Kołyska dla dziecka - kołyska czy łóżeczko?, jak wybrać odpowiednią kołyskę

Meble dla dzieci to ważny wybór, który dość często zamienia się w poważny dylemat. Każdy przyszły rodzic chce zapewnić swojemu maluszkowi jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Kołyska dla dziecka spełnia ważną funkcję – daje maluchowi schronienie, w którym może cieszyć się zdrowym i bezpiecznym snem. Wielu opiekunów decyduje się jedynie na zakup stabilnego łóżeczka, jednak taki mebel dla dziecka nie zapewni mu tego, co maluch uwielbia, czyli bujania.

Kołyska dla dziecka czy łóżeczko?

Kołyska dla dziecka

Kołyska spełnia ważną funkcję – daje maluchowi schronienie, w którym może cieszyć się zdrowym i bezpiecznym snem.

Kołyski dla dzieci mają pewne wady – ceny są dość wysokie, a czas korzystania z nich jest znacznie krótszy niż z łóżeczka (mniej więcej do 5-6 miesiąca życia malucha). Jednak takie meble dla dzieci mają również ogromną zaletę – dostarczają maluchowi okazji do częstego bujania, do którego jest on przyzwyczajony, ponieważ takie ruchy często odczuwał u mamy w brzuchu. Dzięki temu kołysanie dziecka powoduje, że jest ono spokojniejsze, a mama ma więcej czasu dla siebie i na inne obowiązki. Rodzice mogą także rozważyć zakup łóżeczka z funkcją kołyski dla dzieci. Jest to drewniany mebel na biegunach, które po pewnym czasie można zdemontować. Niestety należy się przygotować, że taki mebel zajmie więcej miejsca w sypialni.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Jeśli rodzic już zdecydował się na zakup kołyski dla dziecka, okazuje się, że wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest taki łatwy. Sklepy oferują szeroką ofertę produktów, dlatego porównanie wszystkich i ostateczna decyzja mogą zająć dużą ilość czasu.

Kołyska dla dziecka- jak wybrać odpowiednią kołyskę?

Jak wybrać kołyskę dla dziecka, w której dziecko będzie bezpieczne?

  • Krok 1. Należy wybrać taką, która spełnia wymogi bezpieczeństwa i posiada atesty. Farba nie może być świeżo położona na mebel i musi być nietoksyczna. Kołyska dla dziecka powinna być solidna i stać stabilnie na podłożu.
  • Krok 2. Warto zwrócić uwagę, czy meble dla dzieci są wygodne w użyciu i czy są dobrze wyprofilowane. Aby dziecko było bezpieczne, należy wybrać kołyskę, w której można zablokować możliwość bujania.
  • Krok 3. Taki rodzaj mebli musi być dopasowany do wagi i wzrostu malucha, zatem należy zwrócić uwagę, jaka jest wielkość kołyski dla dziecka i na jak długo będzie służyła.
  • Krok 4. Warto wybrać kołyskę z materacem w komplecie. Rozmiary mebli mogą się znacznie różnić i dobranie odpowiedniej wielkości materaca może być trudnym zadaniem.
  • Krok 5. Przed wybraniem się do sklepu warto określić, jaką część budżetu rodzice chcą przeznaczyć. Ceny takich mebli są różne. Najtańsza drewniana kołyska to wydatek od 150 zł, natomiast automatyczna kołyska może kosztować nawet 1000 zł.
  • Krok 6. Koniecznie trzeba sprawdzić głębokość kołyski. Im jest ona głębsza, tym lepiej dla dziecka. Na pewno nie powinna być płytsza niż 25 cm.
  • Krok 7. Jeśli kołyska dla dziecka jest wykonana z wikliny, warto obejrzeć go dokładnie, by zobaczyć, czy jakieś ostre, wystające części mogą stanowić niebezpieczeństwo dla maluszka. Jeśli jest pokryty materiałem, trzeba sprawdzić, czy da się go zdjąć i wyprać.

Kołyska dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla dziecka. Dlatego decyzja o zakupie konkretnego modelu nie powinna być podjęta bez dokładnego przemyślenia potrzeb niemowlaka, który niebawem przyjdzie na świat.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pokój dziecięcy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Zabawa a bezpieczeństwo Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami. Ostre...

Pokój dziecięcy

Kąpiel dziecka

Kąpiel dziecka

Rodzice powinni zadbać o to, by kąpiel niemowlaka lub starszego dziecka była bezpieczna poprzez odpowiednie maty lub wkładki do wanny.

Pokój dziecięcy

Pościel dziecięca

Pościel dziecięca

Wybierając pościel dla niemowlaka, warto też zwrócić uwagę na to, by była antyalergiczna. Alergia i inne choroby układu oddechowego to obecnie dolegliwości bardzo powszechne.

Pokój dziecięcy

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywany do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, muszą być przede wszystkim utrzymywane w czystości.

Pokój dziecięcy

Łóżeczko dla niemowlaka

Łóżeczko dla niemowlaka

Meble dla dzieci powinny być także trwałe, aby znosić ogromną ilość dziecięcej energii zużywanej między innymi na wyposażeniu pokoju

Pokój dziecięcy

Kołyska dziecięca

Kołyska dziecięca

Kołyska spełnia ważną funkcję - daje maluchowi schronienie, w którym może cieszyć się zdrowym i bezpiecznym snem.

Pokój dziecięcy

Dziecięce krzesełko

Dziecięce krzesełko

Krzesełko jest ważnym elementem wystroju pokoiku dziecięcego. Maluch będzie potrzebował go do siedzenia, jedzenia i zabawy.

Pokój dziecięcy

Zabawki drewniane

Zabawki drewniane

Drewniane zabawki dla dzieci robią coraz większą karierę. Zazwyczaj są to proste konstrukcje, które dają możliwość rozwijania kreatywnego myślenia i wyobraźni.

Pokój dziecięcy

Pokój dla maluszka

Pokój dla maluszka

, w którym rośnie maluch, ma ogromny wpływ na jego rozwój. Pokoik dziecięcy powinien być utrzymany w wesołych tonacjach kolorystycznych.

Pokój dziecięcy

Metalowe łóżko piętrowe

Metalowe łóżko piętrowe

Łóżko piętrowe to zazwyczaj opcja dla starszych dzieci, którym nie grozi wypadnięcie pomiędzy barierkami.