Trwa ładowanie...

"Maska brzuszna" może zwiastować zawał. Nie lekceważ tych objawów

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
02.12.2023 17:49
Czy można przejść zawał serc i o tym nie wiedzieć? Te objawy mogą być mylące
Czy można przejść zawał serc i o tym nie wiedzieć? Te objawy mogą być mylące (Getty Images)

Promieniujący, piekący ból w okolicy mostka i serca, który powoduje, że pacjent czuje, że serce bije z prędkością światła i z trudem łapie oddech. Tak wyglądają klasyczne objawy zawału serca, jednak eksperci podkreślają, że u wielu pacjentów przebieg jest mniej charakterystyczny, co zwiększa ryzyko śmiertelnie niebezpiecznych powikłań.

spis treści

1. Pierwsza pomoc

Każdego roku z powodu zawału serca w Polsce umiera blisko 15 tys. osób. Lekarze alarmują, że w ostatnich lat wyraźnie obniżył się próg wieku wśród chorych, nawet co dziesiąty przypadek dotyczy pacjentów poniżej 45. roku życia.

Lekarze podkreślają, że im szybciej chory z zawałem trafi do szpitala, tym większe szanse na jego uratowanie i ograniczenie groźnych powikłań. Pierwsze co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji to telefon pod numer alarmowy 112, by wezwać pogotowie. Eksperci wyraźnie odradzają próbę samodzielnego transportu pacjenta, zespół ratownictwa medycznego będzie w stanie zadziałać szybciej i skuteczniej.

W oczekiwaniu na karetkę powinniśmy bacznie obserwować chorego, ułatwić mu oddychanie rozpinając ubranie, uchylając okno oraz układając chorego w pozycji półsiedzącej.

Zobacz film: "Objawy zawału serca mogą różnić się w zależności od płci"

Jeśli pacjent straci przytomność i nie będziemy wyczuwać u niego oddechu i tętna, trzeba jak najszybciej podjąć resuscytację. Kładziemy pacjenta na wznak i lekko odchylamy jego głowę do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe. Następnie rozpoczynamy sztuczne oddychanie i uciskanie klatki piersiowej splecionymi rękami - w układzie 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy.

Resuscytację prowadzi się do momentu przywrócenia tętna albo chwili, gdy opiekę nad pacjentem przejmuje zespół karetki.

Zawał może przebiegać pod maską brzuszną. Chorzy narzekają na ból brzucha, mdłości i wymioty
Zawał może przebiegać pod maską brzuszną. Chorzy narzekają na ból brzucha, mdłości i wymioty (Getty Images)

2. To typowe objawy zawału serca

Jak rozpoznać, że to zawał serca? Najbardziej typowym objawem zawału jest silny ból w okolicach mostka lub serca, który pojawia się nagle i nie ustępuje po odpoczynku. Chorym często towarzyszy też uczucie duszności, niepokoju, pojawia się też kołatanie serca.

Jednak kardiolodzy podkreślają, że takie książkowe objawy występują tylko u części pacjentów.

3. "Przechodzony zawał"

W niektórych przypadkach objawy zawału są nietypowe jak osłabienie, złe samopoczucie. Zawał może też przybrać tzw. maskę brzuszną, pacjenci skarżą się na ból brzucha, młodości czy wymioty.

- W przypadku zawału może też dojść do utraty przytomności, nagłego zasłabnięcia, wtórnie do zawału serca może wystąpić arytmia. To są objawy, które występują rzadziej i mogą być złudne i dla lekarzy, i dla pacjenta. W przypadku zawału czasami dominującym objawem jest duszność, czyli wydawałoby się, że to jest niewydolność serca, a to zawał - opowiadał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. med. Marcin Grabowski, kardiolog, hipertensjolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Lekarze przyznają, że bywają pacjenci, którzy nie odczuwają bądź nie zauważają żadnych symptomów sygnalizujących zawał. Ten problem dotyczy zwłaszcza osób, które cierpią na zaburzenia odczuwania bólu.

- Mówimy o tak zwanym przechodzonym zawale serca - pacjent źle się czuł, uznał, że się położy i może mu przejdzie. Rano idzie do lekarza, a w EKG już widać, że jest ewolucja zawału, przez te godziny, które pacjent zwlekał - doszło do martwicy serca i czas, żeby uratować mięsień sercowy został zaprzepaszczony - ostrzega prof. Grabowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze