Trwa ładowanie...

Lekarze zobaczyli znak na jej szyi. To była przyczyna udaru

Tragiczne skutki malinki. Lekarka mówi o powikłaniach
Tragiczne skutki malinki. Lekarka mówi o powikłaniach (Getty Images / Instagram)

Malinka ze względów estetycznych jest najczęściej niechcianą pamiątką namiętnych pocałunków. Powstaje już po kilkunastu sekundach ssania skóry drugiej osoby. Jakie mogą być skutki malinek i czy malinki mogą być groźne?

spis treści

1. Uwaga na malinki

Malinka wizualnie przypomina siniaka, jednak ma bardziej intensywną barwę w odcieniu bordowym, lekko sinym. Zmiany powstałe na skutek ssania skóry goją się dość długo. Na bardziej wrażliwej skórze mogą się utrzymywać nawet przez tydzień.

Malinki dla jednych są symbolem niewinnego żartu, dla innych wyrazem uczuć, jednak większość osób nie jest zachwycona, gdy zauważa je na swojej szyi lub dekolcie, a ich ukrycie nie jest łatwe.

Zobacz film: "Tabletki hormonalne a zakrzepica"

W przypadku świeżych malinek pomocny może być zimny okład, np. z kostek lodu owiniętych materiałem, można spróbować też energicznie rozetrzeć dłonią miejsce, gdzie powstał siniec. Jeżeli zadziałamy odpowiednio szybko, pozwoli to uniknąć niechcianej pamiątki.

Czy malinka może być niebezpieczna?
Czy malinka może być niebezpieczna? (Getty Images)

2. Została sparaliżowana przez malinkę

Okazuje się jednak, że malinki to nie tylko problem wizualny, są przypadki osób, u których pod ich wpływem doszło do groźnych powikłań.

Popularyzatorka wiedzy medycznej lek. Gina Szymańska, znana w sieci pod pseudonimem @gini.gina, opublikowała post uświadamiający, jakie mogą być konsekwencje. Lekarka opisuje historię sparaliżowanej pacjentki z Nowej Zelandii, która trafiła do szpitala. U chorej wykluczono wcześniejsze urazy, czy wypadek, uwagę medyków przykuł jeden szczegół na ciele kobiety.

- Lekarze zobaczyli na jej szyi malinkę, zrobioną nad tętnicą szyjną. Okazało się, że powstał w niej skrzep, który po dotarciu do mózgu wywołał w nim udar - opowiada Szymańska.

To nie jest jedyny taki przypadek. W 2016 r. media obiegły doniesienia o śmierci 17-latka z Meksyku, który nagle dostał ataku drgawek. Nastolatka nie udało się uratować, a jego zgon powiązano właśnie z powikłaniami po malinkach znalezionych na jego szyi.

Eksperci wskazują, że mocny nacisk na szyję w trakcie odruchu ssania w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia tętnicy szyjnej i powstania zakrzepu, który blokuje przepływ krwi. Konsekwencją może być udar, na który narażone są zwłaszcza osoby obciążone miażdżycą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze