Łysiejesz? Możesz być zagrożony ryzykiem wystąpienia raka prostaty
Jeśli twoja głowa zaczyna przypominać świecące jajo – miej świadomość, że w przyszłości może ci grozić rak prostaty. Mężczyźni, którzy przed 45 rokiem życia łysieją w specyficzny sposób, znacznie częściej są atakowani przez ten złośliwy nowotwór, twierdzi „Journal of Clinical Oncology”. Na przestrzeni 3 lat naukowcy śledzili przypadki 39 tysięcy mężczyzn w wieku powyżej 55 lat, u których choroba nie została uprzednio zdiagnozowana. Spośród tej grupy u 1138 mężczyzn wykryto raka prostaty, z czego połowa przypadków została zakwalifikowana jako agresywne. W trakcie badania mężczyźni byli proszeni o określenie swojego procesu łysienia na przestrzeni ostatnich 10 lat. Odpowiedzi pozwalały skonstruować jeden trend.
1. Dlaczego mężczyźni łysieją w młodym wieku?
Badania dowiodły, że mężczyźni, którzy w wieku 45 lat łysieli z przodu i w centralnej części głowy, są o 39 % bardziej narażeni na wystąpienie u nich agresywnego raka prostaty niż ci, którzy mają wszystkie włosy. Związku między tymi dwoma czynnikami należy szukać w męskim hormonach. Autor badania – Michael Cook – tłumaczy, że „męskie hormony lub androgeny są związane z łysieniem u mężczyzn, rozwojem i dojrzewaniem prostaty, a co za tym idzie z rozwojem raka prostaty”. Według badacza główną rolę w tych procesach odgrywają dwa hormony: testosteron i jego metabolit – dihydrotestosteron.
2. Badania na szeroką skalę
Wyniki te nie oznaczają jednak, że każdy łysiejący na przedzie mężczyzna powinien od razu udać się do lekarza. Dotychczasowe badania nie są wystarczające, aby jednoznacznie postawić diagnozę, że łysienie prowadzi do rozwoju raka prostaty. Nie warto więc wyciągać ostatecznych wniosków. Cook uważa, że konieczne są dalsze badania, jednak należy je przeprowadzić na większą skalę – „musimy powtórzyć badania, być może w różnych odstępach czasowych i z mężczyznami w różnym wieku, którzy cierpią na łysienie”. „Jeżeli wyniki profesjonalnych badań powtórzą się i wciąż będzie można łączyć ze sobą te dwie przypadłości, to w przyszłości łysienie pomoże nam zdobyć informacje potrzebne w procesie przewidywania ryzyka wystąpienia raka prostaty”, dodaje.
Obecnie, zarówno mężczyźni łysiejący, jak i ci z bujnymi czuprynami mogą skupić się na profilaktyce i zdrowych nawykach, które zmniejszają ryzyko występowania chorób, takich jak rak prostaty. Możemy do nich zaliczyć: zdrowe nawyki żywieniowe, unikanie alkoholu i papierosów oraz regularne ćwiczenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.