Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Dr Grzesiowski: "Ozdrowieniec nie jest zwolniony z noszenia maseczki" (WIDEO)

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej był gościem programu "Newsroom". Lekarz przypomniał, że ozdrowieńcy mogą nieświadomie zarażać innych, dlatego ich obowiązkiem jest zasłanianie nosa i ust mimo przebytego COVID-19.

- Ozdrowieńca nie możemy traktować jak strongmana. To nie jest osoba całkowicie zdrowa. Po pierwsze mamy przypadki ponownych zachorowań, po drugie ozdrowieniec może przenieść wirusa nieświadomie na błonach śluzowych czy na skórze. Osoba, która jest ozdrowieńcem, nie jest zwolniona z noszenia maseczki, dezynfekcji i utrzymywania dystansu - wyjaśnia immunolog.

Zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej jedynym pozytywem bycia ozdrowieńcem jest możliwość oddania osocza osobom, którzy go potrzebują.

- Jedyna rzecz, z jakiej ozdrowieniec korzysta, będąc ozdrowieńcem, jest fakt, że może być dawcą osocza. Po drugie będzie pewnie wpuszczany do krajów, gdzie trwa epidemia, bo uważa się, że ozdrowieńcy nie przywiozą wirusa ze sobą i nie zachorują, ale to jest kwestia dyskusyjna, bo wiele krajów ma w tej chwili własne przepisy i nie sprawdza, czy ktoś jest ozdrowieńcem, czy nie - wyjaśnia lekarz.

Dr Grzesiowski dodaje, że ozdrowieniec prawdopodobnie, przez trzy miesiące po przechorowaniu COVID-19 nie zakazi się ponownie wirusem SARS-CoV-2. Choć zaznacza, że od tej reguły są pewne wyjątki.

- Ozdrowieniec, powiedzmy w ciągu pierwszych trzech miesięcy, jest chroniony, chyba że choroba była bardzo skąpoobjawowa. Czyli jeżeli osoba miała dodatni test, ale nie miała objawów. W takiej sytuacji ta ochrona może być krótsza - wyjaśnia ekspert.

Immunolog zaznacza, że w Polsce odnotowano już przypadki ponownych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, dlatego przypomina, że ozdrowieniec musi przestrzegać obostrzeń, ponieważ nigdy nie ma pewności czy wirus nie zaatakuje go ponownie.

Kto jest najbardziej narażony na ponowne zakażenie?

Zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.