Trwa ładowanie...

Koronawirus Polska. Konferencja Mateusza Morawieckiego: nowe obostrzenia, nauka zdalna. Będzie lockdown?

Trwa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Artykuł aktualizowany jest na bieżąco.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Grzesiowski: Leczyć pacjenta pod respiratorem może tylko wykwalifikowany anestezjolog (WIDEO)"

15:25

Horban: proponuję zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Głos zabiera prof. Andrzej Hobran, konsultant krajowy ds. epidemiologii.

15:21

Niedzielski: mamy przyrastającą liczbę zgonów, nie tylko "covidowych". Sytuacja jest poważna. To czas na ochronę życia, a nie na niesnaski. Zalecam by zostać w domach i nie dać szans wirusowi na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy z domu tylko wtedy, kiedy musimy. Każdy z nas musi te reguły stosować.

Apeluję do ozdrowieńców, by włączyli się do akcji wolontariatu dla seniorów i zgłaszali się do centrum krwiodastwa, by oddać krew. Powinni być miesiąc po formalnym wzdrowieniu.

15:19

Niedzielski: decydujemy się na te obostrzenia, gdy dynamika zachorowań maleje, ale nawet w najbardziej optymistycznym wariancie stabilizacja nastąpi na poziomie 30 tys. zachorowań dziennie. Nie możemy sobie na niego pozwolić. Nasz system jest na granicy wydolności. To jest czas, gdy trzeba włączyć hamulec. Musimy doprowadzić do drastycznego zahamowania liczby zachorowań. Nie możemy pozwolić sobie na lżejsze obostrzenia.

Głos zabiera Adam Niedzielski, minister zdrowia. Tłumaczy, dlaczego rząd zdecydował się na kolejne obostrzenia.

15:16

Premier: epidemia jest zagrożeniem dla gospodarki, dla systemu zdrowia i tysiąca ludzkich istnień. Najważniejsze jest wykonywanie zaleceń sanitarnych. Jeśli się to nie powiedzie, za tydzień czeka nas narodowa kwarantanna, która będzie dotkliwa w skutkach.

15:14

Premier: Jest prawdopodobne, ale nie pewne, że po wdrożeniu tych obostrzeń sytuacja się poprawi. Jeśli uda się epidemię zwalczyć do poziomu kontrolowalnego, będziemy proponowali nowe zasady.

15:13

Premier prosi, by protestować w sieci: Protest w przestrzeni publicznej grozi wzrostem zakażeń. Widać to już powoli teraz. Jesteśmy świadkami tego, co działo się 2 tyg. wcześniej. By zaświeciło się zielone światło, musimy działać teraz.

15:12

Premier: Musimy przygotowywać się do życia w ramach zupełnie innego reżimu sanitarnego. Premier apeluje także o pracę zdalną.

15:11

Premier: Jeśli epidemia proczy 70-75 przypadków z 100 tys., będziemy musieli wdrożyć wszelkie zasady dyscypliny. Jeśli jednak liczba przypadków spadnie do poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Oby jak najszybciej to nastąpiło.

15:09

Premier: Wciskamy hamulec bezpieczeństwa. Krok za tą granicą jest tylko narodowy lockdown.

15:08

Premier: Zmiany obowiązują od soboty 7 listopada, w przypadku szkół - od poniedziałku 9 listopada do 29 listopada. Chcemy chronić służbę zdrowia po to, by chronić ludzi. Wciąż mamy rezerwy sprzętu. Mamy do wydania ponad tys. respiratorów. Mamy 33 proc. wolnych łóżek.

15:07

Premier: Ograniczenia dotykają także instytucje kultury, zamknięte zostają kina, teatry. Chcemy zmniejszyć ruch społeczny. To jedyne najbardziej skuteczne rozwiązanie. Zostańmy w domu, ograniczmy kontakty społeczne. Obiekty hotelarskie tylko dla osób podróżujących biznesowo.

15:06

Premier: po długim czasie dyskusji rozszerzamy zasady bezpieczeństwa. Nauczanie zdalne także dla klas 1-3 do 29 listopada. Przedszkola i żłobki pozostają otwarte. Na wsparcie pracy zdalnej dla nauczycieli przeznaczamy 500 zł dla każdego pedagoga. Mogą być przeznaczane np. na kamerki.

15:04

Premier: kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii. Dzisiaj 25 tys. zachorowań to zbyt dużo, by mówić o stabilizacji epidemii.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.