Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Dr Domaszewski o szczepionce na koronawirusa. "Jeśli seniorzy nie będą się szczepić, to się to mija z celem"

 Maria Krasicka
29.12.2020 11:57
Charakterystyka szczepionki na koronawirusa
Charakterystyka szczepionki na koronawirusa (GettyImages)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dokument mówiący o wszystkich przeciwwskazaniach, środkach ostrożności i zaleceniach dotyczących szczepionki na koronawirusa. Charakterystyka produktu leczniczego jest w tej chwili jedynym oficjalnym informatorem. W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Domaszewski zaznaczył, że każdy przypadek i tak musi być rozpatrzony indywidualnie.

spis treści

1. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

We wtorek 29 grudnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 7 914 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano z województw: mazowieckiego (957), śląskiego (823), warmińsko-mazurskiego (765) i kujawsko-pomorskiego (720).

Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, a 252 zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

2. Charakterystyka szczepionki

Zobacz film: "Dr Grzesiowski wyjaśnia, kiedy ozdrowieńcy powinni się zaszczepić przeciwko COVID-19"

Wielu Polaków ma obawy związane ze szczepionką na COVID-19. Według dra Michała Domaszewskiego zazwyczaj, bezpodstawne, a charakterystyka produktu leczniczego jest jedynym dokumentem, który jest wiążący.

- Cała reszta to są spekulacje. Tu mamy dokument oficjalny, przetłumaczony przez Ministerstwo Zdrowia dla polskich lekarzy i tym trzeba się posługiwać – mówi dr Domaszewski.

W dokumencie są przedstawione wszystkie zalecenia i przeciwwskazania do szczepionki, środki ostrożności oraz możliwe działania niepożądane. ChPL zawiera również badania nad szczepionką, które zostały do tej pory przeprowadzone.

- Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to są one bardzo konkretne i wszystkie zostały wypisane w ChPL. Głównie jest to nadwrażliwość na kilka substancji. Jednak w stosunku do chorób takich cukrzyca, czy choroby tarczycy charakterystyka produktu leczniczego nie podaje żadnych przeciwwskazań, są jedynie wyszczególnione środki ostrożności - mówi ekspert.

Dr Michał Domaszewski
Dr Michał Domaszewski

Kategorycznie szczepionki nie mogą przyjąć osoby, które kiedykolwiek doświadczyły szoku anafilaktycznego. Stąd też zalecenie producenta, aby punkt szczepień był przygotowany na wystąpienie reakcji anafilaktycznej, a pacjent, po przyjęciu wakcyny, pozostał w pobliżu punktu medycznego w przeciągu co najmniej 15 minut od przyjęcia dawki.

3. Seniorzy nie chcą się szczepić

Wiele starszych osób twierdzi, że nie chce się szczepić, ponieważ woli zostawić szczepionkę dla młodych, albo przytacza argument "na coś trzeba umrzeć". Jak przekonać seniorów do szczepień?

- To jest szczepionka stworzona głównie pod kątem starszych osób. To w tej grupie jest największa śmiertelność, oni są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. Jeżeli te osoby nie będą się szczepić, to się to mija z celem - mówi dr Domaszewski.

Ekspert zaznacza, że można przytoczyć twarde dane. Badania załączone w ChPL pokazały, że łącznie 8 tys. osób, które były do tej pory zaszczepione, miały bardzo znikome działania niepożądane i każda z tych osób miała powyżej 56 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze