pozwalał), a także używania ręczników papierowych. Zapisy będą mogły odbywać się wyłącznie telefonicznie lub za pomocą internetu.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Lek na reumatyzm ratuje życie. Lekarze mówią o spektakularnych efektach nowej terapii

W Polsce również częściowo otworzą się punkty gastronomiczne. Bary, restauracje, czy kawiarnie będą mogły być otwarte pod warunkiem zachowania odpowiednich warunków sanitarnych. "Zachęcamy do otwierania ogródków, kto ma taką możliwość" – mówił Mateusz Morawiecki.

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać właścicieli punktów gastronomicznych to:

  • Limit osób w lokalu - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.
  • Dezynfekcja stolika po każdym kliencie.
  • Zachowanie 2 metrów odległości między stolikami.
  • Noszenie masek oraz rękawiczek przez kucharzy, oraz obsługę lokalu.

Wprowadzone zmiany dotyczą również liczby osób, które mogą podróżować komunikacją miejską. Dotychczas, do autobusu mogło wejść tylko tyle osób, ile wynosiła połowa wszystkich miejsc w autobusie.

Zmiany w przepisach zakładają, że będzie można wpuścić do autobusu tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Miejsca siedzące nadal muszą być zajęte jedynie w połowie.

Rząd zdecydował się również na zniesienie ograniczeń dotyczących uczestnictwa w nabożeństwach "Od najbliższej niedzieli, od 17 maja włącznie w kościele będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach. To bardzo ważne, żeby podtrzymać silnego ducha, który jest w Polakach" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KORONAWIRUS BEZ TAJEMNIC

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze