Młodzi Rosjanie urodzeni w tej dekadzie będą mieli całkowity zakaz palenia papierosów

Rosyjska służba zdrowia rozważa stały zakaz sprzedaży papierosów dla osób urodzonych w 2014 roku lub później. To część twardej strategii antynikotynowej, którą politycy starają się urzeczywistnić w tym kraju.

Według projektu, zakaz sprzedaży tytoniu dla tego pokolenia i młodszych będzie kontynuowany nawet po osiągnięciu dorosłości. Jest to tylko rozważane w tej chwili, ale w przyszłości może dojść do tego, że palenie w końcu stanie nielegalne dla wszystkich Rosjan.

Nielegalne papierosy

Rosyjski serwis informacyjny „Izwiestija” informuje, że jeden z reporterów widział dokument polityczny zatytułowany "Koncepcja polityki państwa w celu przeciwdziałania konsumpcji tytoniu w latach 2017-2022 i w przyszłości".

Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej potwierdziła, że dokument jest opracowywany przez rząd. "Cel ten jest absolutnie poprawny ideologicznie" - mówi Nikolai Gerasimenko, członek rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia.

Aktywiści antynikotynowi wezwali do podobnych działań w innych częściach świata w przeszłości, ale nigdy nie otrzymali poparcia rządu.

Palenie jest już niezgodne z prawem w rosyjskim w zakładach pracy, na klatkach schodowych bloków mieszkaniowych, autobusach i w pociągach podmiejskich oraz w odległości 15 metrów od stacji kolejowych i lotniskach.

Rosja ma jeden z najwyższych wskaźników palenia w świecie, około 40 proc. jej obywateli to palacze. W niektórych sklepach, paczki papierosów można kupić za mniej niż za 1 dolara (trochę ponad 4 zł). Rosyjski rynek papierosów jest szacowany na ponad 22 mld dolarów (90 mld zł).

Jak rzucić palenie? (galeria)

Chciałabyś rzucić palenie albo opanować swoje łakomstwo? Zapoznaj się z przedstawionymi tutaj wskazówkami, a dowiesz się, jak zerwać z nawykami, które...

Skutki zdrowotne palenia papierosów

Polska jest na czele Europy, jeżeli chodzi o liczbę palaczy. Pali 26 proc. obywateli, w 42 państwach (z przebadanych 53) ten wynik jest niższy. Na szczęście, po papierosy sięga coraz mniej osób. Polacy wypalają ogółem 46,6 mld papierosów rocznie, jeszcze 10 lat temu wypalali 72 mld rocznie. Zmniejsza się też udział wyrobów tytoniowych w rynku: od 38 proc. w 1995 roku, do 26 proc. obecnie.

Statystyki wskazują, że za spadkiem liczby palaczy w naszym kraju stoi fakt, że młode osoby są świadome zagrożeń jakie niesie za sobą tytoń i coraz rzadziej palą.

Najwięcej uzależnionych od papierosów ubyło właśnie wśród uczniów i studentów (43 proc. mniej). Najczęściej zaś po papierosy sięgają bezrobotni mężczyźni między 45. a 59. rokiem życia.

Palenie papierosów powoduje wiele różnych chorób, m.in.: choroby sercowo-naczyniowe, miażdżycę, udar czy raka płuc.

U palaczek zwiększa się ryzyko poronienia, zaś kobiety, które nie odstawiły papierosów na czas ciąży, ryzykują, że u ich dzieci pojawią się wady wrodzone. Nałóg ten ma wpływ również na impotencję u mężczyzn, ponieważ zwęża tętnice.

Nikotyna odbiera też urodę i zdrowy wygląd – skutkiem palenia tytoniu jest żółknięcie zębów, wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z ust, matowienie cery, a także obniżenie kondycji fizycznej.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

wpływu palenia papierosów na zdrowie jest dość szeroko znana w naszym społeczeństwie. Niestety, nie przekłada się to w każdym przypadku na zmniejszenie (...) od papierosów, mogą zrezygnować z rozpoczęcia...

Czy w ciąży mogę...?

Palenie tytoniu w ciąży

Palenie tytoniu w ciąży

Palenie papierosów w okresie ciąży dramatycznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci.

Choroby i dolegliwości

Na co chorują młodzi ludzie?

Na co chorują młodzi ludzie?

wymieniają wiek, skłonności do niebezpiecznych zachowań seksualnych oraz nałogi. Młodzi ludzie są szczególnie narażeni na choroby weneryczne (...) , chlamydię oraz kiłę. Nadciśnienie tętnicze Otyłość, spożywanie zbyt dużej ilości soli,...

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Witaminy, które pomogą zregenerować płuca palacza

Witaminy, które pomogą zregenerować płuca palacza

Skutki palenia papierosów Paląc papierosy, dostarczamy organizmowi nikotyny — substancji psychoaktywnej. Skutkiem są zaburzenia w układzie krążeniowo (...) . Wciąż jesteśmy narażeni na rozwój chorób płuc. Żeby...

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600 tys. z powodu biernego palenia. Prawie 80 proc. Polaków deklaruje chęć rzucenia palenia (...) , które miały otrzymać finansową...

Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości

Test na krew utajoną w kale (WIDEO)

Test na krew utajoną w kale (WIDEO) Odtwórz wideo

na raka jelita grubego zwiększa się, by osiągnąć szczyt w 8. dekadzie życia. Rokowania w raku jelita grubego zależą od stopnia zaawansowania nowotworu

Uzależnienie od papierosów

Ekologiczny tytoń

Ekologiczny tytoń

Ostatnie badania wykazały, że e-papierosy są w rzeczywistości systemami nośnikowymi czystej formy nikotyny, a to stanowi ryzyko dla zdrowia osób korzystających z nich.