Trwa ładowanie...

Dlaczego kobiety mają lepszą pamięć niż mężczyźni?

Avatar placeholder
16.12.2019 15:07
Dlaczego kobiety mają lepszą pamięć niż mężczyźni?
Dlaczego kobiety mają lepszą pamięć niż mężczyźni?

Mężczyźni notorycznie zapominają o urodzinach, rocznicach i innych ważnych datach. Z drugiej strony, kobiety są lepsze w przypominaniu sobie określonych faktów i robią to bardzo szybko, dokładnie oraz z wieloma szczegółami. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "Menopause" sugeruje, że te różnice można wyjaśnić naukowo.

Naukowcy z Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy (NAM) stwierdzili, że kobiety w średnim wieku przewyższają mężczyzn w tej samej kategorii wiekowej w zadaniach pamięciowych. Jednakże możliwości pamięci obniżają się, gdy kobiety wchodzą w okres przekwitania. Wcześniejsze badania sugerują, że te spadki są związane z niskim poziomem estrogenów po menopauzie.

"Ustalenia uwidaczniają znaczenie spadku produkcji estradiolu w jajnikach kobiet w średnim wieku i jego roli w kształtowaniu pamięci" - mówią badacze.

Kobiety mają dużo lepszą pamięć niż mężczyźni nawet po menopauzie
Kobiety mają dużo lepszą pamięć niż mężczyźni nawet po menopauzie (Shutterstock)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Tzw. mgła mózgowa, objawiająca się m.in. problemami z pamięcią, koncentracją i wysławianiem się, jest powszechna u kobiet w okresie menopauzy i po zakończeniu przekwitania. Czym jest spowodowana?

Niski poziom estrogenów ma bezpośredni wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu, takie jak dopamina, serotonina i GABA. Pomagają one w regulacji nastroju, funkcji poznawczych, takich jak myślenie i pamięć, oraz pozwalają nam radzić sobie ze stresem.

Jednak, gdy poziom estrogenów jest za niski, działanie neuroprzekaźników zostaje zaburzone, co może doprowadzić do zaburzeń nastroju, niezdolności do jasnego myślenia i problemów z pamięcią krótkotrwałą.

ZOBACZ TAKŻE:

Pomimo tego, że menopauza wpływa negatywnie na kobiety w średnim wieku, nadal mogą się one pochwalić lepszą pamięcią niż mężczyźni.

Naukowcy z NAM zaangażowali w sumie 212 mężczyzn i kobiet w wieku od 45 do 55 lat do testów medycznych i poznawczych oraz hormonalnej oceny przebiegu menopauzy. Ocenili oni takie wskaźniki, jak pamięć epizodyczna (przypominanie sobie o wydarzeniach autobiograficznych), funkcje wykonawcze (procesy poznawcze, takie jak pamięć operacyjna), przetwarzanie semantyczne (procesy, które występują po usłyszeniu słowa i kodowaniu jego znaczenia) i szacunkowa inteligencja werbalna (zdolność do analizowania informacji i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem języka, oparta na rozumowaniu).

Pamięć skojarzeniowa i epizodyczna pamięć werbalna były mierzone przy użyciu testu polegającego na przypomnieniu sobie imienia konkretnej osoby oraz selektywnego test przypominania (SRT) - obydwa badania mogą wykryć wczesne problemy z pamięcią. Badacze wzięli pod uwagę także wpływ płci i etapu życia na uzyskane wyniki.

Okazało się kobiety przed menopauzą, gdy wciąż mają regularne cykle miesiączkowe, i w wieku okołomenopauzalnym, gdy produkują mniej estrogenów, mają lepsze wyniki w różnych obszarach związanych z pamięcią niż te po okresie menopauzy.

Niski poziom estradiolu u kobiet po menopauzie został powiązany z niższymi wskaźnikami uczenia się i zapamiętywania wcześniej przypomnianych informacji, podczas gdy zdolność do magazynowania i utrwalania pamięci nie pogorszyła się. Estradiol ma znaczący wpływ na funkcje seksualne i reprodukcyjne, a także na wiele narządów, w tym kości.

"Mgła mózgowa i narzekanie na kwestie związane z pamięcią należy traktować poważnie" - powiedziała dr JoAnn Pinkerton. "To badanie wykazało, że te i inne dolegliwości są związane z deficytem pamięci".

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy
5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy [6 zdjęć]

Wiele kobiet przeraża myśl o menopauzie. Prawdą jest, że okres ten niesie ze sobą wiele wyzwań, jednak

zobacz galerię

Podobne badania z 2015 roku wykazały, że kobiety przewyższają mężczyzn w zadaniach związanych z pamięcią, ponieważ przeważnie posiadają większą pojemność mózgu niż mężczyźni. Hipokamp odpowiedzialny za kontrolę pamięci jest u nich również mniejszy niż u kobiet, zwłaszcza po 60 roku życia. Naukowcy przypisują to ochronnej roli żeńskich hormonów.

Wykazano, że estrogeny ochraniają kobiety w okresie przedmenopauzalnym przed nadciśnieniem, utratą tkanki kostnej, chorobami serca, a nawet zakażeniem dróg moczowych.

Kobiece hormony zapewniają efekty neuroprotekcyjne, które działają dobrze w średnim wieku, czego nie zaobserwowano u mężczyzn. Kolejnym krokiem naukowców jest zbadanie, które zmiany w pamięci występujące u kobiet we wczesnym wieku menopauzalnym są związane ze zdrowym starzeniem się i jakie objawy mogą wskazywać na osłabienie pamięci oraz choroby, obejmujące demencję i alzheimera w późniejszym okresie życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze