Trwa ładowanie...

Kluczowe badanie. 15 proc. Polaków nigdy go nie robiło

 Katarzyna Prus
13.11.2022 13:39
Wzrok powinno się kontrolować przynajmniej co dwa lata
Wzrok powinno się kontrolować przynajmniej co dwa lata (Getty Images)

Polacy coraz gorzej widzą i coraz częściej się do tego przyznają. Pogorszenie wzroku szczególnie widoczne jest w okresie jesienno-zimowym, gdy za oknami obserwujemy tzw. szarówkę. To właśnie teraz gabinety okulistyczne powinny przeżywać oblężenie, jednak tak się nie dzieje. Eksperci biją na alarm, aby zadbać o swój wzrok i badać go minimum raz w roku.

spis treści

1. Coraz gorzej widzimy

Polacy mają coraz większe problemy ze wzrokiem, co potwierdziło ostatnio m.in. badanie przeprowadzone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat we współpracy z serwisem WP abcZdrowie.

Blisko połowa uczestników sondażu zauważyła u siebie w ostatnim czasie pogorszenie jakości wzroku. Światowa Organizacja Zdrowia już w 2019 roku alarmowała, że ponad 2 mld osób na świecie zmaga się z zaburzeniami wzroku. Pandemia jeszcze ten problem pogłębiła.

- Podczas pandemii zaobserwowaliśmy, że niestety przybyło pacjentów, u których rozwinęły się wady wzroku. Wpływ mogło mieć na to spędzanie czasu przed komputerem w bardzo bliskiej odległości od monitora podczas home office oraz zajęć lekcyjnych, które były przeprowadzane online. Za taką zbyt bliską odległość należy uznać 30-40 cm od ekranu cyfrowego – zaznaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.med. Piotr Woźniak, okulista.

2. Wizyta u okulisty to podstawa

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na wzrok?"

Naukowcy od kilku lat ostrzegają przed nadmiernym korzystaniem z urządzeń takich jak laptopy, smartfony, tablety czy telewizory. Emitują one sztuczne niebieskie światło, które może uszkadzać wzrok, a także negatywnie wpływać na jakość snu.

Dlatego warto ograniczyć korzystanie z takich urządzeń w ciągu dnia (co 20 minut powinno się też robić przerwy w patrzeniu na monitor) i jak najrzadziej używać ich tuż przed zaśnięciem.

Specjaliści podkreślają, że podstawą zdrowych oczu są regularne wizyty u okulisty. - Brak regularnych kontroli u okulisty w głównej mierze odpowiadają za rozwój wielu chorób okulistycznych. Jest to bardzo ważne zwłaszcza u dzieci, aby te wady wcześnie wykryć i je skorygować - tłumaczył dr Woźniak.

3. Polacy nie badają oczu

Niestety, jak zauważa okulista, pacjenci najczęściej odwiedzają lekarza, dopiero kiedy ze wzrokiem zaczyna się dziać coś niedobrego. Bardzo rzadko przychodzą profilaktycznie.

Tymczasem pierwsze badanie okulistyczne powinno zostać wykonane już w pierwszych latach życia, a dorośli powinni odwiedzać gabinet okulistyczny raz w roku.

Lekceważące podejście Polaków do kontroli oczu potwierdzają też wyniki badania z 2020 roku, przeprowadzonego przez ośrodek IQS na zlecenie jednej z firm optycznych. Pokazały, że 15 proc. Polaków nigdy nie było ani u okulisty, ani u optometrysty, a blisko 30 proc. takie badania ostatni raz wykonało ponad trzy lata temu.

Oprócz rozsądnego korzystania z urządzeń emitujących szkodliwe niebieskie światło i regularnych wizyt u okulisty warto pamiętać o ochronie przed promieniowaniem UV (dobre okulary przeciwsłoneczne), a także diecie bogatej w produkty, które są źródłem zbawiennych dla oczu zeaksantyny i luteiny.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze