Trwa ładowanie...

Jak zadbać o zdrowe powietrze w mieszkaniu?

Avatar placeholder
15.03.2017 05:31
Jak zadbać o zdrowe powietrze w mieszkaniu?
Jak zadbać o zdrowe powietrze w mieszkaniu? (Grafika / Shutterstock)

Oddychanie to główna funkcja życiowa, lecz czy każdy z nas jest świadomy, co kryje się pod tym pojęciem? W ciągu dnia osoba dorosła wdycha nawet do 20 000 litrów powietrza, wykonując tym samym ponad 20 000 oddechów. Wszechobecne pyłki i drobinki kurzu unoszą się, mimo usilnych starań pań domu, a następnie dostają się do nosa, krtani, oskrzeli, a nawet płuc. Cząsteczki te, osiadając w organizmie człowieka, jednocześnie przyczyniają się do alergii oraz powstania groźnych chorób związanych z układem oddechowym, dlatego nie wolno ich bagatelizować.

spis treści

1. Skutki suchego lub wilgotnego powietrza

Zdrowe i odpowiednio nawilżone powietrze to takie, którego poziom wilgotności wynosi od 40 do 60%. W przypadku gdy poziom ten nie sięga 40%, możemy mówić o zbyt suchym powietrzu, w wyniku którego powstają infekcje dróg oddechowych , choroby skóry oraz nieżyty nosa . To również przyczyna wysychania błony śluzowej gardła i oczu, a także kolejny krok do starzenia się skóry . Ucierpi na tym nie tylko organizm ludzki.

Skutkiem zbyt suchego powietrza może okazać się również przesuszenie mebli i parkietu, co z kolei doprowadzi do powstania rys i bruzd, które ciężko będzie później usunąć. Równie niekorzystne jest zbyt nawilżone powietrze. Mówimy o nim w momencie, gdy wilgotność przekracza 60%. Przebywając w takim mieszkaniu, nietrudno o rozwój grzybów i pleśni , działających niekorzystnie na zdrowie nie tylko najmłodszych domowników. Wilgoć w powietrzu odczuwalna jest także na garderobie. Nieprzyjemny zapach przenika do szafy, pozostawiając na ubraniach charakterystyczną woń, której trudno się pozbyć. Zawilgocone powietrze to ponadto przyczyna rdzy na sprzętach, wyniszczenia mebli oraz dodatkowe koszta związane z ogrzewaniem.

2. W jaki sposób sprawdzić poziom wilgotności?

Najprostszym sposobem pozwalającym określić poziom wilgotności powietrza w naszym mieszkaniu jest wykorzystanie specjalnego sprzętu o nazwie higrometr lub wilgotnościomierz. W dość krótkim czasie ocenia on wilgotność powietrza, jednocześnie informując o tym, ile wynosi temperatura oraz ciśnienie. Niektóre sprzęty wyposażone są dodatkowo w alarm, stan pogody, zegar lub praktyczny kalendarz.

3. Jak utrzymać odpowiednie nawilżenie powietrza?

Zobacz film: "Co warto kupić? Nawilżacze powietrza"

Aby zniwelować zbyt dużą lub zbyt niską wilgotność powietrza, ludzie uciekają się do różnych metod. Do tych najbardziej tradycyjnych należą: wietrzenie pomieszczeń, umieszczanie na grzejnikach wilgotnych ręczników lub zbiorników z wodą, zaopatrywanie się w nawilżacze powietrza lub środki neutralizujące niepotrzebne zapachy albo stosowanie aromaterapii.

Do bardziej innowacyjnych urządzeń należą: lampa wytwarzająca jony ujemne, filtry antybakteryjne i absolutne (pomagające pozbyć się kurzu, pyłków, sierści, dymu nikotynowego, grzybów lub pleśni), a także filtry uwalniające witaminę C, które szczególnie polecane są osobom dbającym o cerę. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne nie mają nic wspólnego z dotychczasowymi klimatyzatorami. Są one odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, dbają o prawidłową temperaturę oraz oczyszczają powietrze z różnych zanieczyszczeń, co staje się idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób cierpiących na różnorakie alergie, ale także dla wszystkich dbających o zdrowie i samopoczucie każdego dnia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze