Trwa ładowanie...

Julia Wieniawa miała wypadek na planie. Ekspert wyjaśnia, co zrobić, gdy masz rozerwane ucho

Julia Wieniawa miała wypadek podczas kręcenia serialu
Julia Wieniawa miała wypadek podczas kręcenia serialu (Instagram)

Mocniejsze pociągnięcie za kolczyk w uchu czasami kończy się groźnie. Może to doprowadzić m.in. do rozerwania ucha. Taki wypadek spotkał ostatnio na planie Julię Wieniawę. Aktorka ucierpiała podczas kręcenia scen do najnowszego serialu "Zawsze warto". Czy uszkodzone ucho zrośnie się samo, czy wymaga interwnecji lekarza? O to zapytaliśmy chirurga plastycznego.

1. Julia Wieniawa miała wypadek na planie

Julia Wieniawa gra jedną z głównych ról w najnowszej produkcji Polsatu "Zawsze warto". Tego, co wydarzy się na planie podczas kręcenia typowych scen nikt nie przewidział.

Julia Wieniawa występowała w scenie wspólnie z Mariuszem Bonaszewskim. Aktor, wcielając się w rolę, musiał być agresywny w stosunku do serialowej Ady, którą gra właśnie Julia. Bonaszewski przypadkiem zahaczył o kolczyk koleżanki z planu, rozrywając jej ucho.

"Zupełnie niechcący włożyłem rękę w jej duże kółko w uchu. Byłem przekonany, że to jest tylko klips, a nie duży kolczyk. No i rozerwałem jej całe ucho. To makabra!" - opowiadał Mariusz Bonaszewski w rozmowie z Polsat News.

Zobacz film: "Odczuwał dyskomfort w uchu. Okropne, co laryngolog znalazł w środku"
Kolega z planu podczas kręcenia sceny rozerwał Julii Wieniawie ucho.
Kolega z planu podczas kręcenia sceny rozerwał Julii Wieniawie ucho. (Instagram)

Po opatrzeniu rannej aktorzy musieli kontynuować pracę. To było najtrudniejsze:

"Trzeba było to kontynuować, więc zrobić drugą dziurkę jeszcze raz i grać dalej. Potem się ma rodzaj takiego napięcia, że ja przecież naprawdę nie chciałem" – wspominał aktor.

2. Co zrobić z rozerwanym uchem? Wyjaśnia dr Marek Szczyt

Rozerwanie płatka ucha nie jest częstym urazem. Najczęściej przydarza się osobom, które noszą duże kolczyki. Mocniejsze pociągnięcie za ucho może doprowadzić do rozerwania małżowiny.

- Jeżeli dojdzie do rozerwania, trzeba reagować natychmiast. Nie można specjalnie liczyć na to, że się samo zagoi, bo rana ma to do siebie, że ulega rozchyleniu i zagojenie się takiego miejsca jak płatek ucha jest w zasadzie niemożliwe - wyjaśnia chirurg plastyczny Marek Szczyt.

Zabieg powinien przeprowadzić chirurg, najlepiej chirurg plastyczny. Konieczne jest wykonanie miejscowego znieczulenia. Przez kilka tygodni płatek ucha wygląda mało estetycznie.

- Gojenie trwa około tygodnia, potem zdejmuje się szwy. Przez jakiś czas jest zaczerwieniona dość gruba blizna, która potem mięknie, blednie i płatek wygląda tak, jak przed całym zdarzeniem. Trzeba pamiętać też, że część tej rany jest wyścielona naskórkiem w miejscu, gdzie była dziurka. Więc to miejsce też trzeba wyciąć i zszyć, a po około 3-4 miesiącach od zabiegu można zrobić nową dziurkę na kolczyk - mówi chirurg plastyczny.

3. Rozerwane ucho. Kiedy potrzebna jest operacja plastyczna?

Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia narządu i tego, czy jest ubytek tkanek czy nie. Jednak tylko w niektórych przypadkach dochodzi do całkowitego rozerwania. W przypadku pociągnięcia za kolczyk prawie zawsze wystarczy tylko chirurgiczne zszycie, w przypadku poważniejszych urazów konieczna bywa rekonstrukcja płatka.

- Przy rozerwaniu kolczykiem nie powinno dojść do ubytku tkanek. W sytuacji, kiedy by tak było, to trzeba przemieścić płat skóry zza ucha w kierunku płatka. Takie sytuacje zdarzają się na przykład, kiedy jakieś zwierzę odgryzie kawełek ucha. Wtedy to jest zdecydowanie bardziej skomplikowana sytuacja. Bo trzeba wykonać plastykę miejscową - wyjaśnia Marek Szczyt.

Zabieg zszycia ucha odbywa się w znieczuleniu miejscowym, całość trwa od 15 do 30 minut. W przypadku prywatnych gabinetów koszt waha się od 1 do 3 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze