Trwa ładowanie...

Młodzieńcza kifoza

Młodzieńcza kifoza, inaczej zwana chorobą Scheuermanna, polega na powolnym zginaniu kręgosłupa ku przodowi. W trzonach kręgowych oraz krążkach międzykręgowych kilku sąsiadujących ze sobą kręgów powstają kręgi klinowe, zmiany degeneracyjne i zwężenie krążków. Następuje wciskanie się zawartości krążków międzykręgowych do gąbczastej tkanki kręgów – tworzą się tzw. guzki Schmorla. Choroba zaczyna się zazwyczaj w wieku 10-14 lat. Proces chorobowy trwa 2-3 lata, niekiedy dłużej. Choroba nie jest do końca poznana, ale najprawdopodobniej jej przyczyna tkwi w czynniku genetycznym.

spis treści

1. Przyczyny i objawy młodzieńczej kifozy

Przyczyny niedokrwienia prowadzące do martwicy mogą być różne. Do czynników ryzyka młodzieńczej kifozy należą: przeciążenia, mikrourazy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia kostnienia nasad trzonów kręgowych w okresie wzmożonego wzrostu, mała wytrzymałość na obciążenie, słabe mięśnie tułowia – zwłaszcza grzbietu i brzucha, zaburzenia mikrokrążenia, grupa wiekowa – dzieci i młodzież. Wpływ mają także predyspozycje genetyczne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Kifoza RTG
Kifoza RTG

Kifoza jest leczona poprzez zastosowanie gimnastyki mającej na celu korektę wady. Stosuje się również

zobacz galerię

Pierwszy objaw młodzieńczej kifozy to zła postawa – pochylanie kręgosłupa ku przodowi. Gdy zmiany zachodzą w odcinku piersiowym, występują plecy okrągłe, biodra wysunięte są ku przodowi, powiększa się lordoza lędźwiowa. Gdy zmiany zlokalizowane są w odcinku piersiowo-lędźwiowym lub lędźwiowym, obserwuje się plecy płaskie. W późniejszym czasie pojawić się mogą także bóle kręgosłupa.

Młodzieńcza kifoza początkowo nie daje objawów bólowych. Symptomy ujawniają się po zakończeniu wzrostu: objawy zmęczenia, pobolewania grzbietu, najczęściej zlokalizowane powyżej lub poniżej zmian. Bóle mogą pojawiać się w wieku dojrzałym. Ból i nasilenie objawów choroby występuje często po długotrwałym siedzeniu, staniu, a nawet chodzeniu. Dlatego też przy zdiagnozowaniu choroby przeciwwskazaniem jest przebywanie długo w pozycji siedzącej oraz stojącej, gdyż powinno się odciążać kręgosłup. Zalecane jest tu pływanie, leżenie na twardym. Jeśli chodzi o kobiety, to bóle mogą nasilać się podczas miesiączki, po wysiłku oraz zmęczeniu.

2. Zapobieganie i leczenie młodzieńczej kifozy

Leczenie uzależnione jest od ciężkości choroby. Wczesne wykrycie choroby zapobiega zniekształceniom. W leczeniu stosowane są ćwiczenia wzmacniające grzbiet i tułów, korygujące postawę. U chorych z postępującym skrzywieniem zaleca się gorsety reklinacyjne. Przy dużych deformacjach i dolegliwościach bólowych skuteczne może okazać się leczenie operacyjne.

Ze sposobów leczenia wykorzystujemy tu: kinezyterapię, która polega na ćwiczeniach ogólnokondycyjnych, ćwiczeniach rozciągających, wzmacniających, korekcyjnych,ćwiczeniach oddechowych i wyciągach biernych i czynno-biernych; fizykoterapię, czyli elektrostymulację rozciągniętych i osłabionych mięśni grzbietu w odcinku piersiowym; wszelkiego rodzaju zabiegi cieplne, których zadaniem jest lepsze ukrwienie, odżywienie mięśni i przykurczowych więzadeł i stref wzrostowych. Z powodzeniem zastosujemy także pole elektromagnetyczne, które przyśpiesza procesy regeneracyjne w strefach wzrostowych trzonów kręgowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Młodzieńcza kifoza
Młodzieńcza kifoza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza