Małżonkowie przeszli tę samą operację. Po 55 latach odzyskali wzrok
Terry i Brenda są parą od 55 lat, ale dopiero w wieku 70 lat podjęli decyzję, która miała zaważyć na ich dalszych losach. Po rutynowej kontroli okulistycznej dowiedzieli się, że oboje powinni przejść operację zaćmy. Po zabiegu nie mogli uwierzyć własnym oczom.
1. Rutynowa kontrola i decyzja o zabiegu
Terry i Brenda znają się i są parą od 17. roku życia – poznali się 55 lat temu. Od tego czasu, jak przyznają, są nierozłączni.
Mają dwie córki, trzech wnuków i jedną wnuczkę oraz troje prawnuków. Oboje również – jak się okazało podczas kontroli okulistycznej – mieli także zaćmę.
Brenda nosiła okulary od 30. roku życia i nie spodziewała się, że odpowiednio dobrane szkła nie są w stanie zapewnić jej wzrokowi ostrości. Również Terry miał problemy z dostrzeganiem detali. Wizyta u okulisty uświadomiła małżonkom, z czym oboje się mierzą.
Za sprawą sugestii lekarza Brenda poddała się zabiegowi chirurgicznemu. Miesiąc później zdecydował się na nią także Terry.
2. Ich życie zmieniło się diametralnie
Choć małżonkowie nie spodziewali się tego, to po operacji ich życie nabrało nowych barw.
Jak wspomina Brenda: "Po operacji nie mogłam uwierzyć w to, co widziałam". Kobieta z zaskoczeniem dostrzegła detale w wyglądzie jej męża, których nie mogła widzieć przez lata.
Podobne wrażenie odniósł Terry – przyznaje, że przez lata nie zdawał sobie sprawy z tego, że ma źle ogoloną twarz. Również wygląd żony go zdziwił, ponieważ mylił się nawet w kwestii koloru włosów ukochanej. Ulubiony płaszcz wydawał mu się szary, w rzeczywistości będąc zielony.
Operacja zaćmy umożliwiła małżonkom nie tylko zobaczenie siebie nawzajem po latach, ale przede wszystkim zabieg ułatwił seniorom życie. Wiele codziennych czynności, trudnych z powodu problemów ze wzrokiem, nagle okazało się łatwych.
Brenda nazwała to cudem i dodała: "Mam wrażenie, że mój wzrok został przywrócony do stanu, kiedy miałam 15 lat".
Małżonkowie bez przeszkód mogą oddawać się swoim pasjom – Brenda uczy się sztuki układania kwiatów, a Terry wrócił do gry w tenisa.
3. Zaćma – czym jest?
Zaćma (katarakta) jest postępującym zmętnieniem soczewki oka, sprawiającym, że przepuszcza ona mniej promieni świetlnych. Może być konsekwencją naturalnego procesu starzenia organizmu (zaćma starcza). Ale nie zawsze tak się dzieje.
Niekiedy zaćma może być spowodowana urazem lub stanem zapalnym w obrębie oka, powodować mogą ją też przyjmowane, nawet miejscowo, leki.
Zaćma pojawia się również jako powikłanie chorób ogólnoustrojowych – np. cukrzycy czy tężca.
Z jakimi trudnościami boryka się chory na zaćmę? Oczywiście z osłabieniem wzroku, często określanym przez pacjentów jako widzenie za mgłą czy widzenie przez "brudną szybę".
Zaćma powoduje zmniejszenie ostrości wzroku oraz słabsze nasycenie barw. Tego defektu nie korygują nawet najlepiej dobrane szkła okularów czy soczewki kontaktowe.
Co istotne, zaćma postępuje powoli, czasami niemal niezauważalnie. Przez lata w wyniku choroby wzrok stopniowo słabnie. Konsekwencją nieleczenia katarakty może być jednak nawet ślepota.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.