Trwa ładowanie...

Trzy objawy nowotworu. Nasilają się latem

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 26.06.2023 22:59
Wskazują na raka, a nasilić mogą się latem. Lekarka wymienia 3 objawy
Wskazują na raka, a nasilić mogą się latem. Lekarka wymienia 3 objawy (Getty Images)

Zdaniem lekarki wiele nowotworów ma tendencję do nasilania objawów w czasie letnich miesięcy, gdy panują wysokie temperatury. Najczęściej jednak do pogorszenia stanu pacjenta dochodzi w sytuacji, gdy nowotwór jest zaawansowany albo się rozprzestrzenia.

spis treści

1. Groźny skutek raka albo leczenia nowotworu

Cytowana przez Express.co.uk dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy wyjaśnia, że upały mogą wpływać negatywnie na stan pacjentów onkologicznych.

- Dzieje się tak, ponieważ wysokie temperatury zwiększają ryzyko trzech stanów – odwodnienia, nadwrażliwości skóry i infekcji – tłumaczy ekspertka.

Zobacz film: "Choroby, które nasilają się w czasie upałów"

W czasie lata, gdy temperatura szybuje w górę, na odwodnienie jest narażona większość z nas. Jednak u pacjentów walczących z nowotworami, problem jest znacznie większy, ponieważ zarówno sam nowotwór, jak i podjęte leczenie, np. chemioterapia, mogą powodować mdłości, wymioty, osłabienie i niechęć do sięgania po jedzenie czy picie.

Pacjenci onkologiczni są bardziej narażeni na infekcje przewodu pokarmowego
Pacjenci onkologiczni są bardziej narażeni na infekcje przewodu pokarmowego (Getty Images)

- Ponadto chemioterapia i radioterapia mogą wpływać na czynność nerek, co dodatkowo zakłóca równowagę płynów – dodaje lekarka.

Podkreśla, że do alarmujących objawów wskazujących na odwodnienie, należą:

  • suchość w jamie ustnej,
  • popękane usta,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • ból głowy,
  • rzadsze oddawanie moczu.

2. To naraża pacjentów onkologicznych latem

Poza odwodnieniem, pacjenci cierpiący na nowotwory, są bardziej narażeni na oparzenia słoneczne. Ma to związek z nadwrażliwością ich skóry na potencjalne czynniki drażniące, np. promieniowanie UV.

- Jedną z konsekwencji chemioterapii jest zwiększona wrażliwość skóry na działanie promieniowania UV - mówi. - Wielu pacjentów z rakiem ma suchą, swędzącą skórę, a przebywanie na słońcu może pogorszyć te objawy - dodaje.

Pacjenci onkologiczni są też grupą bardziej narażoną na reakcje fotoalergiczne, które sprawiają, że kontakt ze słońcem powoduje wystąpienie wysypki.

Chemioterapia związana jest z jeszcze jednym skutkiem ubocznym, na który pacjenci muszą szczególnie zwracać uwagę latem. Z uwagi na upośledzone funkcjonowanie układu odpornościowego, są bardziej narażeni na infekcje. Latem do najczęstszych należą infekcje żołądka czy jelit.

- Letnie zajęcia, takie jak pływanie w morzu, jeziorach i rzekach, narażają pacjentów z rakiem na zwiększone ryzyko infekcji, takich jak Cryptosporidium, Giardia, Norovirus i E. coli – mówi dr Lee, dodając, że objawami wskazującymi na infekcję mogą być mdłości i wymioty, bóle brzucha czy biegunki, nasilające dolegliwości pacjentów onkologicznych.

W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów, lekarka sugeruje, by niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub lekarzem onkologiem, który prowadzi terapię chorego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze