Trwa ładowanie...

Kto powinien przyjmować suplementy żelatyny ?

Możemy myśleć o żelatynie w kategorii naszych ulubionych przekąsek i deserów z galaretką, ale nowe badania sugerują, że może ona mieć korzyści zdrowotne, jeśli dodamy więcej tego produktu do naszej diety.

Według badań obecnie publikowanych w styczniowym numerze "American Journal of Clinical Nutrition", spożywanie suplementów żelatyny, w połączeniu z wprowadzeniem intensywnego wysiłku do naszego planu dnia, może pomóc w budowaniu więzadeł, ścięgien i kości.

Żelatyna składa się z białek i peptydów. Jest wytwarzana w procesie częściowej hydrolizy kolagenu, który jest składnikiem skóry, kości i chrząstek zarówno zwierząt, jak i ludzi.

Badanie wykazało, że dodatek żelatyny zwiększa stężenie aminokwasów we krwi i markerów związanych z syntezą kolagenu u ludzi i poprawia mechanikę skonstruowanych w laboratorium więzadeł. Wyniki te doprowadziły zespół do stwierdzenia, że suplementy żelatynowe mogą być pomocne w przypadku sportowców, osób starszych i innych, które mogą potrzebować większej elastyczności i wsparcia stawów.

Żelatyna ma wiele korzyści zdrowotnych
Żelatyna ma wiele korzyści zdrowotnych (Shutterstock)

"Dane te sugerują, że wprowadzenie żelatyny i witaminy C do sporadycznego program ćwiczeń może odegrać istotną rolę w zapobieganiu urazom i naprawie tkanek" - napisali naukowcy.

Dla ich badań zespół przeanalizował zarówno wpływ suplementów żelatynowych na ochotników, jak i na sztucznie wyhodowane więzadła, aby bliżej przyjrzeć się temu, co dzieje się wewnątrz organizmu. W sumie 8 zdrowych ochotników płci męskiej piło suplement wzbogacony o żelatynę i witaminy. Następnie ochotnicy mieli wykonywane badania krwi przed i po 5 minutowych ćwiczeniach interwałowych o wysokiej intensywności (jak podskoki) przez około godzinę.

Naukowcy są przekonani, że ich odkrycia sugerują, że suplementy żelatynowe mogą być użyteczne w zapobieganiu obrażeniom i zwiększeniu regeneracji po urazach.

ZOBACZ TAKŻE:

Oczywiście, nie trzeba kupować suplementów w aptece, aby zwiększyć ilość żelatyny w naszej diecie. Bardzo prostym i zdrowym źródłem żelatyny są zupy na kościach, które są przygotowywane na wywarze z kości zwierząt lub ryb. Kości zawierają duże ilości żelatyny, jak również wiele innych istotnych witamin i składników odżywczych. Oprócz żelatyny bulion na kościach ma również kolagen, który pomaga takżke wzmocnić kości szkieletowe.

Żelatyna ma wiele korzyści zdrowotnych. Poprawia ona trawienie, a często leczy różne zaburzenia trawienia. Jest ona również najtańszym alternatywnym źródłem białka dla kulturystów. Jeśli uzupełnią oni brakujące w żelatynie aminokwasy, mogą oni ją wykorzystać, jako doskonałe źródło białka. Żelatyna wzmacnia również włosy, poprawia ich kondycje i powstrzymuje ich wypadanie.

Żelatyna powstrzymuje również procesu starzenia. Jeśli będziemy regularnie dostarczać żelatynę do naszego organizmu, możemy osiągnąć lepsze wyniki niż najdroższe kremy przeciwzmarszczkowe, a na diecie bogatej w żelatynę skorzystają również nasze paznokcie.

Dieta bogata w żelatynę pomaga także stracić na wadze, ponieważ tłumi uczucie głodu i zapobiega podjadaniu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.