Latem pojawiają się szczególnie często. Za kurzajki odpowiada groźny wirus
Narażeni na nie są wszyscy, ale szczególnie często pojawiają się na skórze dzieci i nastolatków. Kurzajki powstają przez zakażenie wirusem – łagodniejszym typem HPV, wirusa, który jest głównym sprawcą nowotworów szyjki macicy. Niestety niewłaściwe obchodzenie się z kurzajkami może sprawić, że rozprzestrzenią się po całym ciele.
1. Czym jest kurzajka?
Brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami, to skutek zakażenia powszechnie występującym wirusem brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papilloma Virus, HPV). Wirus ten kojarzy nam się jednoznacznie z rakiem szyjki macicy, jednak w rzeczywistości w obrębie rodziny wirusa HPV naukowcy zidentyfikowali ponad 100 różnych podtypów tego wirusa DNA.
Szacuje się, że styczność z HPV miało nawet ok. 80 proc. populacji. Wiele osób nawet nie wie, że jest nosicielem wirusa, bo zakażenie nie musi dawać żadnych objawów.
W przypadku podtypów, które powoduje nieestetyczne zmiany na skórze, wystarczy uścisk dłoni zakażonej osoby. By wirus wniknął do organizmu, konieczne jest przerwanie ciągłości skóry, nawet w postaci niewielkiego otarcia lub skaleczenia. Jeśli ma ono kontakt z powierzchnią skażoną HPV, np. klamką, a nawet ręcznikiem, istnieje spore ryzyko, że po pewnym czasie powstanie brodawka. Latem takim zakażeniom sprzyjają często wizyty na basenie, w saunie itd. Wirus HPV szczególnie lubi ciepło oraz wilgoć.
Jednak do samego powstania kurzajki może dojść nawet po upływie wielu miesięcy.
2. Nie lekceważ kurzajek
Choć wydaje się, że to problem estetyczny, to nieleczone kurzajki mogą się rozprzestrzeniać. Zwłaszcza jeżeli rozdrapiemy zmianę lub próbujemy ją samodzielnie wycisnąć. Do tego brodawki często powodują ból. Dotyczy to zwłaszcza tych, które umiejscawiają się na stopach. Mówimy wówczas o kurzajkach okołopaznokciowych.
Zmiany pojedyncze powodują dużą bolesność i mają skłonność do nawrotów, a zmiany typu mozaikowego tworzą płaskie wykwity, które są mniej bolesne, niemniej również ich leczenie może być długotrwałe.
Z kurzajkami warto wybrać się do lekarza lub poprosić o pomoc farmaceutę, ponieważ w aptece znajdziemy wiele produktów, które pozwalają na pozbycie się dokuczliwego problemu.
Są także domowe, naturalne sposoby, które zdaniem niektórych dają najlepsze efekty.
- glistnik, jaskółcze ziele – według ludowych wierzeń wystarczy złamać łodygę rośliny i przyłożyć do kurzajki tak, by miała kontakt z sokiem glistnika,
- czosnek – rozgnieciony ząbek należy przyłożyć do rany, a następnie zakleić plastrem i pozostawić na pewien czas,
- mniszek lekarski – kolejne zioło, którego sok ma być skuteczny w usuwaniu kurzajek,
- olejek z drzewa herbacianego – ma właściwości przeciwzapalne i przyspieszające gojenie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.