Trwa ładowanie...

Kołyska dla dziecka - jak wybrać? Kołyska czy łóżeczko?

Meble dla dzieci to ważny wybór, który dość często zamienia się w poważny dylemat. Każdy przyszły rodzic chce zapewnić swojemu maluszkowi jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Kołyska dla dziecka spełnia ważną funkcję – daje maluchowi schronienie, w którym może cieszyć się zdrowym i bezpiecznym snem. Wielu opiekunów decyduje się jedynie na zakup stabilnego łóżeczka, jednak taki mebel dla dziecka nie zapewni mu tego, co maluch uwielbia, czyli bujania.

spis treści

1. Kołyska dla dziecka czy łóżeczko?

Kołyska dla dziecka
Kołyska dla dziecka

Kołyska spełnia ważną funkcję – daje maluchowi schronienie, w którym może cieszyć się zdrowym i bezpiecznym

zobacz galerię
Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Kołyski dla dzieci mają pewne wady – ceny są dość wysokie, a czas korzystania z nich jest znacznie krótszy niż z łóżeczka (mniej więcej do 5-6 miesiąca życia malucha). Jednak takie meble dla dzieci mają również ogromną zaletę – dostarczają maluchowi okazji do częstego bujania, do którego jest on przyzwyczajony, ponieważ takie ruchy często odczuwał u mamy w brzuchu. Dzięki temu kołysanie dziecka powoduje, że jest ono spokojniejsze, a mama ma więcej czasu dla siebie i na inne obowiązki. Rodzice mogą także rozważyć zakup łóżeczka z funkcją kołyski dla dzieci. Jest to drewniany mebel na biegunach, które po pewnym czasie można zdemontować. Niestety należy się przygotować, że taki mebel zajmie więcej miejsca w sypialni.

Jeśli rodzic już zdecydował się na zakup kołyski dla dziecka, okazuje się, że wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest taki łatwy. Sklepy oferują szeroką ofertę produktów, dlatego porównanie wszystkich i ostateczna decyzja mogą zająć dużą ilość czasu.

2. Kołyska dla dziecka- jak wybrać odpowiednią kołyskę?

Jak wybrać kołyskę dla dziecka, w której dziecko będzie bezpieczne?

 • Krok 1. Należy wybrać taką, która spełnia wymogi bezpieczeństwa i posiada atesty. Farba nie może być świeżo położona na mebel i musi być nietoksyczna. Kołyska dla dziecka powinna być solidna i stać stabilnie na podłożu.
 • Krok 2. Warto zwrócić uwagę, czy meble dla dzieci są wygodne w użyciu i czy są dobrze wyprofilowane. Aby dziecko było bezpieczne, należy wybrać kołyskę, w której można zablokować możliwość bujania.
 • Krok 3. Taki rodzaj mebli musi być dopasowany do wagi i wzrostu malucha, zatem należy zwrócić uwagę, jaka jest wielkość kołyski dla dziecka i na jak długo będzie służyła.
 • Krok 4. Warto wybrać kołyskę z materacem w komplecie. Rozmiary mebli mogą się znacznie różnić i dobranie odpowiedniej wielkości materaca może być trudnym zadaniem.
 • Krok 5. Przed wybraniem się do sklepu warto określić, jaką część budżetu rodzice chcą przeznaczyć. Ceny takich mebli są różne. Najtańsza drewniana kołyska to wydatek od 150 zł, natomiast automatyczna kołyska może kosztować nawet 1000 zł.
 • Krok 6. Koniecznie trzeba sprawdzić głębokość kołyski. Im jest ona głębsza, tym lepiej dla dziecka. Na pewno nie powinna być płytsza niż 25 cm.
 • Krok 7. Jeśli kołyska dla dziecka jest wykonana z wikliny, warto obejrzeć go dokładnie, by zobaczyć, czy jakieś ostre, wystające części mogą stanowić niebezpieczeństwo dla maluszka. Jeśli jest pokryty materiałem, trzeba sprawdzić, czy da się go zdjąć i wyprać.

Kołyska dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla dziecka. Dlatego decyzja o zakupie konkretnego modelu nie powinna być podjęta bez dokładnego przemyślenia potrzeb niemowlaka, który niebawem przyjdzie na świat.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza