Koronawirus w Polsce. Jest porozumienie Ministerstwa Zdrowia, zakaźników i lekarzy rodzinnych. Prof. Flisiak komentuje
- Cieszę się, że mamy porozumienie. Wszystkie trzy strony wykazały chęć i wolę współpracy - podsumowuje czwartkowe spotkanie ministra zdrowia z zakaźnikami i lekarzami POZ prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Ma nastąpić zmiana w przepisach, która jak mają nadzieję lekarze, zażegna kryzys zarówno w przychodniach, jak i na oddziałach zakaźnych, gdzie w ostatnich dniach zaczęło brakować miejsc.
1. Zmiany w strategii walki z COVID-19
W ostatnich dniach w szpitalach zakaźnych w całej Polsce doszło do przeciążenia. Izby przyjęć nie wyrabiały się z liczbą zakażonych koronawirusem. Sytuacja ta powstała jednak nie na skutek przyspieszenia epidemii, tylko z powodu nowej strategii walki z COVID-19, jaką kilka tygodni temu ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Strategia ta zakładała, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą badać oraz kierować na testy osoby, u których podejrzewają zakażenie. Obligowała również lekarzy rodzinnych do odsyłania wszystkich dodatnich pacjentów - nawet bezobjawowych - na oddziały zakaźne. W krótkim czasie szpitale zostały przepełnione, a lekarze zakaźnicy apelowali, że w ciągu najbliższych dni zabraknie łóżek dla osób faktycznie chorych. Na tym tle doszło do napięć pomiędzy szpitalami a przychodniami. Padały wzajemne oskarżenia, a lekarze odsyłali między sobą pacjentów.
Kilka dni temu Adam Niedzielski spotkał się z zakaźnikami. W czwartek 1 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami POZ, po którym wszystkie trzy strony ogłosiły uzyskanie porozumienia oraz nadchodzącą zmianę w przepisach.
- To porozumienie jest formą wzajemnego zaufania - mówi prof. Robert Flisiak, który podczas dzisiejszej konferencji prasowej reprezentował zakaźników. - Teraz lekarze POZ będą się zajmować pacjentami, którzy nie wymagają specjalistycznego leczenia i będą stale monitorować ich stan, żeby zakaźnicy nie wkroczyli do akcji za późno, ale i żeby pacjent niepotrzebnie nie był kierowany do szpitala - tłumaczy prof. Flisiak.
Zdaniem eksperta - nowe regulacje mogą zażegnać kryzys w szpitalach i normalizować ścieżkę leczenia zakażonych. - Oczywiście życie pokaże i zweryfikuje czy nowy system będzie skuteczny. Jeżeli zda egzamin - chwała Ministerstwu Zdrowia - komentuje prof. Flisiak.
2. Zakażeni bądą badani tylko w ramach telewizyty?
Jak tłumaczy ekspert, teraz lekarze POZ będą mieli swobodę wyboru czy po dodatnim teście monitorować pacjenta z SARS-CoV-2 w ramach telewizyty, czy też zdecydować się na badanie fizykalne. Już wcześniej część ekspertów ostrzegała, że zdalne monitorowanie zakażonych może być niebezpieczne dla samych pacjentów.
- Wcześniej lekarze POZ mieli związane ręce, ale nowy system będzie dopuszczał zarówno badanie fizykalne, jak i w ramach teleporady. Każdy lekarz rodzinny będzie mógł, w zależności od swojej wiedzy i poczucia bezpieczeństwa, podjąć decyzję. Trzeba rozumieć, że jest to duże ryzyko. Możliwości diagnozowania przy teleporadzie są bardzo ograniczone, a odpowiedzialność jest taka sama jak przy wizycie osobistej. Dlatego lekarz sam musi zważyć swoje za i przeciw, biorąc pod uwagę dobro pacjenta oraz bezpieczeństwo swoje, współpracowników, a także innych pacjentów - mówi prof. Flisiak.
Zdaniem eksperta jest to kwestia czasu, aż nowy system unormuje się. - Myślę, że lekarze rodzinni stopniowo przekonają się do tego, że bezpieczniej i pewniej jest zbadać pacjenta osobiście - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Jak mówi profesor, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało opracowanie nowych zasad, które będą regulować teleporady zakażonych koronawirusem. Dużo będzie zależało też od samych przychodni. Część z nich, jeśli będzie dysponować środkami technicznymi, będzie musiała zorganizować na miejscu warunki do przyjmowania zakażonych. W grę będą wchodzić również wizyty domowe.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podzieliło statystyki. Prof. Gut: Może to da do myślenia koronasceptykom
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.