Leczenie testosteronem zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów

Badanie opublikowane w "BMJ" stwierdza, że rozpoczęcie leczenia testosteronem jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych skrzepów krwi (znantych jako zakrzepica żylna lub VTE), która osiąga poziom szczytowy w ciągu sześciu miesięcy, a następnie stopniowo maleje.

Mimo że zwiększone ryzyko jest tymczasowe i nadal stosunkowo niskie, to naukowcy ostrzegają, że nie zbadanie momentu tworzenia zakrzepów i czasu przyjmowania testosteronu we wcześniejszych badaniach mogły ukryć ten związek.

W ciągu pierwszej dekady tego wieku doszło do uderzającego wzrostu poziomu testosteronu przepisywanego mężczyznom, zwłaszcza na zaburzenia seksualne lub spadek energii.

Badania donoszą sprzeczne wyniki dotyczące związku między użyciem testosteronu i ryzykiem VTE, ale brak informacji na temat momentu tworzenia zkrzepów i czasu przyjmowania leków mogą wyjaśnić te sprzeczne wyniki.

W czerwcu 2014 amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków i Health Canada wprowadziły wymóg umieszczania na wszystkich zatwierdzonych produktach zawierających testosteron ostrzeżenie o ryzyku VTE.

Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że w celu określenia ryzyka wystąpienia VTE związanego ze stosowaniem leczenia testosteronem u mężczyzn, koncentruje się przede wszystkim na określeniu momentu występowania zagrożenia.

Badanie objęło dane od 19 215 pacjentów z potwierdzoną VTE i 909 530 mężczyzn w grupie kontrolnej w różnym wieku z ponad 2,2 miliona mężczyzn zarejestrowanych w brytyjskiej Bazie Badawczej Praktyki Klinicznej w okresie od stycznia 2001 do maja 2013 roku.

Naukowcy określili trzy wzajemnie wykluczające się grupy ekspozycji na testosteron: osoby w trakcie leczenia, niedawno leczone i nieleczone w poprzednich dwóch latach.

VTE została zdefiniowana jako powodująca zakrzepy żył głębokich (skrzepy w nogach) i zatorowość płucną (skrzepy w płucach).

Po uwzględnieniu czynników potencjalnie wpływowych naukowcy oszacowali stawki VTE w obecnym leczeniu testosteronem w porównaniu z brakiem leczenia.

W pierwszych sześciu miesiącach leczenia testosteronem odkryli 63 proc. zwiększenie ryzyka VTE wśród osób stosujących obecnie testosteron, co odpowiada 10 dodatkowym przypadkom VTE powyżej normy 15,8 na 10 tys. osób na rok. Ryzyko zmniejsza się znacznie po sześciu miesiącach leczenia i po jego zakończeniu.

Autorzy twierdzą, że jest to badanie obserwacyjne, więc nie należy wyciągać z niego wniosków przyczynowo-skutkowych. I podkreślają, że zwiększone ryzyko jest tymczasowe i ma wciąż stosunkowo niskie wartości bezwzględne.

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu często narzekają na zmęczenie i zaniżone libido. Może też dojść do zaburzeń erekcji czy przybierania na wadze. Niedostatek...

Niemniej jednak, jak mówią, ich badanie sugeruje, że okresowe zwiększenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej, ze szczytowym wskaźnikiem ryzyka w ciągu pierwszych trzech do sześciu miesięcy, maleje stopniowo w kolejnych latach. I dodają, że brak zbadania momentu wystąpienia zatorów żylnozakrzepowych w odniesieniu do okresu stosowania testosteronu może doprowadzić do zafałszowania istniejącego związku.

"Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić wzrost ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej oraz zbadania ryzyka u użytkowników testosteronu po raz pierwszy i potwierdzenia braku ryzyka w przypadku długotrwałego stosowania" - podsumowują.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...