Medycyna alternatywna pomaga chronić dzieci przed grypą

Najnowsze badania sugerują, że dzieci, których rodzice stosują medycynę alternatywną, czyli zabiegi takie jak akupunktura lub masaże, są mniej narażone na grypę.

Naukowcy przebadali prawie 9000 dzieci i odkryli, że te, u których stosowano pewne alternatywne terapie, były o 25-30 proc. mniej narażone na to, by zachorować na grypę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jednak odkrycia nie potwierdzono związkiem przyczynowo-skutkowym. "Nikt nie wie, czy medycyna alternatywna może zastąpić szczepienia" - mówi dr Gregory Poland, ekspert od choród zakaźnych, rzecznik amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Zakaźnych, który nie brał udziału w badaniu.

Jednak niektórzy praktycy medycyny alternatywnej mają tendencję do odrzucenia niektórych aspektów medycyny opartej na dowodach. "Możliwe jest, że czasami wpływają oni na decyzje rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci przeciwko grypie" - dodał.

Zalety połączenia medycyny naturalnej z konwencjonalną

Nikt jednak nie twierdzi, że nie powinno się stosować terapii uzupełniających i alternatywnych, przez naukowców określanych jako CAM (ang. Complementary and Alternative Medicine Guide).

"Nie ma nic złego w użyciu CAM" - mówi William Bleser, asystent na Uniwersytacie Stanowym w Pensylwanii, który brał udział w badaniach. Opierając się na innych badaniach zauważył, że większość ludzi, którzy korzystają z terapii alternatywnych, łączy je z konwencjonalną, "zachodnią" medycyną.

"Ale kiedy rodzice wprowadzają CAM, powinni skonsultować się ze swoim pediatrą" - mówi Rhonda BeLue, profesor polityki zdrowotnej i administracji na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii.

Naukowcy przekonują, że pacjenci mogą na tym skorzystać, jeśli lekarze i praktycy CAM będą współpracować ze sobą.

W projekcie wzięło udział prawie 9000 dzieci, w wieku od 4 do 17, których rodziny skorzystały z ogólnokrajowego badania. Wyniki zostały opublikowane w internecie.

Ogólnie rzecz biorąc, u ok. 4-8 proc. dzieci stosowano kiedyś alternatywną terapię (inną niż suplementacja witamin i minerałów) "z powodów zdrowotnych". Stosowano u nich takie metody, jak akupunktura, homeopatia, masaże czy terapia czaszkowo-krzyżowa, która jest wykonywana w celu łagodzenia bólu i napięcia.

Okazało się, że te dzieci rzadziej chorowały na grypę w ubiegłym roku. Mniej więcej jedna trzecia dzieci, które stosowały takie terapie, dostała szczepionkę przeciw grypie. Wśród tych, które nie zetknęły się z medycyną alternatywną, zaszczepionych było 43 proc. Autorzy badania nie brali pod uwagę innych czynników, takich jak poziom edukacji rodziców czy ich dochody.

"To możliwe, że rodzice, którzy czerpią z medycyny alternatywnej, podchodzą sceptycznie do kwestii szczepień" - twierdzi Poland.

BeLue zauważył jednak, że badania nie brały pod uwagę szczepionek innych, niż te przeciwko grypie. Więc nie jest jasne, czy rodzice, którzy stosują u swoich dzieci metody CAM, są nieufni wobec wszystkich środków tego typu.

Amerykańskie Centrum Monitorowania i Zapobiegania Chorobom zaleca stosowanie corocznych szczepień u dorosłych i dzieci powyżej 6 miesiąca życia.

Warto się zaszczepić

"Niektórzy ludzie uważają, że zapobieganie grypie jest nieskuteczne. To prawda, że skuteczność szczepionki waha się z sezonu na sezon. Trzeba komponować ją na nowo, aby mogła bronić nas przed szczepami wirusa,  które badacze wytypują jako najbardziej rozpowszechnione w nadchodzącym sezonie" - mówi Poland.

Według Centrum Monitorowania i Zapobiegania Chorobom, szczepionka, jeżeli jest dobrze dopasowana do najpopularniejszych rodzajów wirusa w danym sezonie, zazwyczaj obniża ryzyko zachorowania ****o 50-60 proc.

"To nie jest stuprocentowo skuteczna metoda. Ale to dobra szczepionka i o wiele lepiej ją przyjąć niż pominąć. Większość dzieci, które chorują na grypę, zdrowieje bez żadnych problemów. Ale dzieci poniżej 5 roku życia są stosunkowo bardziej narażone na powikłania, które mogą zagrażać ich życiu, np.  zapalenie płuc i zapalenie mięśnia sercowego lub mózgu" - wyjaśnił Poland.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szczepionki na grypę
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Szczepionki na grypę
Szczepionki na grypę

Szczepionki przeciwgrypowe

Szczepionki przeciwgrypowe

, że może być wykonana tylko wówczas, jeśli osoba jest zdrowa i nie miała kontaktu z chorym na grypę. Szczepionki w Polsce Obecnie najczęściej stosowane (...) Najlepszym i sprawdzonym sposobem na ustrzeżenie się przed...

Szczepionki na grypę

Rodzaje szczepionek przeciwgrypowych

Najlepszym sposobem uniknięcia zakażenia wirusem grypy jest zastosowanie szczepionki przeciwgrypowej, która na dany sezon zawiera antygeny trzech (...) i Prewencji Chorób (CDC) z Atlanty, USA oraz Krajowych Ośrodków...

Szczepionki na grypę

Rośnie liczba zachorowań na grypę

Rośnie liczba zachorowań na grypę

mln pacjentów - dodaje. Dlaczego się nie szczepimy? Choć liczba zachorowań na grypę rośnie, odsetek pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę przeciw (...) roku szczepionkę przeciw wirusom grypy...

Szczepionki na grypę

Rewolucyjna szczepionka przeciw grypie!

tak ważne jest wynalezienie uniwersalnej szczepionki, która chroniłaby osoby przed wszystkimi szczepami wirusa grypy przez dziesięciolecia, a (...) . Badania nad nową szczepionką przeciw grypie W wyniku...

Szczepionki na grypę

Zapobieganie powikłaniom po szczepieniu przeciw grypie

. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wiosną każdego roku rekomenduje skład szczepionek na grypę na nadchodzący sezon zachorowań. Dzięki (...) nim wśród zaszczepionych osób zachorowalność na grypę zmniejsza...

Szczepionki na grypę

Wskazania do szczepień przeciw grypie

są co roku monitorowane przez WHO. Szczepionka przeciw grypie zawiera antygeny powierzchniowe i elementy struktury wewnętrznej wirusa grypy typu A i B (...) na grypę mogą wywoływać u niektórych osób...

Szczepionki na grypę

Powikłania po szczepieniu przeciw grypie

Powikłania po szczepieniu przeciw grypie

się zaczerwienienia lub obrzęku w miejscu podania szczepionki. Szczepionka przeciw grypie jest każdego roku aktualizowana, a jej skład jest dostosowywany (...) do podtypu wirusa panującego w danym czasie. Między lutym...

Szczepionki na grypę

Skuteczność szczepionek przeciwgrypowych

szczepionki przeprowadza się na podstawie badań i kontroli wirusa. Bierze się pod uwagę fakt, że wirus grypy się mutuje. Nie zawsze jednak udaje (...) szczepionek przeciwgrypowych była jak największa,...