Trwa ładowanie...

Lepszy test na cukrzycę?

Avatar placeholder
07.10.2016 20:34
Lepszy test na cukrzycę?
Lepszy test na cukrzycę?

Naukowcy twierdzą, że opracowali sposób na poprawę dokładności standardowego testu na cukrzycę.

Wzór matematyczny opracowany przez naukowców pozwala na dokładniejsze badanie poziomu cukru we krwi
Wzór matematyczny opracowany przez naukowców pozwala na dokładniejsze badanie poziomu cukru we krwi (Shutterstock)

"Uważamy, że wyniki naszych badań umożliwią pacjentom i lekarzom przeprowadzanie lepszych i dokładniejszych badań poziomu cukru we krwi, przez co zmniejszy się ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek i ślepoty związanej z cukrzycą” - powiedział dr John Higgins, profesor systemów biologicznych w Harvard Medical School w Bostonie.

W badaniu mowa jest o teście HbA1c, znanym również jako test A1c, który jest stosowany do diagnozowania cukrzycy. Wykrywa on również stan przedcukrzycowy, a także daje możliwość samodzielnego monitorowania choroby poprzez prawidłowe kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych [10 zdjęć]

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych – powodować powikłania zarówno

zobacz galerię

Test A1c wskazuje „jak dużo cukru wniknęło do krwinek danej osoby od czasu wyprodukowania komórek” - powiedział dr Higgins.

Dla milionów chorych na cukrzycę na całym świecie, test HbA1c stanowi podstawę ich leczenia. Zgodnie z danymi amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w samych tylko Stanach Zjednoczonych ponad 29 milionów Amerykanów choruje na cukrzycę.

Higgins powiedział, że błędy w dokładności testu są znaczące.

"Z mojego doświadczenia wynika, że głównym problemem jest to, że osoby z cukrzycą często nie sprawdzają poziomu cukru za pomocą testu HbA1c" - powiedział Zonszein, który nie brał udziału w nowych badaniach.

Do nowego badania, Higgins i jego współpracownicy wykorzystali zaawansowany wzór matematyczny, który analizuje poziom cukru we krwi za pomocą testu HbA1c.

Jak podkreśla Higgins, umożliwiło to naukowcom uwzględnienie zmian w wieku krwinek między różnymi osobami. Cukier w hemoglobinie w krwinkach czerwonych gromadzi się z biegiem czasu i jest główną przyczyną różnic w wynikach badań.

Stan przedcukrzycowy – co należy o nim wiedzieć?
Stan przedcukrzycowy – co należy o nim wiedzieć? [6 zdjęć]

Cukrzyca uważana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Zła dieta i brak ruchu to tylko przykłady najbardziej

zobacz galerię

„U ponad 200 pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu okazało się, że odkrycie to umożliwi zmniejszenie istotnych błędów w badaniu od przypadku, gdzie błąd wkradał się w jednym na trzy badania do przypadku, w którym błąd będzie miał miejsce raz na dziesięć. Dotychczas błędy te były tak znaczące, że mogły wpływać na decyzje dotyczące leczenia” – wyjaśnia dr Higgins.

Nowe podejście może poprawić monitorowanie przebiegu choroby oraz jej leczenie.

Higgins odmówił oszacowania ceny wprowadzenia nowych obliczeń do istniejących testów. Zdradza, że powinien to być mniejszy koszt niż sam test A1c. Uzasadniając wagę tego wynalazku dodaje, że "cukrzyca staje się dużo bardziej kosztowną chorobą, gdy poziom cukru we krwi nie jest dostatecznie kontrolowany”.

Badanie zostało sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia oraz firmę Abbott Diagnostics, która rozwija laboratoryjne testy medyczne. Autorzy badania, w tym Higgins, są wymienieni jako wynalazcy zgłoszenia patentowego związanego z wynikami badań.

1. Co dalej?

Higgins dodał, że naukowcy szukają partnerstwa laboratorium, które pozwoliłyby użyć algorytmu do poprawy badania HbA1c.

Na razie jednak  "jest to badanie, a nie praktyczny model, który ma być realizowany" – podkreśla Higgins.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze