Trwa ładowanie...

Leki na nadciśnienie mogą zwiększać ryzyko raka. Chodzi o popularną substancję czynną

Avatar placeholder
29.11.2018 14:32
Leki na nadciśnienie mogą zwiększać ryzyko raka. Chodzi o popularną substancję czynną
Leki na nadciśnienie mogą zwiększać ryzyko raka. Chodzi o popularną substancję czynną (123rf.com)

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zamieścił na swojej stronie internetowej oświadczenie dotyczące substancji hydrochlorotiayd, która jest składnikiem ponad 70 leków na nadciśnienie. Z badań wynika, że stosowanie leków z tym składnikiem zwiększa ryzyko raka skóry.

1. Popularny preparat na nadciśnienie

Preparaty zawierające w swoim składzie hydrochlorotiazyd są powszechnie używane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także obrzęków związanych z chorobami serca, wątroby, nerek i niewydolności serca. Z danych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) wynika, że obecnie hydrochlorotiazyd znajduje się w ponad 70 popularnych lekach.

URPL zajął się kwestią tej substancji czynnej po przeanalizowaniu badań przeprowadzonych w Danii przez Duński Rejestr Nowotworów Złośliwych i Krajowy Rejestr Recept.

2. Hydrochlorotiazyd a ryzyko zachorowania na raka

Z badań przedstawionych przez Duńczyków wynika, że istnieje związek pomiędzy przyjmowaniem leków zawierających hydrochlorotiazyd, a wystepowaniem raka skóry. Nie chodzi tu jednak o czerniaka, a o raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego.

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"

Urzędnicy apelują, żeby informować pacjentów przyjmujących ten preparat o ryzyku wystąpienia nowotworu skóry. Proszą też o zgłaszanie wszelkich niepokojących zmian skórnych, które pojawią się u pacjentów stosujących leki z hydrochlorotiazydem.

URPL prosi też specjalistów o rozważenie zasadności stosowania leków z hydrochlorotiazydem w terapii pacjentów z nadciśnieniem i chorobami serca. Pacjenci przyjmujący leki z tą substancją czynną powinni ograniczyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Raport, wraz z listą leków zawierających hydrochlorotiazyd znajduje się na stronie URPL.

3. Rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy

Rak podstawnokomórkowy jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów skóry. Rozwija się bardzo powoli i rzadko daje przerzuty. W grupie ryzyka znajdują się osoby o jasnym fentotypie skóry, które ukończyły 50 lat. Rak podstawnokomórkowy rozwija się przeważnie w miejscach narażonych na nadmierne promieniowanie słoneczne.

Nowotwór najczęściej wygląda jak niewielki guz lub owrzodzenie pokryte niegojącym się strupem. Śmiertelność w przypadku raka podstawnokomórkowego wynosi 3 proc.

Zioła, które obniżają ciśnienie
Zioła, które obniżają ciśnienie [9 zdjęć]

Nadciśnienie jest odpowiedzialne za podwyższone ryzyko chorób nerek, zawału serca, udaru mózgu, problemów

zobacz galerię

Rak kolczystokomórkowy jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem skóry. Rozwija się na pograniczu skóry i błon śluzowych – np. na dolnej wardze. Może dawać przerzuty do węzłów chłonnych.

Pacjenci, którzy przyjmują leki z hydrochlorotiazydem powinni uważnie obserwować swoją skórę i każdą niepokojącą zmianę konsultować ze specjalistą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze