Trwa ładowanie...

Kleszcze nienawidzą tego zapachu. Rozsyp w ogrodzie jeszcze zanim się przebudzą

Avatar placeholder
29.02.2024 14:24
Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? (Getty Images)

Kleszcze to insekty, które mogą powodować wiele niebezpiecznych chorób u ludzi i zwierząt. Od wiosny do do zimy ryzyko zostania ugryzionym przez te pajęczaki znacznie się zwiększa, szczególnie dla osób często pracujących w ogrodzie.

spis treści

1. Tego zapachu nie lubią kleszcze

Kleszcze zaczynają budzić się ze snu zimowego, kiedy temperatury zaczynają przekraczać 7 stopni Celsjusza. Po przebudzeniu te małe stworzenia zaczynają szukać pożywienia, atakując zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Często jest trudno zauważyć moment, kiedy kleszcz wbija się w skórę.

Ogrody są miejscem, gdzie kleszcze często przebywają, ze względu na wilgotne warunki, które są idealne dla tych pajęczaków. Aby chronić się przed chorobami, takimi jak borelioza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu, nie zapominaj o ochronie przeciwkleszczowej. Podczas pracy w ogrodzie zasłoń skórę głowy, noś długie spodnie i koszulki z długim rękawem.

Zobacz film: "Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?"

Problem pojawia się w momencie, kiedy zaczynają się upały. Wówczas mało kto jest w stanie nosić ubrania z długim rękawem. W takim przypadku, warto rozpylić na ciele środek przeciwkleszczowy, a także zastosować pewien trik, który skutecznie wypędzi pajęczaki z ogrodu.

Kleszcze są bardzo wrażliwe na zapachy. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko ugryzienia podczas przebywania w ogrodzie, posadź rośliny o silnym zapachu, takie jak lawenda, mięta i bazylia. Kleszcze nie tolerują zapachu tych roślin, co skłania je do szybkiej ewakuacji z ogrodu.

Dodatkowo, poza zasadzeniem wymienionych roślin i ziół, rozsyp w ogrodzie ziemię okrzemkową, zwaną także diatomitem. Jest to naturalny minerał, który nie wpływa negatywnie na rośliny czy glebę, ale skutecznie odstrasza kleszcze. Wystarczy rozsypać go po ogrodzie, aby pozbyć się tych szkodliwych pasożytów.

Podczas rozsypywania ziemi okrzemkowej, powinieneś mieć na twarzy maseczkę, aby uniknąć wdychania pyłu. Cały proces powinien być zaplanowany na ciepły, bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Czynność ta powinna być powtarzana co 2-3 tygodnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze