Kanadyjka przeżyła sześć dni bez płuc

Kanadyjscy lekarze dokonali niemożliwego. Na sześć dni usunęli zainfekowane płuca z organizmu młodej kobiety, po czym znowu włożyli je do klatki piersiowej. Przez ten czas pacjentka była w śpiączce farmakologicznej, żyła tylko dzięki urządzeniom dotleniającym. Po przeprowadzonej transplantacji stan 32-latki jest stabilny.

Zdiagnozowanie mukowiscydozy

Melissa Benoit trafiła do Szpitala św. Michała w Toronto w kwietniu 2016 roku. Skarżyła się na dolegliwości związane z płucami. Lekarze zdiagnozowali u niej mukowiscydozę, czyli chorobę genetyczną objawiającą się gromadzeniem zbyt dużej ilości wydzieliny w płucach. W rezultacie pacjentka zmagała się z zaburzeniami oddychania. Melissa stosowała wiele antybiotyków dożylnych, chorowała także na grypę. Duszący kaszel połamał jej żebra.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

U kobiety znaleziono bakterię odporną na zdecydowaną większość antybiotyków. Lekarze nie mieli złudzeń – Melissa w każdej chwili mogła umrzeć. Groziła jej sepsa.

Decyzja o transplantacji

Personel medyczny podjął więc decyzję o transplantacji płuc. Lekarze wiedzieli jednak, że w najlepszym wypadku na przeszczep organów czeka się kilka dni, a ich pacjentka mogła nie przeżyć kilku godzin. Zdecydowano o usunięciu z organizmu zainfekowanych płuc.

– To była trudna decyzja. Mówiliśmy o zabiegu, którego nikt wcześniej się nie podjął. Nie mieliśmy nawet wystarczającej wiedzy o przebiegu takiej operacji – mówił na konferencji prasowej prof. Niall Ferguson z Uniwersytetu Health Network, dyrektor Szpitala św. Michała w Toronto.

Pacjentką opiekował się dr Shaf Kashavjee, kierownik programu transplantacji płuc w szpitalu w Toronto. Podczas konferencji przyznał, że decyzję podjęto pod presją. To właśnie brak wystarczającej ilości czasu skłonił zespół lekarski do tej operacji. Lekarz dodał: - To dało nam odwagę, by powiedzieć: jeśli chcemy uratować pacjentkę, musimy zrobić to teraz.

Ważnym momentem było także przekonanie męża kobiety, Chrisa Benoita, by zgodził się na tak innowacyjny zabieg. Mężczyzna w końcu zaufał lekarzom. Przy operacji asystowało 13 chirurgów.

Sześć dni bez płuc

Dzięki usunięciu z organizmu chorych płuc, lekarze zahamowali rozwijanie się niebezpiecznej infekcji. Najważniejszym momentem w trwającej ponad dziewięć godzin operacji było wyciągnięcie rozpulchnionych i twardych organów z klatki piersiowej Melissy. Zaraz po tym organizm pacjentki zaczął się regenerować, ciśnienie krwi się unormowało. Lekarze zadecydowali o zaprzestaniu stosowania leków stymulujących.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych czasach nikogo już nie zaskakują. Niewiele osób jednak...

Melissa przebywała w śpiączce farmakologicznej przez sześć dni. Żyła dzięki podłączeniu do aparatury dotleniającej, która umożliwiała krążenie krwi w całym organizmie. Następnie oczyszczone z infekcji płuca ponownie przeszczepiono do klatki piersiowej kobiety. Obecnie 32-latka cieszy się dobrym zdrowiem.

Innowacyjna metoda może przyczynić się do leczenia skomplikowanych chorób, które do tej pory kończyły się śmiercią pacjenta. Zadaniem lekarzy jest teraz wyeliminowanie do minimum ryzyka wystąpienia komplikacji, które mogą wystąpić przy tego rodzaju operacjach. To może być kolejny krok w stronę poprawy jakości usług medycznych.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 8 miesięcy temu

Przeszczep płuca

Komentarze (7)
~Twój Nick
~Twój Nick 8 miesięcy temu

to nie była autotransplantacja, ona nie dostała z powrotem swoich "oczyszczonych z infekcji" (niby jak, szczotką? wlali ludwika do tchawicy resektatu, potrząsnęli i wylali brudy?) tylko doczekała transplantacji pod płucosercem (może ECMO). Jeżeli chce Pani tłumaczyć artykuły na tematy medyczne proszę albo się dokształcić (common sense też nie zaszkodzi) albo polegać na specjalistycznej konsultacji swoich wypocin przez kogos kto ma pojęcie o temacie.

Odpowiedz
~doktor
~doktor 8 miesięcy temu

Prosze podawac prawde. I jesli sie podaje materiał z innych magazynów to czyatc ze zrosumieniem i nie pisac głupot. Pacjentce wszczepiono obce zdrowe płuca a nie jej własne chore po oczyszczeniu, gdyż jest to jest awykonalne nie możliwe. Laik pisze artykuł , drugi laik to czyta i nie ma się co dziwić że ludzie wierzą w absurdalne głupoty.

Odpowiedz

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Przeszczep płuca
Zasady zdrowego odchudzania

7 dni bez cukru - twój plan

7 dni bez cukru - twój plan

Rozpocznij wyzwanie - 7 dni bez cukru Chcesz wyeliminować cukry ze swojej diety? Oczywiście, że tak - cukry praktycznie nie posiadają żadnych (...) nie są droższe). Ciekawostka jest, że np. w niektórych małych aromatyzowanych jogurtach...

Żywienie

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia

, często zapominamy o tym, by pić wodę przez cały dzień, małymi porcjami. Może to prowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Jak je rozpoznać? Oto sześć

Ciąża i dziecko

Ciche oznaki problemów z płucami

Ciche oznaki problemów z płucami

Objawy chorób płuc Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś, że łapie cię zadyszka (...) się, że takie dolegliwości nie mają nic wspólnego z chorobami płuc....

Kawa

Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

na co najmniej 10 dni. Zobacz także: 5 przypraw, które warto dodawać do koktajli. Poleca Ewa Chodakowska Skok wagi Zazwyczaj nikt nie zdaje (...) niż kawa Lepszy sen i więcej energii Kofeina zwiększa wydajność naszego organizmu nawet...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Rozsądne zakupy (prezentacja edukacyjna)

Rozsądne zakupy (prezentacja edukacyjna)

może nakarmić sześć osób, duży słój sosu do makaronu nawet osiem. Zamiast gotowego jedzenia wybierz się do lokalnego sklepu mięsnego i na targ, gdzie kupisz