Lekarka ostrzega. "Jest trucicielem zamieszkującym nasze domy"
W czasie pandemii nasiliła się moda na rośliny doniczkowe. Zarówno te całkiem pospolite, jak i egzotyczne, do niedawna uznawane za kolekcjonerskie, można dziś kupić nawet w sieciowych supermarketach. Kosztują niewiele, ale cieszą oko. Niestety mogą też być niezwykle trujące zarówno dla nas samych, jak i naszych pupili.
1. Trujące rośliny – na te uważaj
Są ozdobą mieszkania, ale to niejedyne zalety roślin. Mogą podwyższać wilgotność powietrza oraz oczyszczać je ze szkodliwych związków lotnych. Z taką myślą też często kupujemy kwiaty doniczkowe.
Zamiast tego niestety mogą być trujące i szkodliwe dla dzieci, dorosłych i zwierząt. Które z roślin należą do największych trucicieli?
Za takich uważa się m.in.:
- wilczomlecze, np. wilczomlecz piękny (czyli gwiazda betlejemska), wilczomlecz lśniący, bardzo popularny kroton,
- alokazja, dracena, fikus, kaladium, oleander, scindapsus, skrzydłokwiat.
- rośliny z rodziny obrazkowatych, np. diffenbachia, anturium, filodendron.
- rośliny amarylkowate, np. amarylis
2. Zakazane w otoczeniu dzieci, alergików i zwierząt
Niektóre z nich lepiej sobie darować, inne wystarczy postawić w miejscu niedostępnym dla naszych dzieci czy zwierząt.
2.1. Uwaga na wilczomlecze
Jednym z przedstawicieli tej grupy jest kroton, niezwykle ceniony z uwagi na nietypowe ubarwienie liści. Jednak podobnie jak reszta przedstawicieli wilczomleczy, jest trujący.
Sok wilczomleczy – gęsty, o mlecznej barwie, obecny w korzeniach, liściach czy łodygach – zawiera kwas euforbonowy, euforbinę i związki cyjanogenne.
Spożyty może powodować bóle brzucha, biegunki i wymioty, a w kontakcie ze skórą może być drażniący. Niektóre z przedstawicieli tego gatunku, jak gwiazda betlejemska (poinsencja), są też groźne dla alergików. Winna pewna substancja, która znajduje się także w pospolicie występującym fikusie.
2.2. Uwaga na fikusa i dracenę
Fikus, zwany też figowcem, należy do najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Jego duże, woskowane i masywne liście są wyjątkowo dekoracyjne, a sam fikus nie jest wymagający w uprawie. Jak wspomniana już poinsencja dla alergików może być groźny. Gęsty mleczny sok, który wypływa ze złamanej łodygi lub liścia zawiera alergeny, których cząsteczka budową przypomina lateks.
Trzy z 11 alergenów mogą wywoływać reakcje alergiczne nawet u ponad 50 proc. osób z alergiami wziewnymi. Co więcej, drobne cząsteczki substancji wydostają się na powierzchnię liścia i wraz z kurzem mogą być transportowane po całym mieszkaniu.
- Trucicielem zamieszkującym nasze domy jest też dracena, której sok zawiera saponiny, jest toksyczny i działa drażniąco na błony śluzowe. Zupełnie innym rodzajem zagrożenia może być bardzo popularny Ficus benjamin. Jest silnie alergizujący dla osób z uczuleniem na kauczuk - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego, założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
- Przebywanie w pobliżu rośliny może wywoływać ataki. Alergicy powinni też uważać na lilie, lepiej nie przynosić ich do domu, bo mogą powodować duszności – ostrzega ekspertka.
Dracena – najczęściej obrzeżona (Dracaena marginata) oraz dracena wonna (Dracaena fragrans) - jest szczególnie groźna dla zwierząt oraz małych dzieci. Związki obecne w jej soku, wspomniane saponiny, to glikozydy produkowane przez roślinę w celu obrony przed szkodnikami i drobnoustrojami.
2.3. Skrzydłokwiat i monstera
Skrzydłokwiat zwany też lilią domową, ma piękne kwiaty i niewielkie wymagania. Trzeba go regularnie podlewać i tyle wystarczy, by cieszyć się jego urodą, a co więcej ma właściwości oczyszczające powietrze.
Jednak w liściach i kwiatach znajdują się alkaloidy i szczawiany wapnia – jeśli pogryzie je dziecko lub zwierzę, mogą doprowadzić do podrażnień przypominających poparzenia w obrębie jamy ustnej, wymiotów, a nawet zaburzeń rytmu serca.
Szczawian wapnia znajduje się także w ukochanej przez wielu Polaków monsterze. Ta ogromna roślina egzotyczna kusi dużymi, ozdobnymi liśćmi, jednak także może prowadzić do groźnego zatrucia.
- Niebezpiecznych roślin w naszym otoczeniu jest wiele, ale większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Np. czarne nasiona bielunia (Datura stramonium) są trujące. Była kiedyś taka sprawa otrucia jednego chłopca, którego kolega zachęcił do skosztowania nasion. Zatruł się ten, który rozgryzł nasiona, w ten sposób uwalniając do krwiobiegu skopolaminę i atropinę, drugi z nich, który połknął nasiona w całości, wyszedł z tej próby cało – mówi dr Cubała.
- Inne trujące rośliny to cis, który możemy spotkać w przydomowych ogrodach, czy przepiękna roślina ozdobna Helleborus niger o drobnych białych kwiatach – dodaje ekspertka.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.