Michael J. Fox ma chorobę Parkinsona. „Lekarze powiedzieli, że od teraz będę wyłączony”

Michael J. Fox mówi otwarcie o tym, jak choroba Parkinsona wpłynęła na jego życie, przyznając  w nowym wywiadzie, że lekarze, kiedy stawiali diagnozę, powiedzieli mu, że ma przed sobą tylko 10 lat pracy.

1. Aktor początkowo nie mógł uwierzyć w diagnozę

Fox dowiedział się, że ma zwyrodnieniowe zaburzenia neurologiczne podczas kręcenia "Doc Hollywood" w 1991 roku. Ukrywał diagnozę przed opinią publiczną przez następne siedem lat, częściowo dlatego, że sam nie mógł się z nią pogodzić.

Michael J. Fox dowiedział się, że ma Parkinsona w 1991 roku
Michael J. Fox dowiedział się, że ma Parkinsona w 1991 roku (Shutterstock)

Pracował i przyjmował tyle ról, jak to tylko było możliwe - w tym role w "Stuardzie Malutkim" i filmie "Prezydent – miłość w Białym Domu", bo bał się, że będzie musiał zakończyć karierę aktorską niedługo później.

"Miałem działać tylko przez kolejne 10 lat. Podejrzewałem, że później będę już niezdolny do pracy. Teraz jestem daleki od tego. To jest tak złe, jak na to pozwalam i nadal mogę iść do sklepu i coś kupić” – mówi aktor.

Ostatecznie, aktor i producent zaakceptował swój stan i założył Fundację Badań nad Parkinsonem im. Michaela J. Foxa, organizację non-profit poświęconą poszukiwaniu lekarstwa na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które objawiają się drżeniem kończyn.

"Zdałem sobie sprawę, że to było dla mnie prawdziwe przebudzenie, wcześniej trzymałem tę sprawę w tajemnicy" – mówi Fox.

Fox nadal cieszyć się dużą popularnością i karierą, ma stałą rolę w serialu "Dobra żona", która przyniosła mu niedawno trzy nominacje do nagrody Emmy.

Kiedy postawiono diagnozę,  Fox i jego żona, aktorka Tracy Pollan, mieli jedno dziecko, syna.  Rodzina powiększyła się od tego czasu, para ma trójkę dzieci, w tym bliźniaki.

"Oni dorastali z wiedzą o tym. Wszystko wiedzą, ale myślę, że jeśli poprosiłbyś ich, aby mnie opisali, dopiero dziesiątą rzeczą, o której powiedzą, jest to, że mam Parkinsona” – mówi Fox.

2. Proces obumierania neuronów

Zobacz także

U podstaw Parkinsona leży neurodegeneracja, czyli proces zwyrodnienia komórek nerwowych. Neurony obumierają i cały układ nerwowy działa nieprawidłowo. Choroba objawia się drżeniem kończyn oraz sztywnością mięśni.

Na świecie na to schorzenie cierpi 0,1-0,2 proc. ludności. W Europie ten odsetek jest wyższy i wynosi 1,6 proc.

Objawy tej choroby to, początkowo: zmęczenie, osłabienie, brak wytrzymałości organizmu, spowolnienie ruchów i ich gorsza koordynacja. Nasilają się one z czasem.

Później pojawiają się zaburzenia równowagi, trudności z wykonywaniem prostych czynności, pochylenie sylwetki do przodu oraz, najbardziej rozpoznawalne, drżenie rąk.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy