Trwa ładowanie...

Naukowcy przez 35 lat badali krew stulatków. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Avatar placeholder
13.10.2023 09:05
Jakie cechy charakteryzują stulatków? Naukowcy przeanalizowali wyniki krwi i doszli do ciekawych wniosków
Jakie cechy charakteryzują stulatków? Naukowcy przeanalizowali wyniki krwi i doszli do ciekawych wniosków (Getty Images)

Naukowcy od dawna poszukują skutecznego sposobu na zapewnienie ludziom długowieczności. Niedawno przeprowadzone badania mogą stanowić ważny krok do odkrycia fontanny młodości.

spis treści

1. Poszukiwania długowieczności

Szwedzcy naukowcy przeanalizowali próbki krwi stulatków oraz osób, które zmarły nie doczekawszy się podeszłego wieku. Szczególną uwagę skupiono na kilku parametrach jak poziom cholesterolu czy glukozy we krwi.

W badaniu trwającym 35 lat wzięło udział ok. 44 tys. uczestników w wieku od 64 do 99 lat. Spośród wszystkich badanych 1224 osoby osiągnęły 100 lat, czyli 2,7 proc. osób. Uwagę naukowców przykuło kilka czynników.

Zobacz film: "Zbadano, jak wspólne sprzątanie wpływa na seks"

Przede wszystkim w oczy rzucił się fakt, że ok. 85 proc. stulatków stanowiły kobiety. Wyniki badań próbek krwi ujawniły ciekawą zależność. Pod uwagę wzięto 12 markerów mających wpływ na stany zapalne, metabolizm oraz pracę poszczególnych narządów.

2. Wyniki badań krwi

Naukowcy zbadali poziom glukozy, cholesterolu, kreatyniny, kwasu moczowego, a także markery związane z funkcjonowaniem nerek i wątroby. U stulatków wyniki badań krwi zwykle przybierały średnie wartości.

Osoby osiągające sędziwy wiek miały niższy poziom glukozy, kreatyniny i kwasu moczowego w porównaniu do młodszych uczestników. Różnice jednak, choć zauważalne, były stosunkowo niewielkie.

Zaobserwowano kilka odchyleń od normy, zespół zaznaczył jednak, że może to wynikać z faktu, że normy zostały opracowane dla znacznie młodszych osób.

3. Co ma największy wpływ?

Naukowcom nie udało się wykryć konkretnych genów ani określonych nawyków, które mogłyby drastycznie wpływać na poszczególne markery. Odkryto jednak czynniki, które mogą zwiększać szanse na długowieczność.

Podczas badań okazało się, że im niższy poziom glukozy, kreatyniny i kwasu moczowego, tym większe prawdopodobieństwo dożycia sędziwego wieku. Niski poziom cholesterolu całkowitego i żelaza tę szansę zmniejsza.

Zespół zauważa, że racjonalna i zbilansowana dieta, aktywny styl życia i zdrowy rozsądek mają największy wpływ na to, czy uda nam się osiągnąć długowieczność.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze