Trwa ładowanie...

Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem u fryzjera i kosmetyczki?

Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem u fryzjera i kosmetyczki?
Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem u fryzjera i kosmetyczki? (Getty Images)

Minister zdrowia Adam Niedzielski informuje, że trzecia fala epidemii koronawirusa w Polsce słabnie. Z końcem kwietnia do pracy wróciła tzw. branża beauty, która nie funkcjonowała przez ponad 3 tygodnie. Ekspert wyjaśnia, jakie jest ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 u fryzjerów i kosmetyczek.

spis treści

1. Czy można zarazić się koronawirusem u fryzjera?

Eksperci nie mają wątpliwości - koronawirusem SARS-CoV-2 można zarazić się także u fryzjera. Największe prawdopodobieństwo infekcji jest wtedy, kiedy nie przestrzega się obostrzeń w pomieszczeniu zamkniętym. Istotne jest przede wszystkim poprawne noszenie maseczki oraz utrzymywanie dystansu.

Badania pokazują, że maseczka noszona przez zakażonego zmniejsza możliwości zarażenia innych osób o ok. 70 proc. Gdy osoba zdrowa i nosiciel wirusa mają maski, ryzyko zarażenia wynosi ok. 10 proc., a gdy zachowujemy jednocześnie dystans 2 metrów, ryzyko spada do 5 proc.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"
Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem u fryzjera i kosmetyczki?
Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem u fryzjera i kosmetyczki? (Getty Images)

2. Dezynfekcja oraz dokładne mycie rąk

To samo dotyczy salonów kosmetycznych, w których kontakt między klientem a kosmetologiem jest jeszcze bliższy niż u fryzjera. Naukowcy twierdzą, że wirus utrzymuje się na powierzchniach od kilku godzin do 2-3 dni, dlatego niezwykle ważna jest w tych miejscach dezynfekcja sprzętu i dokładnie mycie rąk przed przystąpieniem do zabiegu.

Jak zauważa prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jeżeli wszystkie z wymienionych zaleceń są przestrzegane, w salonach kosmetycznych i fryzjerskich nie powinno dochodzić do transmisji wirusa.

"Ryzyko zakażenia koronawirsuem jest w nich niewielkie. Z kolei bardziej dyskusyjną kwestią jest przywrócenie nauczania hybrydowego w klasach 1-3. Dzieci mogą rozprzestrzeniać koronawirusa, nawet jeśli nie mają żadnych objawów. Może to doprowadzić do wzrostu liczby zakażeń" - twierdzi prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze