Koronawirus w Polsce. Święta wielkanocne 2021. Czy w Wielkanoc kościoły będą otwarte?
Wielkanoc w tym roku podobnie jak zeszłoroczna stoi pod znakiem pandemii COVID-19. Jak podczas lockdownu będą wyglądały święta w kościele? Pojawiły się już pierwsze zalecenia dla biskupów.
Kościoły w najbliższe święta wielkanocne będą najprawdopodobniej otwarte. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP w oparciu o wytyczne Watykanu, przekazała zalecenia biskupom, co do ograniczeń w kościołach w okresie świąt wielkanocnych.
Po pierwsze duchowni powinni często odkażać ręce oraz kontrolować dozwoloną liczbę osób w kościele. Poza tym w Wielki Czwartek podczas Triduum Paschalnego powinni zrezygnować z rytuału obmywania nóg. Natomiast w Wielki Piątek całować krzyż powinien tylko kapłan, który odprawia liturgię.
Jeśli chodzi o procesje, KEP sugeruje, że powinny być one ograniczone do asysty, bez udziału zbyt dużej ilości wiernych.
W archidiecezji katowickiej zostały już opracowane konkretne rozwiązania w związku z pandemią. ‘’Podobnie jak w zeszłym roku w diecezji nie będzie błogosławienia pokarmów w Wielką Sobotę. Wierni będą zachęcani do uroczystej modlitwy z błogosławieństwem potraw na wielkanocnym stole w gronie rodzinnym” - poinformował ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji.
Z kolei w diecezji Legnickiej, konkretną decyzję o tym jak ma wyglądać święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, ma podejmować proboszcz danej parafii. Według ogólnych zaleceń święcenie ma się odbywać na zewnątrz kościoła.
Ze względu na pandemie koronawirusa, dozwolona liczba wiernych w kościele podczas mszy jest uzależniona od jego wielkości. ''To są dosyć rygorystyczne normy, bo przewidują obecność 1 osoby w przeliczeniu na 15 m kw. Stosowanie tej normy mam nadzieję zapewni bezpieczeństwo'' - mówił na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz także: Szczepionka przeciw COVID-19. Novavax to preparat inny niż wszystkie. Dr Rzymski: bardzo obiecująca
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- #SzczepSięNiePanikuj. Dlaczego po szczepieniu nie powinno się stosować leków z ibuprofenem? Wyjaśnia prof. Flisiak
- #SzczepSięNiePanikuj. Co w przypadku, kiedy zachorujemy na COVID-19 po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki?
- #SzczepSięNiePanikuj. Czy cukrzycy mają podstawy do obaw? Dr Dzieciątkowski odpowiada (WIDEO)
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.