Trwa ładowanie...

Michael J. Fox jest chory na Parkinsona, według lekarzy zostało mu 10 lat pracy

Avatar placeholder
19.02.2020 10:26
Michael J. Fox jest chory na Parkinsona, według lekarzy zostało mu 10 lat pracy
Michael J. Fox jest chory na Parkinsona, według lekarzy zostało mu 10 lat pracy

Michael J. Fox mówi otwarcie o tym, jak choroba Parkinsona wpłynęła na jego życie, przyznając  w nowym wywiadzie, że lekarze, kiedy stawiali diagnozę, powiedzieli mu, że ma przed sobą tylko 10 lat pracy.

1. Aktor początkowo nie mógł uwierzyć w diagnozę

Fox dowiedział się, że ma zwyrodnieniowe zaburzenia neurologiczne podczas kręcenia "Doc Hollywood" w 1991 roku. Ukrywał diagnozę przed opinią publiczną przez następne siedem lat, częściowo dlatego, że sam nie mógł się z nią pogodzić.

Michael J. Fox dowiedział się, że ma Parkinsona w 1991 roku
Michael J. Fox dowiedział się, że ma Parkinsona w 1991 roku (Shutterstock)

Pracował i przyjmował tyle wyzwań, jak to tylko było możliwe - w tym role w "Stuardzie Malutkim" i filmie "Prezydent – miłość w Białym Domu", bo bał się, że będzie musiał zakończyć karierę aktorską niedługo później.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

"Miałem działać tylko przez kolejne 10 lat. Podejrzewałem, że później będę już niezdolny do pracy. Teraz jestem daleki od tego. To jest tak złe, jak na to pozwalam i nadal mogę iść do sklepu i coś kupić” – mówi aktor.

Ostatecznie, aktor i producent zaakceptował swój stan i założył Fundację Badań nad Parkinsonem im. Michaela J. Foxa, organizację non-profit poświęconą poszukiwaniu lekarstwa na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które objawiają się drżeniem kończyn.

"Zdałem sobie sprawę, że to było dla mnie prawdziwe przebudzenie, wcześniej trzymałem tę sprawę w tajemnicy" – mówi Fox.

Fox nadal cieszyć się dużą popularnością i karierą, ma stałą rolę w serialu "Dobra żona", która przyniosła mu niedawno trzy nominacje do nagrody Emmy.

Kiedy postawiono diagnozę,  Fox i jego żona, aktorka Tracy Pollan, mieli jedno dziecko, syna.  Rodzina powiększyła się od tego czasu, para ma trójkę dzieci, w tym bliźniaki.

"Oni dorastali z wiedzą o tym. Wszystko wiedzą, ale myślę, że jeśli poprosiłbyś ich, aby mnie opisali, dopiero dziesiątą rzeczą, o której powiedzą, jest to, że mam Parkinsona” – mówi Fox.

2. Objawy choroby Parkinsona

U podstaw Parkinsona leży neurodegeneracja, czyli proces zwyrodnienia komórek nerwowych. Neurony obumierają i cały układ nerwowy działa nieprawidłowo. Choroba objawia się drżeniem kończyn oraz sztywnością mięśni.

Na świecie na to schorzenie cierpi 0,1-0,2 proc. ludności. W Europie ten odsetek jest wyższy i wynosi 1,6 proc. Objawy tej choroby to, początkowo:

  • zmęczenie,
  • osłabienie,
  • brak wytrzymałości organizmu,
  • spowolnienie ruchów,
  • gorsza koordynacja ruchów.

Później pojawiają się zaburzenia równowagi, trudności z wykonywaniem prostych czynności, pochylenie sylwetki do przodu oraz najbardziej rozpoznawalne - drżenie rąk.

Zobacz także

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze