Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Leki w ciąży

Leki w ciąży
Leki w ciąży (Shutterstock)

Ciąża to czas, w którym kobieta musi zadbać o swoje zdrowie w szczególny sposób. Jednak czasem zdarza się, że kobieta w ciąży może „złapać” jakieś przeziębienie lub zakażenie. Co wtedy zrobić? Jakich leków można używać, a jakich nie? Czy w ogóle można zażywać leki w ciąży? Czy nie mają one żadnego ujemnego wpływu na rozwój maluszka w łonie mamy? Spróbujmy na te pytania odpowiedzieć.

spis treści

1. Zażywanie leków w ciąży

Wpływ leków na zdrowie kobiety w ciąży a także jej nienarodzonego dziecka jest różny w zależności od rodzaju przyjmowanych preparatów.

  • Antybiotyki
Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Nie wszystkie antybiotyki w ciąży ****są bezpieczne, ale jeżeli lekarz ginekolog zaleci je, kobieta może je zażywać. Zazwyczaj kobietom w ciąży są przepisywane antybiotyki z grupy penicylin. Natomiast nie należy zażywać: tetracyklin, sulfonamidów, żadnych specyfików, które zostały po poprzedniej kuracji.

  • Przeziębienie

Oczywiście kobieta w ciąży, jeżeli złapie przeziębienie, musi pozostać w łóżku. Najlepiej, aby piła dużo soków i zjadała 2-3 ząbki czosnku dziennie. Nie stanie się nic złego, jeżeli będzie zażywać niewielką ilość witaminy C i wapnia. Na katar najlepsza jest inhalacja z naparu majeranku i oczyszczonej sody. Jeżeli przyszłą mamę boli gardło, powinna płukać je wodą z dodatkiem soli.

  • Witaminy i mikroelementy

Przyjmowanie wiatmin dla kobiet ciąży powinno być konsultowane z ginekologiem. To on pomoże dobrać odpowiedni preparat i ustali bezpieczną dawkę.

  • Leki homeopatyczne

Uważane są za bezpieczne, ale zaleca się ostrożność w ich przyjmowaniu. Duża dawka leków homeopatycznych przyjmowanych przez dłuższy czas może mieć negatywny wpływ na dziecko.

  • Preparaty ziołowe

W ciąży niewskazane są preparaty z: żeń-szenia, dziurawca, kwiatu lipy, liści malin. Mogą one okazać się niebezpieczne dla matki lub dziecka. Żeń-szeń zawiera estrogen, a dziurawiec powoduje przebarwienia skóry. Inne zioła w ciąży też mogą być niebezpieczne: rumianek uczula, kwiat lipy i liście maliny doprowadzają do przekrwienia skóry matki i powodują zwiększony odpływ krwi z łożyska. Dlatego lepiej skonsultować się z lekarzem przed zażyciem leków z tych ziół.

  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Powinny być one ograniczone do minimum. Jeżeli musimy już sięgnąć po jakiś proszek przeciwbólowy, najlepiej sięgnąć po środki zawierające kwas salicylowy lub paracetamol.

  • Leki na trawienie

Jeżeli przyszła mama ma zaparcia, nie powinna stosować środków przeczyszczających, ponieważ mogą one powodować skurcze macicy. Jeżeli dolegliwość nie minie w ciągu 48 godzin, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

2. Skutki przyjmowania leków w ciąży

Przyszła mama musi szczególnie dbać o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Jeżeli występują pewne problemy zdrowotne, kobieta ciężarna nie powinna leczyć się na własną rękę, ale powinna zasięgnąć rady lekarza. Wtedy będzie bezpieczna i ona, i dziecko. Szkodliwy wpływ lekarstw na płód zależy od zdolności przenikania substancji chemicznych leku przez łożysko. Lekarstwa w ciąży przyjmowane na własną odpowiedzialność, bez konsultacji z lekarzem mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Ciąża w okresie od 3. tygodnia do 8. jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo. Branie leków niezaleconych przez lekarza może spowodować wady anatomiczne dziecka lub doprowadzić do poronienia. Ludzka insulina oraz heparyna to nieliczne z substancji nieprzenikających przez łożysko, a więc bezpiecznych dla dziecka. Inne czynniki, od których zależy bezpieczeństwo stosowania lekarstw, to budowa chemiczna środków użytych w produkcji leku oraz aktywność farmakologiczna leku.

Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc, jeśli chodzi o ilość sprzedawanych rocznie leków dostępnych bez recepty, czyli tzw. leków OTC (ang. over the counter – leki dostępne bez recepty). Można powiedzieć zatem, że Polacy lubią leczyć się sami, np. poprzez stosowanie suplementów czy ziołowych preparatów. Należy jednak mieć świadomość tego, że leki OTC nie są bez znaczenia dla funkcjonowania organizmu, zwłaszcza dla organizmu kobiety ciężarnej. Leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą np. stać się przyczyną zwężenia przewodu tętniczego u płodu czy martwiczego zapalenia jelita cienkiego i okrężnicy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze