Koronawirus. Nowoczesna technologia w walce z COVID-19. Skaner twarzy wykrywa zakażonych
W Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 28 czerwca wykorzystywana jest nowoczesna technologia do szybkiego wykrywania zakażonych SARS-CoV-2. Urządzenie potrzebuje zaledwie sekundy, by zeskanować twarz i na podstawie zapisu fal elektromagnetycznych rozpoznać zakażenie COVID-19.
1. Emiraty Arabskie na celowniku koronawirusa
Od marca 2021 liczba osób, które zachorowały w wyinku zainfekowania SARS-CoV-2 w obrębie ZEA, oscyluje wokół 1,5-2,5 tysiąca osób dziennie. To wcale nie mało, biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik wyszczepienia, a także szereg obostrzeń wprowadzonych od początku pandemii, przestrzeganych sumiennie przez mieszkańców kraju.
Władze od początku pandemii koronawirusa bardzo skrupulatnie określały szczegółowe zasady funkcjonowania mieszkańców poszczególnych emiratów, a w szczycie pandemii wyjście z domu możliwe było tylko po uprzednim zgłoszeniu takiego zapotrzebowania przez odpowiednią aplikację.
Innym nowatorskim technologicznie rozwiązaniem jest dostępna od 28 czerwca, niespotykana nigdzie indziej, metoda wykrywania koronawirusa.
Opiera się na skanowaniu twarzy.
2. Wykrywanie COVID-19 za pomocą skanowania twarzy
Komitet ds. Zarządzania Kryzysowego i Katastrof w Abu Dhabi dopuścił stosowanie skanerów do wykrywania zakażenia SARS-CoV-2 od 28 czerwca na terenie całego emiratu.
Obecnie nową technologię wykorzystuje się przede wszystkim na lotniskach i w centrach handlowych, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
Jak działa skaner wykrywający koronawirusa? Zaprojektowany przez instytut naukowy EDE mierzy fale elektromagnetyczne. Zapis zmienia się, gdy w organizmie obecne są cząsteczki RNA koronawirusa. Na tej podstawie aplikacja informuje, czy badana osoba jest zakażona, czy nie.
Badania wykazały dużą czułość nowatorskiej technologii – skanowanie ponad 20 tysięcy osób potwierdziło wiarygodność skanera w ponad 93 procentach.
3. Skaner twarzy – jak to działa w praktyce
Skaner do wykrywania zakażonych wykorzystywany jest tam, gdzie wskutek pojawiania się dużych skupisk ludzkich ryzyko szybkiego przenoszenia się patogenu jest bardzo duże.
Dlatego m.in. do centrów handlowych mogą wejść tylko osoby, u których aplikacja potwierdzi brak infekcji SARS-CoV-2. Ci, których system zakwalifikuje jako zakażonych, będą musieli w ciągu 24 godzin wykonać test PCR potwierdzający rozpoznanie skanera.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.