Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden przeszła operację. Wykryto u niej raka
Pierwsza dama USA Jill Biden przeszła wielogodzinny zabieg usunięcia raka skóry z kilku rejonów ciała. Początkowo zabieg chirurgiczny miał dotyczyć tylko twarzy, ale w trakcie kwalifikacji okazało się, że podobne zmiany rozwinęły się również na jej klatce piersiowej. Biały Dom poinformował, że Biden czuje się dobrze, na razie zmaga się jeszcze z obrzękiem twarzy.
1. Lekarze wykryli u pierwszej damy USA raka skóry
Lekarz prezydenta USA dr Kevin O'Connor przekazał, że Pierwsza Dama pomyślnie przeszła zabiegi usunięcia raka podstawnokomórkowego skóry. Operacja trwała kilka godzin. W oficjalnym oświadczeniu Biały Dom przekazał, że zabieg był przeprowadzony tzw. metodą Mohsa, która pozwala na precyzyjne wycięcie komórek rakowych pacjenta.
Początkowo zabieg miał dotyczyć tylko zmiany wykrytej na twarzy, ale w trakcie badań okazało się, że zmiany rakowe są zlokalizowane również na klatce piersiowej. Niewielką zmianę wykryto też na lewej powiece.
2. Nie ma ryzyka przerzutów
- Zgodnie z oczekiwaniami, pierwsza dama doświadcza obrzęku twarzy, ale jest w dobrym humorze i czuje się dobrze - przekazał dr Kevin O'Connor. Lekarz prowadzący zapewnił, że zostały usunięte wszystkie komórki rakowe, a typ nowotworu wykryty u Jill Biden na szczęście nie ma tendencji do przerzutów, w przeciwieństwie np. do czerniaka, czy raka płaskonabłonkowego.
Prezydent Joe Biden wspierał żonę podczas zabiegu. Para prezydencka od lat jest mocno zaangażowana w kampanie zwiększające świadomość ryzyka związanego z nowotworami i zachęcające do profilaktyki. W 2015 roku z powodu raka mózgu zmarł syn prezydenta, Beau Biden. Miał 46 lat.
3. Rak podstawnokomórkowy skóry
Rak podstawnokomórkowy skóry uznawany jest za jeden z najczęstszych nowotwór skóry. Choroba dotyka przede wszystkim osób starszych. Nowotwór najczęściej umiejscawia się na odkrytych częściach ciała, które są najbardziej narażone są na ekspozycję promieni słonecznych. Zmiany mają charakterystyczny wygląd – najczęściej to guzek otoczony wałem, który łatwo krwawi.
Rak podstawnokomórkowy skóry ma dobre wskaźniki wyleczalności i rzadko daje przerzuty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.