Trwa ładowanie...

Leczenie testosteronem zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów

Avatar placeholder
01.12.2016 22:56
Leczenie testosteronem zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów
Leczenie testosteronem zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów

Badanie opublikowane w "BMJ" stwierdza, że rozpoczęcie leczenia testosteronem jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych skrzepów krwi (znantych jako zakrzepica żylna lub VTE), która osiąga poziom szczytowy w ciągu sześciu miesięcy, a następnie stopniowo maleje.

Mimo że zwiększone ryzyko jest tymczasowe i nadal stosunkowo niskie, to naukowcy ostrzegają, że nie zbadanie momentu tworzenia zakrzepów i czasu przyjmowania testosteronu we wcześniejszych badaniach mogły ukryć ten związek.

W ciągu pierwszej dekady tego wieku doszło do uderzającego wzrostu poziomu testosteronu przepisywanego mężczyznom, zwłaszcza na zaburzenia seksualne lub spadek energii.

Badania donoszą sprzeczne wyniki dotyczące związku między użyciem testosteronu i ryzykiem VTE, ale brak informacji na temat momentu tworzenia zkrzepów i czasu przyjmowania leków mogą wyjaśnić te sprzeczne wyniki.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Naukowcy zaobserwowali wzrost ryzyka zakrzepicy żylnej w pierwszych miesiącach leczenia u mężczyzn przyjmujących testosteron
Naukowcy zaobserwowali wzrost ryzyka zakrzepicy żylnej w pierwszych miesiącach leczenia u mężczyzn przyjmujących testosteron (Shutterstock)

W czerwcu 2014 amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków i Health Canada wprowadziły wymóg umieszczania na wszystkich zatwierdzonych produktach zawierających testosteron ostrzeżenie o ryzyku VTE.

Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że w celu określenia ryzyka wystąpienia VTE związanego ze stosowaniem leczenia testosteronem u mężczyzn, koncentruje się przede wszystkim na określeniu momentu występowania zagrożenia.

Badanie objęło dane od 19 215 pacjentów z potwierdzoną VTE i 909 530 mężczyzn w grupie kontrolnej w różnym wieku z ponad 2,2 miliona mężczyzn zarejestrowanych w brytyjskiej Bazie Badawczej Praktyki Klinicznej w okresie od stycznia 2001 do maja 2013 roku.

Naukowcy określili trzy wzajemnie wykluczające się grupy ekspozycji na testosteron: osoby w trakcie leczenia, niedawno leczone i nieleczone w poprzednich dwóch latach.

ZOBACZ TAKŻE:

VTE została zdefiniowana jako powodująca zakrzepy żył głębokich (skrzepy w nogach) i zatorowość płucną (skrzepy w płucach).

Po uwzględnieniu czynników potencjalnie wpływowych naukowcy oszacowali stawki VTE w obecnym leczeniu testosteronem w porównaniu z brakiem leczenia.

W pierwszych sześciu miesiącach leczenia testosteronem odkryli 63 proc. zwiększenie ryzyka VTE wśród osób stosujących obecnie testosteron, co odpowiada 10 dodatkowym przypadkom VTE powyżej normy 15,8 na 10 tys. osób na rok. Ryzyko zmniejsza się znacznie po sześciu miesiącach leczenia i po jego zakończeniu.

Autorzy twierdzą, że jest to badanie obserwacyjne, więc nie należy wyciągać z niego wniosków przyczynowo-skutkowych. I podkreślają, że zwiększone ryzyko jest tymczasowe i ma wciąż stosunkowo niskie wartości bezwzględne.

Niemniej jednak, jak mówią, ich badanie sugeruje, że okresowe zwiększenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej, ze szczytowym wskaźnikiem ryzyka w ciągu pierwszych trzech do sześciu miesięcy, maleje stopniowo w kolejnych latach. I dodają, że brak zbadania momentu wystąpienia zatorów żylnozakrzepowych w odniesieniu do okresu stosowania testosteronu może doprowadzić do zafałszowania istniejącego związku.

"Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić wzrost ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej oraz zbadania ryzyka u użytkowników testosteronu po raz pierwszy i potwierdzenia braku ryzyka w przypadku długotrwałego stosowania" - podsumowują.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze