Dlaczego kobiety mają lepszą pamięć niż mężczyźni?

Mężczyźni notorycznie zapominają o urodzinach, rocznicach i innych ważnych datach. Z drugiej strony, kobiety są lepsze w przypominaniu sobie określonych faktów i robią to bardzo szybko, dokładnie oraz z wieloma szczegółami. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "Menopause" sugeruje, że te różnice można wyjaśnić naukowo.

Naukowcy z Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy (NAM) stwierdzili, że kobiety w średnim wieku przewyższają mężczyzn w tej samej kategorii wiekowej w zadaniach pamięciowych. Jednakże możliwości pamięci obniżają się, gdy kobiety wchodzą w okres przekwitania. Wcześniejsze badania sugerują, że te spadki są związane z niskim poziomem estrogenów po menopauzie.

"Ustalenia uwidaczniają znaczenie spadku produkcji estradiolu w jajnikach kobiet w średnim wieku i jego roli w kształtowaniu pamięci" - mówią badacze.

Tzw. mgła mózgowa, objawiająca się m.in. problemami z pamięcią, koncentracją i wysławianiem się, jest powszechna u kobiet w okresie menopauzy i po zakończeniu przekwitania. Czym jest spowodowana?

Niski poziom estrogenów ma bezpośredni wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu, takie jak dopamina, serotonina i GABA. Pomagają one w regulacji nastroju, funkcji poznawczych, takich jak myślenie i pamięć, oraz pozwalają nam radzić sobie ze stresem.

Jednak, gdy poziom estrogenów jest za niski, działanie neuroprzekaźników zostaje zaburzone, co może doprowadzić do zaburzeń nastroju, niezdolności do jasnego myślenia i problemów z pamięcią krótkotrwałą.

Pomimo tego, że menopauza wpływa negatywnie na kobiety w średnim wieku, nadal mogą się one pochwalić lepszą pamięcią niż mężczyźni.

Naukowcy z NAM zaangażowali w sumie 212 mężczyzn i kobiet w wieku od 45 do 55 lat do testów medycznych i poznawczych oraz hormonalnej oceny przebiegu menopauzy. Ocenili oni takie wskaźniki, jak pamięć epizodyczna (przypominanie sobie o wydarzeniach autobiograficznych), funkcje wykonawcze (procesy poznawcze, takie jak pamięć operacyjna), przetwarzanie semantyczne (procesy, które występują po usłyszeniu słowa i kodowaniu jego znaczenia) i szacunkowa inteligencja werbalna (zdolność do analizowania informacji i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem języka, oparta na rozumowaniu).

Pamięć skojarzeniowa i epizodyczna pamięć werbalna były mierzone przy użyciu testu polegającego na przypomnieniu sobie imienia konkretnej osoby oraz selektywnego test przypominania (SRT) - obydwa badania mogą wykryć wczesne problemy z pamięcią. Badacze wzięli pod uwagę także wpływ płci i etapu życia na uzyskane wyniki.

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty!

To, że dieta wpływa na zdolności naszego mózgu wiadomo od dawna. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, jak się odżywiać, by rzeczywiście poprawić swoją pamięć...

Okazało się kobiety przed menopauzą, gdy wciąż mają regularne cykle miesiączkowe, i w wieku okołomenopauzalnym, gdy produkują mniej estrogenów, mają lepsze wyniki w różnych obszarach związanych z pamięcią niż te po okresie menopauzy.

Niski poziom estradiolu u kobiet po menopauzie został powiązany z niższymi wskaźnikami uczenia się i zapamiętywania wcześniej przypomnianych informacji, podczas gdy zdolność do magazynowania i utrwalania pamięci nie pogorszyła się. Estradiol ma znaczący wpływ na funkcje seksualne i reprodukcyjne, a także na wiele narządów, w tym kości.

"Mgła mózgowa i narzekanie na kwestie związane z pamięcią należy traktować poważnie" - powiedziała dr JoAnn Pinkerton. "To badanie wykazało, że te i inne dolegliwości są związane z deficytem pamięci".

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy

Wiele kobiet przeraża myśl o menopauzie. Prawdą jest, że okres ten niesie ze sobą wiele wyzwań, jednak często jest dość mocno demonizowany. Przedstawiamy...

Podobne badania z 2015 roku wykazały, że kobiety przewyższają mężczyzn w zadaniach związanych z pamięcią, ponieważ przeważnie posiadają większą pojemność mózgu niż mężczyźni. Hipokamp odpowiedzialny za kontrolę pamięci jest u nich również mniejszy niż u kobiet, zwłaszcza po 60 roku życia. Naukowcy przypisują to ochronnej roli żeńskich hormonów.

Wykazano, że estrogeny ochraniają kobiety w okresie przedmenopauzalnym przed nadciśnieniem, utratą tkanki kostnej, chorobami serca, a nawet zakażeniem dróg moczowych.

Kobiece hormony zapewniają efekty neuroprotekcyjne, które działają dobrze w średnim wieku, czego nie zaobserwowano u mężczyzn. Kolejnym krokiem naukowców jest zbadanie, które zmiany w pamięci występujące u kobiet we wczesnym wieku menopauzalnym są związane ze zdrowym starzeniem się i jakie objawy mogą wskazywać na osłabienie pamięci oraz choroby, obejmujące demencję i alzheimera w późniejszym okresie życia.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (7)
~Elle
~Elle 11 miesięcy temu

@~Karl: Jaki ty jesteś żałosny. Co to jest "artykół" wg. ciebie? Czyżbyś zapomniał ortografii? Uczyli tego w 1 i 2 klasie podstawówki. Naprawdę proste zasady. Wykochaj chociaż swoją panią, jak umiesz, to może dostaniesz obiad. Nic za darmo na tej planecie.

Odpowiedz
~Karl
~Karl 11 miesięcy temu

"Dlaczego kobiety mają lepszą pamięć niż mężczyźni?" to jakiś żart, dlaczego w takim razie nie potrafią owe PANIE zapamiętać prostej zasady że przy skręcie w prawo z jezdni podporządkowanej należy najpierw spokżeć w LEWĄ strone. Czy to oznaka tz. lepszej pamięci?, a przykładów naprawde jest bezliku - oby ta która wymogła ten artykół jednak zechciała gotować autorowi obiad.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...